Nyíregyháza hírei

2015.04.23. 17:07

Oktatókat ellenőrzött a régióban az adóhatóság

Nyíregyháza - A vizsgadrukk érzését élhették át azok a gépjárművezetés-oktatók, akiket a közelmúltban ellenőrzött a Nemzeti Adó- és Vámhivatal az Észak-alföldi régióban. A tanulókról ugyan pontos nyilvántartást vezetnek, ám a számla- és nyugtaadást többségük elmulasztja.

Nyíregyháza - A vizsgadrukk érzését élhették át azok a gépjárművezetés-oktatók, akiket a közelmúltban ellenőrzött a Nemzeti Adó- és Vámhivatal az Észak-alföldi régióban. A tanulókról ugyan pontos nyilvántartást vezetnek, ám a számla- és nyugtaadást többségük elmulasztja.

Az oktatók a jogosítvány megszerzése előtti órákról pontos nyilvántartást vezetnek, és általában bizonylatot is állítanak ki. Abban az esetben azonban, amikor valaki a már meglévő tudását szeretné felfrissíteni, mert például éveken át nem vezetett, már nem ennyire fegyelmezett a dokumentáció. Ilyenkor döntő többségében feketén oktatnak. Ennek egyik oka az lehet, hogy a jogosítványszerzéssel ellentétben a jogosítványfrissítési szolgáltatásról a szak­oktatóknak nem kell elszámolniuk a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál.

A szakoktatókra nagyon szigorú feltételek vonatkoznak, a NAV tapasztalatai szerint azonban gyakran kockáztatnak, és hivatalos nyilvántartás, vezetési karton nélkül adnak gyakorlati órákat.

Eszükbe sem jutott a számla

– A szakoktatókra igen szigorú feltételek vonatkoznak, a NAV tapasztalatai szerint azonban gyakran kockáztatnak, és hivatalos nyilvántartás, vezetési karton nélkül adnak gyakorlati órákat. Jó esetben legfeljebb egy határ­időnapló árulkodik a leadott órákról, és az adózatlanul szerzett jövedelmet ennek alapján lehet megbecsülni – mondta Magyar Norbert sajtóreferens.

Az Észak-alföldi régióban ellenőrzött autósiskolák, illetve oktatóik legtöbbször interneten hirdetik szolgáltatásaikat. Általában egy 50 perces óráért 3000 forint körüli díjat kérnek.

Alkalmanként két órát vezetnek a jelentkezők, az ellen­őrzés alkalmával a revizorok is így szerezték tapasztalataikat. Volt olyan oktató, aki a levezetett óra után azt mondta, „számla nélkül 2500 egy óra, számlával több”. Ám miután az „áltanuló” jelezte, hogy nem tudja elszámolni a díjat, az oktató fejében meg sem fordult a bizonylatolás – tette hozzá Magyar Norbert.

Az oktatók többsége egyébként eleve nem is gondolt arra, hogy a próbaórák után nyugtát vagy számlát adjon, jóllehet a beszedett tandíj összességében 25–30 ezer forint volt. A leggyakoribb észrevételük az volt: „álmukban sem gondolták volna”, hogy őket valaha a NAV ellenőrizheti.

– Volt olyan bukott oktató, aki a kata-alanyiságát is elveszítette a feltárt mulasztások miatt, és jelentős bírságot is kapott – mesélte a sajtóreferens.

KM-PI

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!