Választás 2024

2024.06.09. 06:00

Választás 2024 - "Mindenképp rendkívüli a mostani választás"

Élő hírfolyamunkban folyamatosan beszámolunk a legfontosabb információkról, és természetesen a napközben érkező részvételi adatokról is hírt adunk.

Szon.hu

19:02 Bezártak a szavazókörök Magyarországon, megkezdődött a voksok összeszámlálása!

Vasárnap este 7 órakor befejeződött az önkormányzati, nemzetiségi és európai parlamenti (EP-) képviselők választása Magyarországon, a 10 119 szavazókörben.  Ha este 7 órakor még sorban állnak választópolgárok a szavazáshoz, akkor ők még szavazhatnak, a később érkezők azonban nem.

   A szavazás befejezését követően a szavazatszámláló bizottságok először összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát (külön a nemzetiségenként megjelentek számát is), csak ezek után bonthatják fel az urnákat.
   A bizottságoknak ellenőrizniük kell, hogy az urnák sértetlenek-e, ha nem, akkor ezt rögzítik a rendkívüli események jegyzőkönyvében. (A bizottság dönt arról, hogy az urna sérülését figyelmen kívül hagyva belekeveri annak tartalmát a többi szavazólap közé, vagy a sérült urnát nem bontja fel.)
   A szavazókörökben először a mozgóurnát bontják fel, megkeresik benne az ellenőrző lapot, mert ha az nincs ott, akkor az urnában lévő összes szavazólap érvénytelen. Ezután felbontják a szavazóhelyiségben használt urnákat és a tartalmukat összekeverik a mozgóurnák tartalmával.
   A szavazatszámláló bizottságnak szét kell válogatnia a fehér és a nemzetiségi szavazatokat tartalmazó zöld borítékokat - valamint a boríték nélkül talált zöld szavazólapokat -, a zöld borítékokat nemzetiségenként csoportosítania kell, hogy azokról jegyzőkönyvet tudjanak kiállítani. A zöld borítékokat és a borítékon kívül talált zöld szavazólapokat nemzetiségenként külön-külön szállítóborítékba zárják és a helyi választási irodába szállítják. Ha tartottak települési nemzetiségi választást, akkor a nemzetiségi szavazatokat a helyi választási bizottság számolja össze, ha csak területi és országos szavazatokat adtak le a településen, akkor a szavazatokat a területi választási bizottság számolja meg.
   A szavazatszámláló bizottság tagjai csak a fehér borítékokat bonthatják fel, és különválogatják a polgármesteri (Budapesten főpolgármesteri), a képviselő-testületi, a vármegyei közgyűlési (Budapesten fővárosi közgyűlési) és az európai parlamenti szavazólapot. Választástípusonként és jelöltenként, valamint listánként külön-külön megszámlálják a szavazatokat, kötegelik, és a kötegre jelöltenként/listánként külön-külön ráírják az érvényes szavazatok számát.
   A bizottság külön csomagolja azokat a szavazólapokat, amelyeken nincs pecsét, a szavazólapok hátoldalára pedig ráírják, hogy a bélyegzőlenyomat hiánya miatt érvénytelenek, majd kötegelik és a rendkívüli események jegyzőkönyvében rögzítik az ilyen szavazólapok számát. Külön csoportba teszik a lebélyegzett, de érvénytelen szavazatokat (amelyeken egyetlen körben sincs, illetve - az egyéni listás választás kivételével - több körben van x vagy + jel, kiesett jelölt neve mellett szerepel a szavazat, vagy a választópolgár ceruzát használt).
   A szavazatszámláló bizottság a szavazatokat minden esetben legalább kétszer számlálja meg, és az ismételt számlálást addig folytatja, amíg annak eredménye valamely megelőző számlálás eredményével azonos nem lesz.
   A jegyzőkönyvvezető a szavazatok első összeszámlálásának eredményéről haladéktalanul tájékoztatja a helyi választási irodát, amely rögzíti az adatokat az informatikai rendszerben.
   A szavazatszámláló bizottság megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki, ezt követően a szavazatok újraszámlálására csak jogorvoslati eljárás keretében van lehetőség.
   A helyi választási bizottság várhatóan hétfőn a szavazóköri jegyzőkönyvek alapján összesíti a polgármester-választás, valamint a képviselő-választás (tízezernél kevesebb lakosú településeken az egyéni listás választás, illetve a tízezernél több lakosú településeken az egyéni választókerületi választás) szavazóköri eredményeit, és megállapítja a választás eredményét. A tízezernél több lakosú településeken a helyi választási bizottság az egyéni választókerületi választás eredményéről kiállított, jogerős jegyzőkönyvek alapján megállapítja a kompenzációs listás választás eredményét.
   A vármegyei önkormányzati, a fővárosi önkormányzati és főpolgármester-választás eredményéről kiállított, valamint a részvételi adatokat tartalmazó általános szavazóköri jegyzőkönyv egy-egy példányát a helyi választási iroda legkésőbb hétfőn 10 óráig eljuttatja a területi választási irodához. A helyi választási iroda a jegyzőkönyvekkel együtt továbbítja azon nemzetiségi választások szállítóborítékait, amelyek esetében nem volt települési nemzetiségi választás. A területi választási bizottság pedig a szavazóköri jegyzőkönyvek alapján megállapítja a vármegyei önkormányzati választás eredményét, a Fővárosi Választási Bizottság pedig a főpolgármester-választás és a Fővárosi Közgyűlés választásának eredményét.
   Az EP-választás eredményét a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) állapítja meg, ehhez a Nemzeti Választási Irodába szállítják (legkésőbb csütörtök éjfélig) és megszámlálják a külképviseleteken leadott szavazatokat, valamint összeszámlálják a sem Magyarországon, sem más uniós tagállamban lakcímmel nem rendelkező magyar választópolgárok levélben leadott voksait.
   Az NVB külön határozatban állapítja meg a külképviseleti szavazás, valamint a levélszavazás eredményét, ezek ellen jogorvoslattal lehet élni. A jogorvoslati határidő letelte után állapítja meg a bizottság - a 10 119 magyarországi szavazóköri jegyzőkönyv, a külképviseleti szavazás eredményét rögzítő jegyzőkönyv és a levélben leadott szavazatok megszámlálásának eredményéről szóló jegyzőkönyv alapján - az EP-választás eredményét, legkésőbb június 28-án - írta az MTI.

18:53 Fotók Mátészalkáról!

18:22 Fotók! Szavazás Vaján!

18:06 Rendkívüli esemény Nyírkarászon, a 2. számú szavazókörben!

Rendkívüli esemény leírása:
Az urnazáró címke megsérült. Az urna tartalma sértetlen. Plomba sorszáma: 0509718.

A megtett intézkedés:
Nemzeti színű szalaggal lett lekötve. Urnazáróval le lett ragasztva és alá lett írva - írta a valasztas.hu.

17:49 Megjöttek a 17 órás adatok!

Délután 17 óráig a választásra jogosultak 50,69 százaléka járult az urnákhoz, Szabolcs-Szatmár-Beregben ez az arány 52 százalék. Vas vármegye a legaktívabb 55,86 százalékkal, a legkevesebben Bács-Kiskunban voksoltak eddig (47,3 százalék).  

Forrás: valasztas.hu

17:46 Próbálták a legjobb döntést meghozni

Koszta Ibolya és Koszta Sándor
Forrás: TG

A nyírmadai Koszta Ibolya a fiával, Sándorral ment voksolni. – Próbáltuk a legjobb döntést meghozni, mert szeretnénk elkerülni a háborút. 1991-től élünk a településen, én pedagógus vagyok, a fiam Cigándon dolgozik gyógytornászként – mondta portálunknak Koszta Ibolya a Patay István Általános Iskola előtt.

17:44: A szavazók felkészülten érkeznek

Nagy Gézáné Nyírpazonyban él, ott is adta le a voksát. Szerinte a szavazás lehetőségével mindenkinek élnie kellene – ő még egyetlenegy alkalmat sem hagyott ki. Mint mondta: ilyenkor beleszólhatunk a saját és a gyermekeink jövőjének alakulásába. Nyírpazonyban a szavazóbizottság tagja, hosszú évek óta odaadással végzi e feladatokat. Az évek alatt azt tapasztalta, hogy a helyiek nagyon aktívan részt vesznek a voksolásokon. Sokan költöztek az utóbbi időben Nyírpazonyba, ők igyekeznek megismerni a képviselőjelölteket, így felkészülten érkeznek.

Fotó: Gazdag Mihály

17:31 Szavazás a jövőnkért

Kozma-Major Olivér mindössze hét és fél hónapos, minden bizonnyal ő az egyik legfiatalabb résztvevője a vasárnapi választásoknak. Édesanyja, Major Olga egykori Cantemus kórustagként pedig visszatért a gyökereihez, hiszen Nyíregyházán, a Kodály-iskolában kialakított 4. számú szavazókörben voksolhatott, ahová összesen 1100 választót várnak a szavazatszámláló bizottság tagjai.

Major Olga, a 7 és fél hónapos kisfiával érkezett a szavazásra 
Fotó: BM

– Mindenképp rendkívüli a mostani választás, hiszen nem csak arról döntünk, hogy helyben kik képviseljenek minket, hanem arról is, milyen Európában szeretnénk élni – mondta azt követően, hogy bedobta az urnába a szavazólapokat. Olga a Külügyminisztérium munkatársaként dolgozott Washingtonban, New Yorkban, Párizsban is Brüsszelben is, így széles rálátása van a világra. – A leglényegesebb, hogy az EP-képviselők Magyarországot, a magyar érdekeket képviseljék, fontos a területfejlesztés, hogy egy biztonságos Európában hazánk tovább fejlődjön, ne torpanjon meg a felzárkózás. Helyi szinten is az a leglényegesebb, hogy a közgyűlés tagjai a helyben élőkért dolgozzanak, folyamatos legyen a település fejlődése, az életszínvonal emelkedése, és olyan feltételeket teremtsenek, amiben a jövő generációja lát perspektívát. S ha a fiatalok el is mennek világot látni, tanulni, a tudásukkal és tapasztalatukkal visszatérjenek. Érezzék azt, a tehetségükre szükség van, helyben tudják azt kamatoztatni. Legyen élhetőbb, biztonságosabb jövőjük – fogalmazta meg miért fontos a mai választás.

16:56 Fotók! Szavazás Baktalórántházán!

16:49 86 éves volt a legidősebb szavazó Kállósemjénben

16:35: A következő generáció jövője a legfőbb szempont

Fotó: Gazdag Mihály

Szőke Tímea és édesanyja, Szőkéné Bardi Erzsébet Kisvárdán, az 1. számú szavazókörben voksoltak. 

– A 11 éves gyerekem már most tudja, hogy nem szeretne Magyarországon maradni. Többször voltunk külföldön nyaralni, és az emberek mentalitása, a közbiztonság, a tisztaság annyira tetszett neki, hogy szeretne majd máshol élni – fejtette ki Szőke Tímea, és megjegyezte: azért mentek el az édesanyjával szavazni, hogy hátha tudnak a fiának olyan lehetőséget biztosítani, hogy Magyarországon maradjon. – Én nagyon ragaszkodok Kisvárdához, és nem szeretnék elmenni innen. Azt pedig végképp nem szeretném, ha a kisunokám messze lenne tőlem – mondta Szőkéné Bardi Erzsébet, és hozzátette: bízik benne, hogy a családjuk még hosszú évekig együtt lehet. 

16:32 Fotó Kállósemjénből.

Fotó: Sipeki Péter

16:05 Komolyan veszik a szavazást a környéken élők

A 47-es szavazókör központi helynek számít Nyíregyházán, ugyanis az átjelentkezett választópolgárok is itt voksolnak. Tormáné Mara nagyon régen tagja a bizottságnak, korábban önkormányzati jegyzőkönyvvezető volt, most a szavazatszámláló-bizottság elnökeként segíti a munkát. – Reggel egy kicsit aggódtunk, mert nehezen indult be az élet, de bízunk benne, hogy a választópolgárok komolyan veszik a szavazást és behozzuk majd a „lemaradást” – fogalmazott az elnök, és hozzátette: nagyon jó útmutatót kapott a bizottság annak érdekében, hogy fennakadás nélkül, problémamentesen lezárulhasson majd a nap. 

Fotó: Csatári Jázmin Abigél

15:57 Polgármester-feleségével voksolt az országgyűlési képviselő

Dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő a feleségével, dr. Simonné dr. Rizsák Ildikóval, Nyírbogát polgármesterével szavazott.

Forrás: dr. Simon Miklós közösségi oldala

15:47 Mozgó urna Örökösföldön

A nyíregyházi 63-as számú szavazókörben Boros Zoltán és Darai Dóra, a szavazatszámláló bizottság tagjai vitték el a mozgó urnát Szűcs László Tamáshoz és feleségéhez, Irénkéhez, így ők is leadhatták voksukat. 

15:45 Fontos, hogy gyermekeink is szavazzanak

Molnár Csaba tősgyökeres nyíregyházi: az Arany János utcában nőtt fel. Az élet nem is sodorta őt túl messze ettől a környéktől, a Vasvári Pál Gimnáziumban tanít matematikát és fizikát. Csaba fontosnak tartja, hogy elmenjen szavazni. Szerinte mindenképpen élni kell a lehetőséggel, s a polgároknak felelősségük is a voksolás. – Számomra nem személyfüggő a döntés, általában az a fő szempont, hogy legyen változatosság a város életében – mondta a pedagógus, aki mindegyik gyermekét arra biztatta, hogy menjenek el szavazni, hiszen – ahogy fogalmazott – a jövőjükről, sorsukról van szó. 

Fotó: Csatári Jázmin Abigél

15:40 3 310 686 ember szavazott 15 óráig!

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament (EP) tagjainak választásán vasárnap 15 óráig a szavazásra jogosultak 42,04 százaléka (3 310 686 szavazó) járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint - írta az MTI.

Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye  41,91 százalék (182 491 szavazó)

Forrás: valasztas.hu

15.10 Délután érkeznek a mozgóurnák

Szakadó esőben parkoltunk le a mátészalkai Gépészeti Szakközépiskola előtt, bent azonban csupa mosolygós arc fogadott minket. A 10-s számú szavazókörben 764-en ikszelhetnek, hárman kértek mozgóurnát, hozzájuk ebéd után érkezett meg a küldöttség. 

– A tizennégy első szavazónkból délelőtt már ketten leadták a voksaikat. Kicsit megilletődtek a sok dokumentum láttán, de jól vették az akadályt. Ebben a körzetben főleg idősek szavaznak, szép számmal jöttek már délelőtt is, és a nap további részében is várjuk őket – mondta el érdeklődésünkre Szenderné Antal Andrea, a szavazatszámláló bizottság elnöke. Hozzátette: a korábbi szavazások részvételi aránya 43-44 százalékos volt, abban bíznak, hogy legalább ennyi lesz ma is.

14:57 Jó életminőség és biztonság

A nyíregyházi Dékány Ilona számára nagyon fontos, hogy éljen a szavazati jogával – ezúttal is elment voksolni. Mint mondta, nem mindegy, hogy az ember milyen légkörben és hogyan él. – Számomra a leglényegesebb szempont minden szavazáson a jó életminőség és a biztonság – mondta az idős hölgy, aki soha egyetlen szavazást sem hagyott még ki, s ugyan már nehezen mozog, személyesen akarta behúzni az X-eket. Ilonát a lánya kísérte el. Ő úgy fogalmazott: számára is nagyon lényeges, hogy gyermekei, unokái biztonságban, jó körülmények között élhessenek.

Fotó: Csatári Jázmin Abigél

14:51 Választási nagyüzem az iskolában

Megélénkült a forgalom 11 óra után a nyíregyházi Móra Ferenc általános iskolában, ahol öt szavazókört alakítottak ki.

A 63-as számú szavazókörbe is csaknem ezer szavazót várnak
Fotó: BM

– Fél 12-ig 160 választó adta le a szavazatát, ami itt 16 százalékos részvételt jelent - tudtuk meg Kovács Lászlótól. 

A 63. számú szavazókörbe mintegy 1000 választót várnak, köztük nemzetiségi voksolásra jogosultakat is. - Teljesen rendben megy a voksolás, volt első szavazónk, aki egy kulcstartót kapott ajándékba, S általában a családok együtt érkeznek. A részvételi arány a választásokon 50-60 százalékos ebben a szavazókörben, ennyire most is mindenképpen számítunk, délután várunk egy nagyobb rohamot - tette hozzá. Megtudtuk: volt olyan szavazójuk, akinek pár napja járt le a személyi igazolványa. Miután sem útlevéllel, sem jogosítvánnyal nem tudta igazolni magát, azt javasolták neki, hogy a kormányablakban ma elintézheti az igazolványa érvényesítését, és várják vissza szavazni.

Itt választott Szalainé Ilike is, aki mindig a lányával és az unokájával együtt érkezik a szavazásra. - Nagyon fontosnak tartom, hogy éljünk a szavazati jogunkkal, véleményt mondjunk Európa és Magyarország jövőjéről. Én már nyugdíjas vagyok, számomra a következő generációk, a lányom, az unokám sorsa számít. Ez alapján döntöttem arról, hogy a szavazatommal ki támogatok - árulta el kérdésünkre. 

14:46 A nyíregyházi Gáspár Dániel minden alkalommal elmegy szavazni. 

14:41 Leadta szavazatát Czomba Csaba is

 

 A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) társelnöke, vármegyei elnöke Nyíregyháza 15. választókörzetében voksolt. - Úgy gondolom, hogy a voksoláson részt kell venni minden választásra jogosult honfitársunknak, hiszen mi döntünk arról, hogy lokálisan, a városunkban és az Európai Unióban kik képviseljenek bennünket. Ez nem csak állampolgári, hanem az uniós választásra is tekintettel, hazafias, valamint erkölcsi kötelességünk is! Kezünkben a jövőnk, gyermekeink, unokáink sorsa, hiszen most döntünk arról, hogy a következő ciklusban az érdekeinknek megfelelő, hosszú távon a lakosság ügyeit szolgáló polgármester és képviselő kerüljön az önkormányzatba, valamint hazánkért és a magyarság érdekeiért megalkuvás nélkül küzdő képviselőket küldjünk az Európai Unióba - vélekedett a voksolás fontosságáráról Czomba Csaba.

14:07 A nyíregyházi polgármester is leadta a voksát

Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere a Kodály Zoltán Általános Iskolában adta le szavazatát. A közösségi oldalára azt írta: „Építsük együtt tovább Nyíregyházát! Tiszteljenek meg engem és képviselőtársaimat szavazataikkal!"

Fotó: dr. Kovács Ferenc közösségi oldala

14:00 Együtt szavazott a család

A 3. számú szavazókörbe együtt érkezett az Orha család. – Különleges nap ez a család életében, hiszen György fiam ebben az évben lett 18 éves, így most szavaz életében először.

Az Orha család együtt voksolt Nagykállóban
Fotó: Kelet-Magyarország/M. Magyar László

Teljes cikk: itt!

13:20 A jogosultak harmada már szavazott 

Délután egyig a választásra jogosultak 33,14 százaléka, 2,6 millió szavazópolgár adta le voksát, Szabolcs-Szatmár-Beregben 30,24 százalékos a részvételi arány – ez az országban a legalacsonyabb. A legtöbben Budapesten voksoltak: a fővárosban a szavazópolgárok 34,58 százaléka járult már az urnákhoz.  

Fotó: Dodó Ferenc

13.10 Nagy a részvételi arány Kisvárda környékén is

A vármegye több településén is többen mentek el szavazni már délelőtt, mint a korábbi választásokon. Nyírpazonyban, Nyírturán, Sényőn, Ajakon és Kisvárdán is magas részvételi arányról számoltak be portálunknak a választóbizottságok elnökei:

Teljes cikk: itt!

12:43 Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke a Kertvárosban adta le a voksát

12:42 Dalma szerint tisztában kell lennünk azzal, mi történik az országban 

A nyíregyházi Dobránszky Dalma most először szavazhatott, fontos volt számára, hogy éljen állampolgári kötelességével.

12:25 Több mint 50 településünkön már megvan a győztes   

A valasztas.hu honlapon minden szabolcs-szatmár-beregi várost és falut górcső alá vettünk.

12:23 A békére szavazott a képviselő

„Én már szavaztam a békére” – írta a közösségi oldalán dr. Vinnai Győző országgyűlési képviselő, aki leadta a voksát Nyíregyházán.

Fotó: dr. Vinnai Győző közösségi oldala

12:08 Hosszú sorok a fülkék előtt

Nagy a tét Sényőn, hiszen 9 polgármesterjelöltre szavazhatnak a helyiek. Hosszú sor állt a szavazófülkék előtt a közösségi házban, ahol Tóth Renátó is leadta a voksát. Mint mondta, fontos számára hogy a születendő kislánya egy folyamatosan fejlődő településen nőjön fel. 

Fotó: Gazdag Mihaly

11.30 A lányával érkezett a szavazókörbe a kormánybiztos

Dr. Szabó Tünde, az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa, országgyűlési képviselő a lányával érkezett a nyíregyházi szavazókörbe.

Forrás: dr. Szabó Tünde közösségi oldala

11:10 Az eső sem szegi a szavazók kedvét

Az eső sem szegte kedvét azoknak a nyíregyházi szavazóknak, akik a Zay-középiskolában kialakított 61. és 67. számú szavazókörben voksolhatnak – folyamatosan érkeznek a választók. 

11:00 1,8 millióan szavaztak 11 óráig  

Délelőtt 11-ig óráig a választásra jogosultak 22,89 százaléka adta le voksát, Szabolcs-Szatmár-Beregben a szavazópolgárok 19,12 százaléka járult eddig az urnákhoz – ez a vármegyék közül a legkisebb arány. Továbbra is Tolna vármegye „vezet” 25,72 százalékkal.

Fotó: Dodó Ferenc

10.20

10.00 Aktívak a választáson a tiszalöki fiatalok

– Már 6 órakor várt az első szavazó minket, és az ő jelenlétében ellenőriztük az urnákat – árulta el munkatársunknak Fehér Zoltánné, a tiszalöki 1-es számú szavazókör szavazóbizottságának elnöke. A belvárosi szavazókör a legnagyobb Tiszalökön, mintegy 850-en szerepelnek a névjegyzékben. 

Fügedi Krisztina
Fotó: KM/Miklós István

09.47 Mindig együtt szavaznak

Bányász Mihály és felesége tősgyökeres nyírturaiak. Nem messze laknak a közösségi háztól, s mindig együtt mennek leadni a voksukat – így volt ez most is. Még a szakadó sem akadályozta meg őket abban, hogy átsétáljanak szavazni vasárnap délelőtt.

Fotó: Gazdag Mihály

09:30 Nyírpazonyban folyamatosan érkeznek a szavazók

A nyírpazonyi helyi választási bizottság elnöke, dr. Czeglédi István elmesélte portálunknak, hogy melyek ma a legfontosabb feladatai és ez eddigi tapasztalatait is összegezte.

09:15 Záhony polgármestere, Helmeczi László már leadta a szavazatait

Fotó: Helmeczi László közösségi oldala

09:00 Mutatjuk a részvételi adatokat:

785 ezren már leadták a szavazatukat

Kilenc óráig a választásra jogosultak 9,98 százaléka adta le voksát, Szabolcs-Szatmár-Beregben a szavazópolgárok 8,74 százaléka járult már az urnákhoz. Továbbra is Tolna vármegye a legaktívabb – 12,96 százalék –, s Borsodban voltak eddig a legkevesebben (8,48 százalék). 

08:50 Sok első szavazót várnak

Tiszavasváriban folyamatosan érkeznek az emberek.

08:30 Megvan az első adat: 

Eddig 1,88 százalék a részvételi arány

A teljes cikk itt:

08:00 Vármegyénkben rendben elkezdődött a választás - Nyíregyházán 95 ezren szavaznak

– Minden településünkön és minden szavazókörben reggel 6 órakor rendben megkezdődött a voksolás. A választópolgárok este 7 óráig dönthetnek az EP-képviselőkről, a polgármesterek, helyi, önkormányzati képviselők személyéről, valamint a nemzetiségi önkormányzatok tagjairól. A tízezer fő feletti, és tízezer fő alatti településeken élők – Nyíregyháza kivételével – a vármegyei közgyűlés tagjaira is szavaznak, azaz ők döntik el, hogy az öt listáról a 25 tagú testületbe mely képviselők kerüljenek be - mondta portálunk érdeklődésére dr. Papp Csaba.

A teljes cikk itt:

07:30

Az aktuális adatok szerint hazánkban ma összesen 7 850 271-en adhatják le voksukat. A lakóhelyük szerint szavazók száma 7 806 920, a tartózkodási helyükre átjelentkezetteké pedig 43 351. 

A teljes cikk itt:

06:00

Korán keltek a nyíregyházi 47. sz. szavazókör bizottságának tagjai is, akik az előírások szerint készítették elő mindent és rendben megkezdődhetett a szavazás. Elsőként dr. Bene János címzetes múzeumigazgató adta le a voksát, s kezdte el a napi munkát:

Magyarország történetében rendhagyó a 2024. június 9-ei választás, hiszen az Európai Parlament magyar tagjainak megválasztásával egy időben helyi önkormányzati képviselőkre és polgármesterekre, valamint a nemzetiségi önkormányzatok tagjaira is voksolhat minden választásra jogosult állampolgár.

Reggel hat órakor már kinyitottak a szavazóhelyiségek, este 7 óráig lehet leadni a szavazatokat, kizárólag érvényes személyi okmányokkal. A kijelölt kormányablakok a választás napján is nyitva lesznek, így ha valakinek nincs érvényes személyazonosító okmánya, ideiglenes személyi igazolványt igényelhet.

Jellemzően mindenki a saját lakóhelyén ugyanabban a szavazókörben szerepel a jegyzékben, ahol az előző választásokon, de a szavazás pontos helyéről a Nemzeti Választási Iroda mindenkinek küldött értesítőt még áprilisban. Ha valaki nem a lakóhelyén, hanem a bejelentett tartózkodási helyén akar szavazni, oda előzetesen átjelentkezhetett, és akkor a tartózkodási helyén választhat az ott lévő jelöltek közül.

A valasztas.hu oldal adatai szerint: Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye 229 településen, 572 szavazókörben több mint 430 ezren jogosultak szavazásra.

Kire adható a szavazat az önkormányzati választáson?

Megyei jogú városokban: polgármesterre és egyéni választókerületi képviselőre lehet szavazni. Egyéb településen polgármesterre, egyéni képviselőre, és a vármegyei közgyűlési listára. Az önkormányzati képviselőket és polgármestereket öt évre választjuk meg.

Hány szavazólapot kapnak?

Mint azt korábban megírtuk, a legkevesebb – három – szavazólapot a megyei jogú városokban élők kapják, ahol polgármesterre, helyi egyéni képviselőre és az európai parlamenti listára lehet szavazni. Ha azonban a választó a nemzetiségi választáson is részt vesz, akkor plusz három szavazólap is járhat a fentiek mellé. A települési nemzetiségi önkormányzatok, a területi nemzetiségi önkormányzatok és az országos nemzetiségi önkormányzatok képviselőire is ikszelhetnek. 

A tízezer fő feletti és tízezer fő alatti településeken 4 szavazólapot kapnak a voksolásra jogosultak, mert ők a vármegyei közgyűlés tagjaira is szavaznak, azaz ők döntik el, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében az öt listáról a 25 tagú testületbe kik kerüljenek be. Ha valaki nemzetiségi szavazó, további plusz három szavazólapot kap.

Mozgóurna ma délig még kérhető

Nyíregyházán csaknem 95 ezer választó járulhat ma az urnákhoz, a 15 választókerületben 101 szavazókörben. A nyíregyházi választók egy polgármestert, 15 egyéni képviselőt választanak, települési kompenzációs listáról további hat képviselő kerül majd be a közgyűlésbe. A mozgóurna iránti kérelmet a szavazás napján, legkésőbb 12 óráig a szavazatszámláló bizottsághoz még be lehet nyújtani.

EP- választás

Ellentétben az önkormányzati vagy az országgyűlési választásokkal, az EP-választásokon kizárólag pártlistákra lehet szavazni. A választás egyfordulós, a voksoláskor Magyarország egy választókerületet alkot, a leadott szavazatok alapján a mandátumokat arányosan osztják ki az ötszázalékos bejutási küszöböt megugró pártok között. Magyarország az EP döntése alapján az idén is 21 képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe. 

A Nemzeti Választási Iroda tájékoztatása szerint, az EP-választáson este 11 óra után kezdik el közölni az előzetes adatokat, ugyanis uniós előírás, hogy csak akkor hozható a voksolás eredménye nyilvánosságra, ha a 27 tagállam összes szavazókörében befejeződik a szavazás, ez Olaszországban este 11 óra lesz. 
Egész nap folyamatosan frissülő hírekkel, vármegyei helyszíni beszámolókkal, este pedig a vármegyei eredményekkel várjuk önöket!

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában