2 órája
Nem számít a tábla, átszáguldanak a lakóparkon
Aki nem konkrét céllal érkezik, vagy nem ott lakik, annak a lakó-pihenő övezet tabu. A lakópark nem menekülési útvonal.
Folyamatosan nőtt a szabálytalankodók sora...
Fotó: KM
Elegük lett a száguldozó, a parkot egérútnak használó, életveszélyesen közlekedő autósokból a Szilvavölgy Lakóparkban élőknek, elkeseredésükbe a rendőrséghez fordultak, így a lakó-pihenő övezet ellenőrzésével folytatódott a Vég-sebesség elnevezésű kampány.
Lakópark és semmibe vett szabályok
– Ez a béke és a nyugalom szigete volt, ám mára eljutottunk odáig, hogy a lakó-pihenő övezet táblákat az autósok figyelmen kívül hagyják, csak azért, mert ki akarják kerülni az Orosi úti nagy tumultust, a lámpákat, erre fordulnak a Keleti Márton utcán és átszáguldanak a lakóparkunkon, ahol pontosan a besorolása miatt nem kellene attól tartani, hogy a sétálókat, a kint játszó gyerekeket a forgalom veszélyezteti – mondta érdeklődésünkre Szuhai Judit, aki pár héttel ezelőtt kérte a rendőrséget, tegyenek valamit annak érdekében, hogy visszatérhessen a nyugalmuk.
– Azt látjuk és tapasztaljuk, semmilyen szabály, vonatkozzon az a sebességre, az elsőbbségadásra, kanyarodásra, nem számít, átzúgnak a területünkön. Abban bízunk, hogy sűrűbb rendőri ellenőrzéssel, a lakó-pihenő övezetekre irányított figyelemmel a járművezetőkben tudatosul, ide csak akkor hajthatnak be, ha itt laknak, vagy konkrét céllal, például egy üzletbe, vagy látogatóba érkeznek egy itt élőhöz. Akinek jogosítványa van, tudnia kell, mit jelent a két táblán feltüntetett szaladgáló, labdázó gyermek. Rendet és biztonságot szeretnénk, s szerintünk ez nem túl nagy kérés – fogalmazott a hölgy, akinek szavait több ott élő is megerősítette, s mindennél többet mondott az, ami történt.
A vármegyei rendőr-főkapitányság gyorshajtókra fókuszáló háromnapos akciója kedden elképesztő eredményt hozott, túl a reggeli csúcsforgalmon fél 9 és negyed 10 között annyian szegték meg az övezetre vonatkozó KRESZ-szabályokat – húsz után már nem számoltuk –, hogy plusz rendőr járőrökre volt szükség a félreállított autósok igazoltatásához.
Nem véletlen a korlátozás
A rend őreinek a munkáját a levegőből drón is segítette. Szikszai Tihamér alezredes a magasból látta és követte az autókat, egyértelmű volt, ki az átutazó, a sebességmérés pedig ritkán maradt a megengedett határ alatt, vagy minimálisan felette.
Kék Suzuki, 44; fehér Ford, fehér kisbusz – hallatszott a rádión, s mire a sofőrök rákanyarodtak a Semmelweis utcára, már ki is intették őket a rendőrök, és ez a következő csaknem egy órában folyamatosan így ment.
– Azért behajtani egy lakó-pihenő övezetbe, hogy lerövidítsük azt utat, nem lehet. Ebben az övezetben gyerekek játszhatnak az úton, gyalogosok sétálhatnak, nem véletlen a 20 kilométer/órás korlátozás – hangsúlyozta dr. Vajtó Levente. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának helyettes vezetője hozzátette, a megyeszékhely többi lakóparkjában is folyamatosan ellenőrzik az oda behajtókat, mert ugyanígy a Bogyó utcán, a Bánki-középiskola mögött is megfigyelhető ez a vezetői mentalitás.
A büntetés sem maradt el
A kiszabott közigazgatási bírság sem csekély, minimum 50 ezer forint, ha jármű vezetője túllépte a megengedett 20 kilométer/órás sebességet, 6.500 forint a helyszíni bírság, ha a sebességet ugyan betartotta, azonban nem volt jogosult behajtani az övezetbe – tudtuk meg a következményekről. Ám akadt, akit feljelentettek a rend őrei. A hölgy jogosulatlanul behajtott a lakó-pihenő övezetbe, gyorsabban hajtott a megengedettnél, én amikor az egyenruhások benéztek a kocsiba azt látták, hogy az első ülésen, a bababiztonsági ülésben a kicsi nincs bekötve.
Dr. Vajtó Levente megerősítette, minden bejelentést, lakossági megkeresést megvizsgálnak, s amit az elemző-értékelő munka alapján indokoltnak találnak, ott mindenképp tartanak ellenőrzést.