Magyarország

2011.09.11. 10:33

Szeptember 11. - Megemlékezéseket tartanak ma Magyarországon

Budapest, 2011. szeptember 11., vasárnap (MTI) - Megemlékezéseket tartanak ma Magyarországon az Amerikai Egyesült Államokat ért szeptember 11-i terrortámadás tizedik évfordulóján.

Budapest, 2011. szeptember 11., vasárnap (MTI) - Megemlékezéseket tartanak ma Magyarországon az Amerikai Egyesült Államokat ért szeptember 11-i terrortámadás tizedik évfordulóján.

A terrorizmus és a terrorellenes küzdelem áldozatainak emlékére koncertet rendeznek este a fővárosi Deák téri evangélikus templomban. Az emlékkoncert fővédnökeként beszédet mond Schmitt Pál köztársasági elnök. A rendezvényen részt vesznek a magyar politikai és közigazgatási vezetés, a terrorelhárításban részt vevő szervezetek képviselői, valamint Budapestre akkreditált diplomaták is.

Országszerte a tűzoltók 14.46-kor (közép-európai idő szerint 2001. szeptember 11-én ebben a percben csapódott be az első eltérített repülőgép a Világkereskedelmi Központ egyik tornyába) emlékeznek meg a terrortámadás áldozatairól, köztük a New Yorki-i tűzoltó bajtársaikról. Az ország hivatásos, köztestületi, létesítményi tűzoltóságainak szolgálatban lévő tagjai védőruhában, a szertárak kapuiba kiálló tűzoltógépjárművek előtt, azok kék lámpáinak fényjelzését használva egyperces néma tiszteletadással emlékeznek meg az elhunytakról.

A Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság ugyancsak 14.46-kor tart megemlékezést a IX. kerületben Vágóhíd utcai szertárnál.

A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság délben tartja megemlékezését, a tűzoltók felsorakoznak járműveikkel a szertárak előtt, és egyperces néma tiszteletadással emlékeznek meg az áldozatokról.

A Mensch Nemzetközi Alapítvány és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság délután tart megemlékezést Budapesten a Szabadság téren. Beszédet mond Jeszenszky Géza akkori washingtoni nagykövet, Steven Andras Geiger, a Mensch alapítvány alapítója, Balogh András, az MSZP elnökhelyettese és Németh Sándor, a Hit Gyülekezet vezetője.

A rendezvényen megemlékeznek a londoni, a madridi, a mumbai, az oroszországi, az izraeli és a norvégiai terrortámadások áldozatairól is.

Tíz éve, 2001. szeptember 11-én érte az Egyesült Államokat történetének legsúlyosabb terrortámadása. A 3019 halálos áldozatot követelő merényletsorozatért az al-Kaida nemzetközi iszlamista terrorhálózat vállalta a felelősséget.

New Yorkban helyi idő szerint 8.46-kor, majd 9.03-kor két eltérített utasszállító repülőgépet vezettek a Világkereskedelmi Központ (World Trade Center) két tornyába, azok nem sokkal később leomlottak. Egy másik repülőgép a Pentagon épületére zuhant Washington mellett, a negyedik eltérített gép Pennsylvaniában jár szerencsétlenül.


 

Budapest, 2011. szeptember 11., vasárnap (MTI) - Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) elutasítja a terror minden formáját, és felhívja az európai és amerikai döntéshozók figyelmét, hogy a mostani és a következő nemzedékek jövője érdekében tegyenek meg mindent a nyugati, keresztény gyökerű civilizáció értékeinek megvédéséért, a biztonság megőrzéséért.

2001. szeptember 11-én egészen új világrend alakult ki, azóta a nyugati világ lakóinak biztonságérzete súlyosan megrendült. A terrorcselekmények sorozata azóta se ért véget, a világ számos pontján haltak meg ártatlan emberek teljesen értelmetlenül - írta Stágel Bence a szervezet elnöke, kereszténydemokrata országgyűlési képviselő és Törcsi Péter alelnök a tíz évvel ezelőtti, Egyesült Államokban elkövetett terrorcselekmények tizedik évfordulója alkalmából.

Az MTI-hez eljuttatott állásfoglalásukban kiemelték: tisztában kell lenni azzal, hogy a New York-i és virginiai terrortámadások nem csupán az Egyesült Államok ellen irányultak, hanem mindaz ellen, amit a nyugati, keresztény gyökerű civilizáció képvisel. Közös értékeinket, a szabadságot, a szolidaritást, egymás életének, emberi méltóságának a tiszteletben tartását tiporták sárba a szélsőséges erők - fogalmaztak a kereszténydemokrata politikusok. Mint írták, a Nyugat közös értékei valójában mind a kereszténységben gyökereznek, ezért is tudjuk azokat nemzetek feletti értékekként mindnyájan magunkénak vallani. Csakis a nyugati civilizáció képes arra, hogy ezen értékeket megőrizze, és külső fenyegetés esetén a legnagyobb erőfeszítéssel is megvédje. Leszögezték: fiatal kereszténydemokrataként határozottan elutasítják a terrorizmust és az ártatlan civilek életét követelő céltalan erőszakot, legyen az akár politikai, akár vallási indíttatású.

"A Nyugat országainak életét napjainkban éppen eléggé próbára teszi a pénzügyi és gazdasági válságok problémáinak megoldása, nem akarunk tehát további fenyegetettségeket, életünket bizonytalanná tevő erőszakos megnyilvánulásokat. Felhívjuk az európai és amerikai döntéshozók figyelmét, hogy a mi és az utánunk következő nemzedékek jövője érdekében tegyenek meg mindent a nyugati, keresztény gyökerű civilizáció értékeinek megvédéséért, biztonságunk megőrzéséért" - írták állásfoglalásukban.

Tíz éve, 2001. szeptember 11-én érte az Egyesült Államokat történetének legsúlyosabb terrortámadása. A 3.019 halálos áldozatot követelő merényletsorozatért az al-Kaida nemzetközi iszlamista terrorhálózat vállalta a felelősséget.

 

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!