Helyi közélet

2011.01.26. 16:52

Örömmel vette, kényszerből eladta

<p>Nyíregyháza – Hatszázezer forintot buktam azon, hogy vettem egy lakást, majd kényszerből, jóval áron alul kellett eladnom – foglalja össze röviden kálváriáját Ági, aki évekig gyűjtött arra, hogy saját otthona legyen.</p>

– Megvolt az önerő, megvolt a munkahelyem így gond nélkül megkaptam az 5 millió forintos hitelt. Élveztem az önálló életet, jól éreztem magam a bőrömben, aztán jött a gazdasági válság, és döbbenten figyeltem, ahogy emelkednek a hiteltörlesztések. Mire észbe kapott duplájára nőtt a havi részlet, amjd közölték vele: megszűnik a munkahelye is. – Összedőlt a világom. Próbálkoztam albérlővel, de így sem tudtam fizetni a költségeket. A végrehajtó javasolta, gyorsan hirdessem meg és adjam el a lakást, mert így még mindig több pénzt kapok, mintha ők értékesítenék. Tulajdonképpen rendes volt – mondja Ági. Áron alul 5 és fél millió forintért tudta eladni a nyíregyházi kétszobás étkezős szépen felújított lakását. A pénzt vitte a bank, de kevés volt. A fennmaradó 600 ezer forintos tartozásra új hitelt vett fel. – Hazaköltöztem a szüleimhez, nyögjük a régire felvett újhitelt, és már nem hiszem, hogy mégegyszer lesz saját lakásom.

Ági csupán egyike azoknak, akik kényszerből válnak meg a lakásuktól. Az Otthon Centrum szerint a deviza alapú lakáshiteleknél hat százalék, a forint alapúaknál négy százalék körüli a kilencven napon túli késedelemben lévő hitelesek aránya, és a kényszerértékesítés már megjelent a piacon. A hitelét törleszti nem tudó ügyfél akkor értékesítheti maga a lakását, ha ahhoz a bank hozzájárul. A gyakorlati tapasztalat az, hogy a bank általi kényszer-eladáshoz képest minkét fél jobban jár, ha a hiteles adja el az ingatlant. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a piacot ne befolyásolná az így megnövekedett kínálat. A kényszerértékesítés hatásaként megjelentek a piacon azok, akik befektetési céllal vásárolnak lakásokat.

Bank elől mentenek

– Tehermentes szinte nincs is az eladásra kínált ingatlanok között – mondja Boczákné Radvánszki Erzsébet, a Jogos Otthon Ingatlaniroda vezetője, s mintegy 40 százalékra teszi azon eladni kívánt lakások arányát, ahol a tulajdonos azért dönt az eladás mellett, hogy azt ne a bank vigye el. A legnehezebb helyzetben a devizahitelesek vannak, és akkor várható a kényszereladások jelentős emlekedése, ha megkezdődnek az igatlanárverezések – véli a szakember.

- KM -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában