Kerékpársport, cyclo-cross, NYKSE Robinson Cross

2 órája

Visszatér a kerékpáros sárdagasztás

Három év kihagyás után rendeznek ismét cyclo-cross versenyt vármegyénkben.

Az azóta már a nemzetközi cyclo-cross életbe is belekóstoló Vas Barnabás a 2021-es nyíregyházi versenyen.

Fotó: Vigh Attila

A cyclo-cross, magyarosítva terepkerékpározás, a kerékpársport azon szakága, melynek során a versenyzők egy 2000-4000 méter hosszú körpályán, földes, füves réteken haladnak. Leginkább egy kritérium versenyhez hasonlít, eltekintve az akadályoktól. A nyomvonalon ugyanis lépcsősor, palánk, homokágy töri meg a lendületet. 

A szakág bár újkeletűnek hangzik, ennek ellenére több mint 100 éves múltja van. Eredetileg egy francia katona találta fel a lovaglás alternatívájaként. Az 1902-től rendezett cyclo-cross versenyek elismerése 1910-től kezdődött, amikor egy Tour de France győztes is részt vett rajta. 1950-ben már világbajnokságot is rendeztek belőle, ami a cyclo-cross versenyzők időszámításának a kezdetét is jelenti. Az 1970-es évektől a Benelux államok, Csehország és az USA lettek a legnépszerűbb versenyhelyszínek.

Hazánkban egyelőre nincs túl nagy hagyománya – ellenben például Belgiummal, ahol nem ritka, hogy húsz-harmincezer ember látogat ki egy-egy viadalra –, de egyre inkább teret nyer, így vármegyénkben is rendeztek már versenyeket, sőt Nyíregyháza egy ízben már Magyar Kupa fordulónak is otthont adott.

Hamar kultikus hellyé vált

A nyíregyházi terepbringások központja a jósavárosi Robinson domb, amely az elmúlt években egyfajta kultikus hellyé avanzsált.

– Az ötlet nem az enyém volt, hiszen Kazai Béla bácsiék a Zöld Kerék Alapítvány által szerveztek oda könnyed hegyikerékpáros versenyeket – mondta el megkeresésünkre az egykori Tirpák Cross sorozat mindenese, Farkas Attila. – Kezdetben olyan két és fél perces köröket jelöltek ki, lényegében megmászták a két dombot, semmi más extra nem volt a nyomvonalban. Tetszett a hely, hiszen a cyclo-cross minden eleme megtalálható ott: rézsű, lépcső, domb, ráadásul jó nehéz pályát lehet rajzolni, s mivel két olyan pont is van, ahonnan 80-90 %-ban belátható a terület, így a nézők szempontjából sem másodlagos az élmény.

A helyi cyclo-cross mozgalomból aztán egy konkrét versenysorozat alakult, melynek betetőzéseként 2021 elején Nyíregyháza Magyar Kupa futamot rendezhetett. Az NYKSE Park Cross után azonban nem szerveztek több versenyt, sajnos a sorozat és ezzel a vármegyei cross-élet a népszerűségbe bukott bele.

NYKSE Robinson Cross

Egy idő után ugyanis már külföldről is érkeztek versenyzők, s mivel a komoly indulói létszám igencsak nagy infrastruktúrát és humánerőforrást követelt, így egy idő után nem volt rentábilis a rendezés. A helyi kerékpárosok azonban soha nem engedték el a gondolatot, így november 16-án ismét versenyt szerveznek, NYKSE Robinson Cross néven.

– Igazából soha nem mondtunk le arról, hogy ismét terepkerékpáros versenyeket rendezzünk a vármegyében, hiszen a szakág népszerűsége évről évre növekszik, így mi sem akarunk kimaradni a körforgásból – vezette fel az idei versenyt a főszervező NYKSE elnöke, Solymosi János. – Egyelőre kicsiben gondolkozunk, a célunk, hogy az elit futamok mellett lehetőséget biztosítsunk az iskolásoknak, valamint a hobbikerékpárosoknak is. Éppen ezért hirdettünk meg egy a helyi iskolák közötti viaskodást is. Idén még szabadidős eseményként aposztrofálnánk a megmérettetést, ám nem titkolt célunk, hogy 2025-ben, vagy netán 2026 elején ismét Magyar Kupa fordulónak adhasson otthont Nyíregyháza. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy minél több gyereket és úgymond amatőrt vonjunk be, hiszen a leghosszabb cross-futam is csak egy óra. Fontos még kiemelni, hogy hegyikerékpárral is rajthoz lehet állni, sőt az U17-es korosztálytól felfelé külön is kerülnek értékelésre a CX, valamint az MTB-bringákkal indulók.

Aki lemarad, kimarad

A cyclo-cross szakág egyre nagyobb népszerűségnek örvend szerte az egész világon, így természetesen hazánkban is. Ennek alátámasztásaként október elején a debreceni VeloParkban Európa Kupa fordulót rendeztek, miközben Vas Blanka a legrangosabb nemzetközi viadalokon küzd a dobogós helyezésekért. 

– Ahogy már említettem a körforgásból Nyíregyháza sem akar kimaradni – zárta gondolatait az elnök. – Azért dolgozunk, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye is kivehesse a részét a magyar kerékpársport minden szegmenséből. Összességében azt hiszem, hogy jó úton járunk.    

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában