2018.12.23. 11:38
Gumibot és fegyver a kézben
Szabolcs-Szatmár-Bereg - Rendészeti szakfeladatot is ellátnak, az intézkedések során számos előírást kell betartaniuk.
Szabolcs-Szatmár-Bereg - Rendészeti szakfeladatot is ellátnak, az intézkedések során számos előírást kell betartaniuk.
Kevesen tudják, hogy a hivatásos vadászok nemcsak egyszerű munkavállalók, hanem 2012 óta a törvény szerint rendészeti szakfeladatot ellátó személyek is a természetvédelmi őrökkel, a halőrökkel, a mezőőrökkel együtt. Nem kis felelősség ez, hiszen számos olyan intézkedést kezdeményezhetnek, amelyek a rendőröket is megilletik. A törvényi védelmük is magasabb szintű lett ezzel, és gumibotot, vegyi eszközt is használhatnak, ha az igazoltatott személy viselkedése ezt indokolja. Ugyanakkor nagyobb a felelősségük is, hiszen az intézkedések során számos előírást kell betartaniuk.
Kötelező továbbképzés
– Az öt évvel ezelőtti törvénymódosítás különbözeti vizsgát írt elő a számukra. A vizsgára készülés során tanulták meg azokat a jogszabályi és gyakorlati tudnivalókat, amelyekkel kibővült a munkakörük. A jogszabály alkotója előrelátó volt és feltételezte, hogy viszonylag gyorsan fog változni a világ, ezért ötévente kötelező továbbképzést írt elő a számukra – tájékoztatta a lapunkat Fazekas Gergely, az Országos Magyar Vadászkamara Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei titkára. – Az idén telt le az öt év, így ha továbbra is dolgozni akart a megye közel 150 hivatásos vadásza, akkor bizony teljesíteniük kellett a képzést.
Az első képzést is a megyei vadászkamara koordinálta-szervezte és a mostaniban is vezető szerepet vállaltunk. Már csak azért is, mivel a vizsga kissé bonyolultabbá vált az idők során. A Szegedi Rendészeti Szakgimnázium vállalta, hogy megkönnyítve a hivatásos vadászok életét, hajlandó Nyíregyházán megtartani a képzést, hogy ne kelljen mindenkinek Szegedre vagy Miskolcra utaznia. Ennek persze ára volt, hiszen az összes adminisztrációt úgy kellett megoldani, hogy a képzés és a vizsga napján már nem volt lehetőség pótlásra. Külön izgalmakat hozott az online vizsga.
– Ez a számítógéphez kevésbé szokott szakembereknek különösen sok fejtörést okozott, de a vadászkamara irodájában minden bajra megoldással szolgáltunk. Külön köszönet illeti Kereső Erika főelőadót, aki a rendészeti szakgimnázium munkatársaként tartotta kézben az adminisztrációt, és minden lehető és lehetetlen kérésre igyekezett megoldást találni. Végül az összes jelentkezés, befizetés, online vizsga időre rendeződött, és nem volt más hátra, mint a személyes részvétel a képzésen és vizsgán.
Akár életet is menthetnek
Vígh János rendőr törzszászlós, Simon Róbert címzetes rendőr őrnagy és Barna Sándor rendőr őrnagy kapta kezei közzé a két napra beosztott hivatásos vadászokat. A jellemzően gyakorlati képzésen a résztvevőkkel olyan fogásokat, eljárásokat ismertettek meg a hallgatósággal, amelyek egy intézkedés során akár életet is menthetnek.
Külön részét képezte a képzésnek azoknak a helyzeteknek az elemzése, melyekben maguknak a hivatásos vadászoknak volt már részük. Számos kérdést intéztek az oktatókhoz, melyek közül egyik-másik igencsak fogós volt.
– Az alapos felkészítés után a vizsga nem jelentett teljesíthetetlen feladatot, bár volt, aki így is igencsak izgult. Hozzáteszem, fölöslegesen, hiszen mindenki sikerrel vette a megmérettetést. Ez pedig azt jelenti, hogy öt évig nem kell aggódniuk képzettségük felől. Köszönjük a Szegedi Rendészeti Szakgimnáziumnak a rugalmas ügyintézést és a színvonalasan megrendezett képzést – tette még hozzá Fazekas Gergely.
KM