Gasztronómia

9 órája

Séfek csatája: lefőzték a fél világot

Magyar fiatalok tettek csodát Szingapúrban. Séfek csatája: Kocsis Marcell és Fekete Panni fantasztikus eredményt értek el a világdöntőn. 

Száraz Anita

Kiváló teljesítményt nyújtottak

Fotó: Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség

Európa 4. legjobb csapata lett a Kocsis Marcell és Fekete Panni alkotta magyar együttes a Global Chef Challenge szingapúri világdöntőjén: a melegkonyha kategóriában versenybe szálló 16 ország közül összesítésben a 9. helyet érték el a fiatalok, ami fantasztikus teljesítmény – különösen úgy, hogy tudjuk: a csapat összetételén pár nappal az indulás előtt kellett változtatnia a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetségnek (MNGSZ). Séfek csatája: kiváló eredményt ért el a magyar csapat. 

séfek csatája, Krivács András, innováció
Kiváló volt a hangulat
Fotó: Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség

Séfek csatája: a csodájukra jártak

– Marci eredetileg Adamek Balázs commis-ja lett volna a versenyen, de Balázsnak egy hirtelen jött, előre nem látható megbetegedés miatt az orvosok nem javasolták a hosszú repülőutat – mesélte lapunknak a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke, Krivács András, és hozzátette: természetesen soha nem jön jól egy kényszerű csere, egy világverseny előtt különösen nem, de azért nem estek kétségbe, mert pontosan tudták: az MNGSZ mentorprogramjában vannak olyan tehetséges fiatalok, akik képesek arra, hogy helyt álljanak egy nehéz helyzetben, s méltó módon képviseljék az országot. – Egy olyan nagy nemzetközi versenyen, mint amilyen a Global Chef Challenge, nagyon sok múlik azon, hogy a versenyzők mennyire tudnak együtt dolgozni, mennyire ismerik egymást, hiszen kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy egy felesleges mozdulatot sem tehetnek. Mivel Panni és Marci a mentorprogramban 1,5 éve dolgoznak együtt, ezzel nem volt gond, ráadásul az alig 17 éves lány minden korábbi próbán ott volt, így lépésről lépésre ismerte a fogások elkészítésének mozzanatait. A tisztes helytállást tűztük ki eléjük célként, de ezt alaposan túlteljesítették. A csodájukra jártak ott kint, többen is megkérdezték tőlünk, miért nem a juniorok között indultak – ott minden bizonnyal aranyérmet akasztottak volna a nyakukba –: egyrészt azért, mert a felnőttek között vívtuk ki az indulás jogát, másrészt pedig teher alatt nő a pálma: fontos, hogy ilyen fiatalon megtapasztalják egy nagy verseny hangulatát, s hogy tudják, mire kell figyelniük, mit kell tanulniuk, mik az elvárások - mondta Krivács András, akit a fogásokról is kérdeztünk. 

séfek csatája, Krivács András, innováció
Séfek csatája: a magyar csapat tányérjai
Fotó: Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség

Tehetség és alázat

– Figyeltünk arra, hogy az ázsiai ízvilág minden tányéron megjelenjen, s persze arra is, hogy magyar alapanyagok is jelen legyenek - a vegán előételhez például a kötelező mikrocsírák mellett magyar retket használtunk, mert a hazai föld íze jól harmonizált a rizsecet savasságával. A halas fogásnál a norvég tőkehal volt a kötelező elem, amivel azért nem könnyű dolgozni, mert el kell találni azt a pillanatot, amikor még nem esik szét a húsa, de már készen van. A főételhez holland borjúmirigyet- és karajt kellett használni, a desszertben pedig csoki, mangó és tea szerepelt. 
– Az 5 órán át tartó főzési idő alatt a 12 fős zsűri folyamatosan figyelte a munkafolyamatokat, Marciék pedig szinte tökéletesen dolgoztak. Büszkék vagyunk rájuk, a teljesítményükhöz a tehetségük mellett szükség volt arra az óriási alázatra is, amivel a versenyhez, a mestereikhez, vagy éppen hozzánk álltak. Az eredményük kiváló visszaigazolása annak a mentorprogramnak, amiben olyan kiváló kollégák oktatnak, akik végigjárták a ranglétrát, sokat versenyeztek külföldön, s óriási nemzetközi tapasztalatuk van. Azt gondolom, nem az a jó oktató, aki meg tud csinálni valamit, hanem az, aki át tudja adni a tudását a következő generációnak: nagy öröm, hogy ebben a programban ilyen kollégák vesznek részt. – Ötven fiatallal foglalkozunk, ők képviselhetik a következő években Magyarországot a nemzetközi versenyeken, s ők a saját korosztályuk példaképei is lehetnek – mondta Krivács András, aki arról is mesélt, hogy a szakmai konferenciákon az előttünk álló évekről, évtizedről is szó esett.

A jövő megérkezett

– Az innováció és az automatizáció időszaka előtt állunk, erre pedig fel kell készülnünk. A jövő már megérkezett: láttunk olyan sütőpárolót, amit távolról, szóban is lehet irányítani, de robotszakácsot is: a nem is távoli jövőben a gyorséttermekben úgy fogyaszthatjuk el a kedvenc menünket, hogy csupán egyetlen kéz érinti meg az ételt: a vendégé. Ahhoz, hogy lépést tartsunk a technológiai robbanással, sok tanulmányútra van szükség, amelyet az MNGSZ Erasmus+ mobilitási projektjei, a WorldChefs nemzetközi projektjei biztosítanak. Sokat kell tanulnunk és ezt átadni hazai kollégáinknak – tette hozzá.

A verseny legjobbjai

  • 1.: Svájc
  • 2.: Olaszország
  • 3.: Szingapúr
  • 4.: Kanada
  • 5.: Ausztrália
  • 6.: Wales
  • 7.: Thaiföld
  • 8.: Új-Zéland
  • 9.: Magyarország
séfek csatája, Krivács András, innováció
A magyar delegáció tagjai Szingapúrban
Fotó: Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában