2 órája
Vigyázat, újabb csalás: kínai telefonhívások terjednek Szabolcsban is
Munkatársunkat is hívták már magyar mobilszámról, a vonal másik végén kínaiul kezdtek el beszélni vele. Egyre elterjedtebbek ezek a furcsa telefonhívások, melyek mögött adathalászok, csalók állhatnak.
Kínai telefonhívások: adathalászok, csalók
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Olvasónk jelezte, hogy a múlt héten négy hívást kapott az ország különböző pontjairól, mind a 4 hívó azt állította, hogy olvasónk telefonszámáról kapott hívást, azonban nem így történt. Bement a szolgáltatóhoz, és jelezte a problémát, ahol szintén értetlenül álltak az eset, a rejtélyes telefonhívások előtt.
A közösségi médiában is egyre többen panaszkodnak arra, hogy külföldi netes hívásokat magyar mobilszámok mögé rejtenek csalók. Ha bárki visszahívja a mobilszámot, egy magyar lakos veszi fel, akinek fogalma sincs semmiről, mert ő nem hívott fel senkit, csupán „kölcsönvették” a számát, és azon keresztül próbálnak meg a csalók adatokat megszerezni. Már azon sem kell meglepődni, ha valakit úgy hívnak fel, hogy a saját telefonszáma jelenik meg bejövő hívásnál. Mások pedig arra panaszkodtak, hogy angolul próbálják meg a Microsoft jelszavukat megszerezni, mondván, hogy le fog járni a licence.
Telefonhívás ismeretlentől
Sajnos már semmilyen módszertől nem riadnak vissza a csalók, az adathalászok a telefonszámok klónozása a legújabb módszer. Egy internetes csalásokkal foglalkozó közösségi oldalon egy magyar nő is elmesélte a történetét.
„Körülbelül két héttel ezelőtt több alkalommal csörgött a telefonom különböző, számomra ismeretlen magyar(!) számokról, melyeket amikor felvettem, a hívó közölte, hogy nem fogadott hívása volt tőlem. Először még azt gondoltam, biztos véletlenül megcsörgettem, de a harmadik, negyedik ilyen hívás után már biztos voltam benne, hogy a zűr nem az én agyamban van. A jó magyar mentalitás miatt megmagyarázni egyik hívónak sem tudtam, hogy én bizony nem hívtam őket, itt másról lehet szó, mert mind kinyomták a telefont egy pillanat alatt. Utána néztem, mi lehet ez és azt találtam, hogy a külföldi csalók fel tudják használni random emberek telefonszámát (ez esetben az enyémet) és ha a hívott fél nem veszi fel a telefont, csak később hívja vissza azt, aki kereste, akkor már nem a csalóknál, hanem (ez esetben) nálam csörög ki a telefon. A mai napon szintén hívott egy idegen szám, felvettem és egy kínai hölgy csing-csangozott benne, illetve a háttérben ment valamilyen muzsika. Letettem, majd visszahívtam a számot. Akkor már felvette egy férfi, mondtam neki, erről a számról volt egy igen érdekes hívásom az imént. Azt mondta, erről biztos nem. Ezek után felhívtam a telefonszolgáltatóm ügyfélszolgálatát, bejelentettem a dolgot. Ők megerősítették, hogy valóban csalás áldozata lettem, mint ahogyan a mai kínais hívóm is, de biztosítottak róla, hogy az egyenlegemet nem tudják megpiszkálni, "csupán" a telefonszámomat használják fel. Megoldásképp néhány napra letiltották a roaming-omat, mivel általában az ilyen csalásokat külföldről bonyolítják. Azt mondták, ha ezután mégis ugyanúgy jönnek a fura hívások, tegyek bejelentést a rendőrségen.”
- Azonban nem csak a rendőrségen érdemes bejelentést tenni, ajánlja Bódi Antal, a KTI Közlekedéstudományi Intézet ITS tanúsítási irodavezetője és tudományos munkatársa. – Ilyen nemzetközi csalásokat érdemes a Nemzeti Kibervédelmi Intézet honlapján, a www.nki.gov.hu oldalon is bejelenteni, illetve tájékozódni az éppen aktuális problémákról, témákról. Az Intézet a nap 24 órájában fogad kizárólag informatikai biztonsági incidensekkel kapcsolatos bejelentéseket a 06-30-344-0704-es számon is, főleg ha tömeges csalássorozatról van szó – hívta fel a figyelmet a nyíregyházi szakértő.
Tudatos felhasználók
Tanyiné dr. Kocsis Anikó, a Nyíregyházi Egyetem Matematika és Informatika Intézetének igazgatója szerint nem lehet elég gyakran elmondani, és elég korán elkezdeni beszélni az internetbiztonságról. Amellett, hogy megvan a technikai eszközök biztonsága, van szoftverbiztonság, az internethez megfelelő tűzfal, olyan vírusirtó programok, amelyek nem engedik megjeleníteni a káros tartalmakat, nagyon fontos az is, hogy a felhasználók mennyire tudatosak. – Például ha telefonra letöltenek vagy frissítenek egy applikációt és nem tűnik biztonságosnak, akkor annak a használatát mellőzni kell. Vannak tárhelycsökkentő, káros tartalmakat kiszűrő és hasonló beetetéseket kínáló szoftverek, amit az emberek lelkesen használnak, de pont ezek telepítik a káros vírusokat vagy trójai falovat a készülékre – részletezte az intézetigazgató, és nyomatékosította, hogy a tudatos felhasználással az adathalászokat is sokszor el lehet kerülni.
A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy ismeretlen külföldi telefonszámot nem szabad felvenni, ha magyar számról szeretnének bármilyen adatot kérni, akkor azonnal le kell tenni. Már előre gyanakvással kell kezelni az ismeretlen számokat, a külföldi hívásokat, és abban a pillanatban bontani kell a vonalat, ahogy a csalásnak, adathalászatnak már a látszata is felmerül.