Nyíregyháza hírei

2015.02.16. 11:53

Jöveledemi (v)iszonyok

Szabolcs-Szatmár-Bereg - Egyre szembetűnőbb a társadalom kettészakadása.

Szabolcs-Szatmár-Bereg - Egyre szembetűnőbb a társadalom kettészakadása.

A személyi jövedelemadó adatai azt mutatják, hogy a magasabb és az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők száma egyaránt növekszik, a szakadék folyamatosan mélyül – derült ki az egyik országos napilap számításaiból. Pozitív, hogy a legnépesebb jövedelemsáv a kettő-és négymillió forint közti, ahová az átlagbér is tartozik, ami a NAV számítása szerint 2013-ban havi 173 ezer, évi 2,1 millió forint volt. Nem sok örömre ad azonban okot, hogy Magyarországon létminimum alatti jövedelemmel több mint kétmillió ember rendelkezik. A három legalsó jövdlemi sávba tartozik az összes szja-bevalló közel fele.

Természetesen kíváncsiak lettünk, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hogyan alakultak a jövdelemi viszonyok. A NAV Észak-alföldi Regionális Adófőigazgatóságától kapott rövid elemzés a 2013-as évről szóló szja-bevallások alapján a bruttó jövedelem sávokat mutatja be – hangsúlyozta Magyar Norbert sajtóreferens.

– A megyében 3,3%-kal több adóalany 5,2%-kal magasabb összevont jövedelmet vallott be, mint 2012. évben. A bevallások alapján éves átlagjövedelem 1.497 ezer forint volt, mely 28 ezer forinttal több az előző évinél – derül ki a kimutatásból.

Az évi 600 ezer forintot sem keresők száma 2013-ban 9,7%-kal bővült az előző évhez képest. Számuk 2010. évi 45,9 ezerről 2013. évre 61,8 ezerre nőtt. A 600 ezer és 1 millió Ft közötti sávba tartozókat az elmúlt évek során szakaszos csökkenés jellemzi, számuk 2013. évre 33,7 ezerre esett vissza.

– Optikai csalódásról van szó. Sokan sokszor játszottuk gyermekkorunkban, hogy fogtunk egy kidobott nagyítót, egy lap elé helyeztük, kicsit fókuszáltunk, és a papíron megjelent a fordított éles kép: a feje tetején állt, de éles és színes volt. Ez a táblázat kísértetiesen emlékeztet erre az optikai trükkre. Akár széltében, akár hosszában nézzük. Csak az a nagy baj, hogy itt nem a szemünket, hanem a zsebünket csapjuk be! – kezdte reagálását Markovics Tamás, az MSZOSZ megyei képviseletének vezetője. Majd javasolta, hogy nézzük a „nagyítólencse” két oldalát:

– Az évi 600 ezer forintot sem keresők száma majdnem 10 százalékkal nőtt. Az optikus azt mondja: de jó, újabb munkalehetőség, közmunka, satöbbi. A lencse másik oldalán azt látom, hogy éljen az optikus! Mármint évi 600 ezerből... A kis nagyítónk csak úgy ragyog: megyénkben az éves átlagjövedelem 28 ezer forinttal nőtt. A fordított képük pedig jelzi, hogy valóban nőtt azoknál, akik 4 millió forint vörül vagy afelett keresnek. Gratulálok nekik, ha a közmunkás vagy a melós az ipari parkban hónap közepén már a gyógyszerét sem tudja kiváltani. Nem vagyok demagóg. Természetes, hogy vannak és lesznek jómódú emberek, hisz ez a rendszer velejárója. Ám hogy a szegénység és a nyomor a munka mellett is felüsse a fejét, nos, ezt senki nem fogja most már tovább tűrni. Ez a táblázat egy igazi kórkép az országról – különösen a keleti végekről. A keleti országrész leszakadásának erősödése 25 éves történet. Nagyon sok „politikus-optikust” hallhattam arról, hogy beindult a felzárkóztatási program, most már tényleg, meg komolyan, istenbizony. Becsaptak mindenkit, és semmelyikünk nem kérte számon soha úgy komolyan. Vége, elfogyott a türelem a keleti végeken! Éhesek vagyunk, fázunk, betegek vagyunk, és a számok gyártóinak üzenem: körülbelül 10 százalékkal kevesebb ideig élünk az ország eme szegletében, kedves optikusok!

KM-LTL

A teljes cikk elolvasható a Kelet-Magyarország 2015. február 16-i számában.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!