2021.10.21. 08:24
Végleg eltűnt a lófarkas zászló
Ne felejtsük el Buda „visszavívásának” hőseit!
Benczúr Gyula: Buda visszafoglalása
Forrás: KM-archív
Augusztus 29-én emlékeztünk a mohácsi csatára. Ez az időpont korábban a törökök szerencsenapja volt: Szulejmán szultán vezetésével 1521-ben ekkor foglalták el Nándorfehérvárt, és 1541-ben szintén augusztus 29-én szállták meg kardcsörrenés és puskalövés nélkül a fővárost.
Európa fellélegzett
Ezzel a magyarság elvesztette önálló államiságát. Buda visszavívása csak 145 év múlva történt meg, amikor a megerősödő Habsburg-abszolutizmus az akkor még keresztény Európa támogatásával megkezdte a török kiűzését. A keresztény világ szinte lélegzetét visszafojtva várta a híreket, és nagy örömmel fogadta az eseményt. Négy nappal a törökök szinte misztikusan ünnepelt győzelmeket hozó évfordulói után, 1686. szeptember 2-án Buda „tornyairól” végleg lekerült a lófarkas zászló.
Nem ünnepeljük ezt a napot, pedig egy hosszú török- ellenes háború fontos és győztes állomása volt ez főleg a magyarság, de a keresztény világ számára is. A hosszú, már a mohácsi csata előtt jóval korábban elkezdődött háború fő terhe egészen Buda felszabadításáig hazánk vállára nehezedett. Történetírásunk és Balassi Bálint 1589-ben írt sorai is ezt bizonyítják: „Ó, én édes hazám, te jó Magyarország, Ki kereszténységnek viseled paizsát...”
Elősegítette a győzelmet
Buda visszavívása 1686-ban azonban főleg a császári hadsereg sikere lett. A bécsi udvar mellett XI. Ince pápának is nagy érdeme volt ez a keresztény haditett, mert ideológiai, diplomáciai és főleg pénzügyi támogatása nagyban elősegítette a győzelmet.
- Dr. Erdélyi Iván -