2012.06.16. 10:41
Sikeres volt Nik Wallenda "kötéltánca" a Niagara-vízesés felett
Washington, 2012. június 16., szombat (MTI) - Egy öt centiméter széles kábelen, 25 perc alatt egyensúlyozott át helyi idő szerint péntek éjjel a Niagara-vízesés két partja között az Egyesült Államokból Kanadába Nik Wallenda amerikai akrobata.
Washington, 2012. június 16., szombat (MTI) - Egy öt centiméter széles kábelen, 25 perc alatt egyensúlyozott át helyi idő szerint péntek éjjel a Niagara-vízesés két partja között az Egyesült Államokból Kanadába Nik Wallenda amerikai akrobata.Az 550 méter hosszú kábelt közvetlenül a vízesés felett, 46 méteres magasságban feszítették ki. A zuhatagok víztömege 20 emeletnyit - több mint 60 métert - zuhan a mélybe, több száz méter magasba felverve a párát és vízcseppeket.
Wallenda mutatványa egyedülálló: 1896-ben egy Nagy Blondin művésznéven ismert artista átkelt ugyan a Niagara szurdoka, de nem közvetlenül az Amerikai- és a Patkó-zuhatag pereme felett. Az ilyen kísérleteket azóta betiltották.
Az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy Wallenda valóban mindvégig használja-e majd a biztosítókötelet, ahogy arról a mutatványt élőben - de öt másodperces késleltetéssel - közvetítő amerikai ABC televízióval megállapodott. Az ABC kikötötte, hogy amennyiben az akrobata kiakasztja az őt a mélybezuhanástól megóvó pányvát, azonnal megszakítja élő adását, így annak folytatását milliók helyett ember helyett "csak" a Niagara folyó két partján összegyűlt tízezrek - a kanadai parton 125, az amerikain pedig 4 ezren - láthatták volna. (Az artista előzetes becslése szerint a mutatványáról készült televíziós felvétek akár egymilliárd emberhez is eljuthatnak.)
Wallenda beleegyezett az ABC által megszabott feltételbe, hagyott azonban magának egy kibúvót: megmondta, hogy amennyiben az apja, aki a felszerelését megtervezte és akivel az átkelés során egész végig rádiókapcsolatban állt, ilyen utasítást ad, akkor kiakasztja a horgot. Mint azt az átkelése előtt előtt többször is hangsúlyozta, eddig egyetlen alkalommal sem viselt biztosítókötelet, ezért az feszélyezni fogja.
A kábelt, amelyen Wallenda átegyensúlyozott a Niagara fölött, egyébként nem stabilizálták egy másik kötéllel, csupán ráakasztott súlyokkal ellensúlyozták a túlzott kilengést.
A 33 éves, hatszoros Guinness-rekorder Nik egy akrobatacsalád, a "repülő Wallendák" leszármazottja, a hetedik nemzedék képviselője. Artista a kötéltáncos felesége és a három gyereke is. Az akrobata dédapja, Karl Wallenda egyébként 73 évesen szörnyethalt, amikor 1978-ban Puerto Ricóban 10 emeletnyi magasságból lezuhant a toronyházak között kifeszített kötélről. Nik Wallenda tavaly a tragédia helyszínén az anyjával együtt megismételte a mutatványt. A Niagara feletti átkelését a nagyapja emlékének ajánlotta.
A kötéltáncos az átkelés utolsó szakaszán letérdelt a kötélen az őt lelkesen ünneplő tömeg előtt. A Niagara feletti átkeléshez Wallenda vízhatlan csomagolásban magával vitte az útlevelét, amit a kanadai hatóságok képviselőinek - némi tettetett riadalom és keresgélés után bemutatott, majd bejelentette, hogy nincs elvámolnivalója. Az akrobatának két évébe telt, amíg az amerikai és a kanadai hatóságokat rá tudta venni világszámának engedélyezésébe, a 116 éves tilalom feloldásába.
Az akrobata saját bevallása szerint 1,3 millió dollárt költött a mutatvány megvalósítására, egyebek között arra, hogy végszükség esetén egy magánhelikopteren szállított mentőcsapat induljon a megkeresésére. Az ABC-vel kötött megállapodásból befolyt összeg azonban csak a költségek egy részének a fedezésére lesz elegendő. A hiányzó összeg megszerzése érdekében a férfi a nyilvánossághoz fordult, és a közösségi finanszírozásra épülő Indiegogo nevű internetes oldalon közzétett videó révén keres támogatókat. Nik Wallenda egyébként engedélyt kapott a Grand Canyon feletti átkelésre is. Az a táv a Niagara-vízesésének a háromszorosa, és ott még soha senki sem próbálkozott előtte.
- MTI -