Nádas

2024.02.03. 11:00

Nem volt még elég vastag a jég

A kocsordi Kirva-laposnál a partról, illetve a partszélből palló segítségével végezték a munkát.

Mivel a jég gyenge, a partról vágják a nádat az egyesület tagjai

Fotó: Fotó: Kraszna HE

A nádasokra szükségük van a tavaknak, a hiányuk ugyanis a vízminőség romlásához vezetne. A nádasok a lerakódó üledék visszatartásában és feldolgozásában is fontos szerepet játszanak, továbbá nagy hatékonysággal szűrik a vizet a nádszálakon megtelepedő szivacsfajok is 
A jégről könnyebb lenne 
A szűrés mellett a nád nélkülözhetetlen élőhelye más fajoknak, amelyek szintén az ökológiai egyensúly fenntartásában játszanak szerepet. A nád minőségének javulása a folyamatos vágással érhető el, ezért van fontos szerepük a téli nádvágásoknak. A szakemberek szerint a klímaváltozás miatt egyre kevesebb idő marad a nádvágásra, ugyanis késnek az első fagyok, február végén pedig már kezd hajtani az új nád. A nádaratást jobbára azért csak fagyban végzik, mert akkor a jégről könnyebb levágni a nádat, mint a partról. 
Ugyanakkor a jégről vágásnak az is nagy előnye, hogy a jég felett elvágott szárba nem folyik bele a víz. Vízről vágva nem lehet ezt a tarlómagasságot tartani, az elvágott szárba befolyó víz pedig rohasztani kezdi a növényt, és a végeredmény nem a megújítás, hanem a pusztítás lesz. 
A kocsordi Kraszna Horgász­egyesület tagjai is nagyon várták a fagyos időszakot, hogy a jégről vághassák le horgásztavuk, a Kirva-lapos nádját. 
Nem bírta el a nádat vágókat 
– Sajnos, az időjárás most sem kedvez nekünk, mert a jég továbbra sem járható – mondta el szerkesztőségünk érdeklődésére Jakab János, a civil szervezet elnöke. – Többször is megpróbálkoztunk a nádvágással, de a jég annyira vékony, hogy nem dolgozhatunk rajta. 
Keményebb hidegben bíznak 
– Hiába vannak éjszaka keményebb fagyok, nappal az enyhébb időjárásban olvad a jég, így aztán a partról, illetve a partszélből palló segítségével végeztük, illetve végezzük a munkát. A náddal benőtt részeken valamivel könnyebb, de ahol gyékény van, ott egyáltalán nem lehet vágni a növényt, mert nagyon vékony a jég – folytatta az elnök. 
– Abban bízunk, hogy talán lesz még keményebb hideg is, ami segíti ezt a munkát. A tavasz kezdetéig még van időnk, igyekszünk addigra az elszáradt növényt eltávolítani, hogy növekedhessen majd az új sarjadás – tette hozzá befejezésül Jakab János.  
 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!