2016.05.19. 17:21
Suták Csenge nyeregben hódít
Nyíregyháza - Suták Csenge vezeti a hazai ranglistát – magyar női lovas ilyen bravúrt még nem vitt véghez.
Nyíregyháza - Suták Csenge vezeti a hazai ranglistát – magyar női lovas ilyen bravúrt még nem vitt véghez.
A minap a Nemzeti Díj elnyerésével hívta fel magára a figyelmet a Testnevelési Egyetem mester szakán testnevelés–gyógytestnevelés tanári szakot hallgató, zömmel Budapesten élő versenyző, aki ezer szállal kötődik Nyíregyházához.
Jelenleg ő vezeti a hazai ranglistát – magyar női lovas eddig ilyen bravúrt még nem vitt véghez. A kétszeres champion (2004, 2005) nővére, Vanda sikerei után hét évvel lett első az utánpótlás lovasok között Csenge. Édesapja, Suták János lovaival szebbnél szebb győzelmeket aratott.
Nem nyomasztotta a teher
– A saját lovainkon kívül ez az új lehetőség is közrejátszott abban, hogy 2015-ben 23 évesen zsoké lettem. Ehhez el kell érni egy szintet: a negyvenedik verseny megnyerésével válik az ember utánpótlás lovasból zsokévá. Azért számít nagy eredménynek, mert rajtam kívül egyetlen olyan női lovas van még az országban, aki 25 éves kora alatt nyerte meg a negyvenedik versenyét.
– A Nemzeti Díjat nyerő lóval már tavaly is lovagolhattam. A mesterem az idei megmérettetés előtt két héttel közölte velem, hogy ide adja a lovat.
A Nemzeti Díj tizenkét lovasából mindössze négyen voltunk magyarok, női lovasként pedig egyedül én ülhettem nyeregbe. Közép-Európa legjobb lovasai mellett angol és olasz zsokék álltak starthoz.
Nem nyomasztotta az esélyesség terhe a közelmúlt legnyíltabb versenyén. A szakmai tudósítást idézve „a befutóra fordulva még Cracker Jack és Mr. Marbin voltak elöl, ám ekkor egy szemfüles mozdulattal Suták Csenge kivette My Luckot az üldözőbolyból, és fergeteges támadást indított. Origami fejét is elengedte lovasa, Andrea Fele. Cracker Jack Ján Havlíkkal egy ideig állta a sarat, de My Luck bizonyult erősebbnek. Hangorkán kísérte a csatát, és régen tapasztalt, euforikus hangulatba került a publikum. Nyakhosszal nyert Csenge és My Luck! A Nemzeti Díj a magyar nemzet díja lett. A győztesek körében örömkönnyek hullottak, és aki ismeri Csupor Ferenc mestert, megállapíthatta, hogy ő is kicsit sűrűbben pislogott, mint szokott. Suták Csenge zsokéélete első klasszikus versenyét nyerte, de biztosak vagyunk benne, hogy nem az utolsót”. A Turfban ezt írták: „Némi meglepetésre a dióspusztai My Luck két vállra fektette az importoktól hemzsegő társaságot”.
A legértékesebb győzelem
A szezont parádésan kezdő és továbbra is bombaformában lovagló Suták Csenge remekül hozta Csupor Ferenc idomítottját, utóbbi kettős pedig pályafutása legértékesebb győzelmét ünnepelhette. Ez azt is jelentette, hogy 19 év után újra női lovas ért célba elsőként, erre eddig csupán Izsai Hajnalka volt képes Country Star nyergében 1997-ben.
Mindazonáltal nem szállt el magától, a földön jár. – Igaz, hogy profi licencem van, de a tipikus amatőrt testesítem meg. Én nem dolgozom istállóban, mint a profik. Mindennap nem tudok lovagolni, hiszen egyetemista vagyok, de természetesen sokat sportolok, mivel a jó kondira szükség van. Szeretnék minden idők legeredményesebb magyar női lovasa lenni. Ehhez még kell néhány versenyt nyerni, hiszen a cím birtokosa 100 győzelemmel büszkélkedhet.
Egy tó jegén versenyzett
Suták Csenge a határon túl is letette névjegyét. – Az idén az a megtiszteltetés ért, hogy lovagolhattam St. Moritzban, ezzel egy nagy álmom vált valóra. Egy befagyott tó jegén rendezték meg az arablovak női világbajnokságának svájci futamát. Ötödik lettem a teljesen esélytelen lóval, így ennek a helyezésnek is nagyon örültünk.
KM-LTL