2014.10.01. 19:45
Svájcias Huszár-hölgyek
Nyíregyháza - Másfél éven át javítottak a szegénységben élő roma nők helyzetén.
Nyíregyháza - Másfél éven át javítottak a szegénységben élő roma nők helyzetén.
A Periféria Egyesület élt a Svájci Hozzzájárulás lehetőségével, és megvalósította a másfél évre gondosan megtervezett programot, mely elnevezése nagy levegővételt igényel: „Szegénységben élő roma nők társadalmi helyzetének javítása szociális és egészségügyi szolgáltatásokkal Nyíregyházán”. A lényeg az, hogy a Huszár-telepen élő hölgyeknek nyújtottak segítő kezet.
– A Periféria Egyesület tizenöt esztendeje szervez különböző szocializációs gyermekprogramokat a Huszár-telepen az általános iskolásoknak. Most először a felnőttek felé is nyitottunk, a tinédzser korú lányoktól a korosodó asszonyokig a hölgyek jelentették a célcsoportot – taglalta dr. Szoboszlai Katalin egyesületi elnök. A szervezet különböző szociális munka eszközökkel, egészségügyi szolgáltatásokkal fejlesztette a környéken élő nők és lányok egészségtudatosságát.
– Tavaly áprilisban indult a 21,221 milliós költségvetésű program, melyből a Svájci Hozzájárulás mértéke 19,01 millió forint volt. A projekt létjogosultságát az indokolta, hogy a nyíregyházi Huszár-lakótelepén élő nők összességében rendkívül rossz egészségügyi mutatókkal rendelkeznek, és nem zökkenőmentes az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele. A Periféria Egyesület erre a helyzetre reagált, szakmai programjával az egészségtudatos, testtudatos magatartásformák kialakítását segítette elő, párhuzamosan végzett egészségügyi és szociális kompetenciafejlesztést.
– A programelemek (a teljesség igénye nélkül) szűréseket, önvizsgálati módszereket, szociális csoportmunkát, közösségi rendezvényeket, egyéni esetkezelést, szexuális betegségekkel kapcsolatos felvilágosítást és szülői tanácsadást tartalmaztak. Kiemelendő az egészségügyi prevenció és a háztartásökonómia. Tanácsadói szobát alakítottunk ki, ahol védőnőhöz fordulhattak, aki segített abban, hogy egészségtudatosabban éljenek, kialakulhassanak bennük teljesíthető célok és erősödjön az önbizalmuk. A háztartás modellezésénél nyüzsgő konyhai környezetben gyűjthettek tapasztalatot. Megtudhatták, hogyan lehet gazdaságosan beosztani a pénzt. Nagy sikerük volt a közösségi rendezvényeknek – az ismeretterjesztő és a szórakoztató elemek egyaránt lekötötték az érdeklődőket. Összességében elmondható: elérte a célját a kezdeményezés, és bízunk benne, hogy a tizennyolc hónap után elhintett magok kikelnek a családi környezetben.
Szakemberek segítettek
A projektet a Periféria Egyesület főállású, vagy szerződéses állományában dolgozó szociális munkások, védőnő, pszichológus, jogász, ápoló, szülész-nőgyógyász valósították meg. A másfél éves munka révén megerősített egészségkultúra segítheti a nőket a szociális hátrányokból eredő betegségek korai felismerésében. Az egészség és kompetenciafejlesztés hozzájárul az egészségmagatartás fejlődéséhez, hosszú távon pedig az egészségesebb életmód kialakításához.
KM-LTL