Együttműködési megállapodás

2024.06.05. 17:30

Új távlatok a közös munkában

Összehangolja erőforrásait az óvodapedagógusok képzésében az egyetem és a szakképzési centrum.

Miklós István

Az együttműködésnek köszönhetően enyhülhet a szakemberhiány

Forrás: Kelet-Magyarország

Fotó: Dodó Ferenc

– A Nyíregyházi Egyetem nem egy szokványos felsőoktatási intézmény: a szívén viseli a térség sorsát, és fontosnak tartja a társadalmi felelősségvállalást is. A szakemberpótlás és az ő helyben tartásuk is fontos feladatunk. Ezért is lesz előnyös az együttműködés az egyetem és a Mátészalkai Szakképzési Centrum között. Az a célunk, hogy megkönnyítsük a tehetséges, a szakképzésben óvodai nevelő képesítést szerzett diákoknak a továbblépést a Nyíregyházi Egyetemre – mondta dr. Szabó György, az egyetem rektora szerdán, az intézmény és a Mátészalkai Szakképzési Centrum között kötött együttműködési megállapodás sajtónyilvános aláírásán. A rektortól megtudtuk: a megállapodás értelmében az egyetem beszámítja a szakképzésben eltöltött időszakot, így a szakképzésből az egyetem óvodapedagógus szakára érkező tanulók két év alatt juthatnak diplomához. 

A megállapodás aláírói 
Fotó: Dodó Ferenc / Forrás:  Kelet-Magyarország

Az egyik legnépszerűbb szak

– Az elmúlt években több megállapodást is kötöttünk szakképzési centrumokkal, s e szerződések minden félnek gyümölcsöző lehetőségeket biztosítanak – ezt már Halkóné dr. Rudolf Éva, a Nyíregyházi Egyetem kancellárja árulta el a jelenlévőknek. Arra is rámutatott: a szakképzési centrumok az egyetem hallgatói utánpótlásának bázisai lehetnek, a felsőoktatási intézmény oktatói pedig sokkal korábban kapcsolódhatnak be a képzésbe, így magasabb színvonalú tudással zárhatják tanulmányaikat a hallgatók. – Az óvodapedagógus az egyik legnépszerűbb szakunk, ezért is nagyon fontos, hogy az ilyen megállapodásokkal is emeljük a képzésünk színvonalát – hangsúlyozta a kancellár. A hatékony, közös munkára márpedig óriási szükség van a térségünkben, ugyanis egyre nagyobb méretek ölt a szakemberhiány, és ez alól nem jelentenek kivételt az óvodapedagógusok sem. Ezt erősítette meg Végh Attila, a Mátészalkai Szakképzési Centrum főigazgatója is, aki szerint gyors választ kell adni erre a jelenségre. 

Égető a szakemberhiány

– Ez nem csupán néhány intézmény feladata, ám az biztató, hogy a vármegyében kiváló az együttműködés az oktatás szereplői között. A Budai Nagy Antal Technikum több mint 150 éves múlttal rendelkezik, és az okleveles technikusképzésben stabil hátteret biztosít, ami a hatékony közös munka egyik záloga – hangsúlyozta a főigazgató.

A humánerőforrás mellett megfelelő infrastruktúrára is szükség van ahhoz, hogy választ lehessen adni a térségben egyre erősebben jelentkező munkaerőhiányra. Hamarosan ez a „pillér” is maximálisan rendelkezésre áll majd, hiszen a Mátészalkai Szakképzési Centrumban egy több mint hétmilliárd forintos fejlesztés kezdődik, s a források mintegy 60 százalékát a Budai-iskola kapja.

Rostás János, a centrum kancellárja ezzel kapcsolatban elmondta, közel egy évtizedes munka eredménye ez a sikeres pályázat, melynek eredményeképpen több tanteremmel, közösségi térrel, 150 fős kollégiummal és modern eszközökkel gyarapodik majd az intézmény. – A Budai egyik legsikeresebb képzése volt annak idején az óvónőképzés, és büszkék vagyunk arra, hogy ezt a szakot visszahozhatjuk a képzési palettába. Úgy vélem, jó úton járunk, ám nem csupán új ingatlanok halmazára van szükségünk. Egy olyan kicsi campust képzelünk el, ami kvázi leányvállalata, előszobája lehet az egyetemi képzésnek. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában