2021.11.25. 07:56
Labdazsonglőrök két keréken
A labdát a kerékpár első vagy hátsó kerekével lehet mozgatni.
Egy-egy lövés elérheti a 70-80 km/h-s sebességet is
Fotó: afp
Az utóbbi időben Nyíregyháza felkerült a kerékpársport európai térképére, megyeszékhelyünk több ízben eredményesen adott otthont a Junior Nations Cup-sorozat magyarországi állomásának. A tavalyi versenyt követően Szabó Tünde sportért felelős államtitkár azt mondta, a kerékpársport az egyik leglátványosabb sportág, így a kormány szívesen áll minden ilyen esemény megrendezése mellé.
A legendás Pospisil testvérek
A szót tett követte, Nyíregyháza újabb rangos eseménynek adhat otthont, jövő júniusban teremkerékpár-Európa-bajnokságot rendeznek városunkban. Az erről szóló megállapodást ez év januárjában az európai szövetség (UEC) főtitkára, Enrico Della Casa személyesen hozta Magyarországra, amelyet Törzsök Zsolttal, az MKSZ alelnökével írtak alá Budapesten. A teremkerékpáros kontinensviadalon két szakág, a művészkerékpár és a kerékpárlabda legjobbjai küzdenek meg egymással. A művészi kerékpárt, annak szabályait és a sportág speciális kerékpárját két hete mutattuk be olvasóinknak. Ezúttal ismerkedjünk meg a kerékpárlabdával. Van, akinek még maga a biciklizés is kihívást jelent, de a többség azért elboldogul egy bringával.
Az azonban igazán kevesekről mondható el, hogy még focizni is tudnak közben. A kerékpárlabda szabályai azonban eléggé eltérnek a fociétól, főleg abban, hogy a lábukat egyáltalán nem használhatják a játékban, a kerékpár valamely részével kell a labdát passzolni. Az idősebbek még emlékezhetnek a hetvenes évek végén a cseh Pospisil testvérek káprázatos produkcióira, akkoriban gyakran feltűnt egy-egy kerékpárlabda-mérkőzés a Magyar Televízió műsorán.
A kerékpárlabdások, a művészi kerékpárosokhoz hasonlóan egy 9–11-szer 12–14 méteres, téglalap alakú pályán versenyeznek. A labdások két-két fős csapatokkal vesznek részt a mérkőzéseken, nincs megkötés, minden résztvevő mezőnyjátékosként és kapusként is a játékba avatkozhat.
Speciális szabályok
A pályát egy 30 centiméter magas palánk veszi körül, ez akadályozza meg a labdát abban, hogy elhagyja a játékteret. A mérkőzések kétszer 7 percesek, a labda 17-18 centiméteres átmérőjű, többnyire lószőrrel van megtöltve, egy-egy lövés elérheti a 70-80 km/h-s sebességet is. A labdát a kerékpár első vagy hátsó kerekével lehet mozgatni, lábbal hozzáérni nem szabad.
A büntetőterületen belül, a 2-szer 2 méteres kapu előtt a kapuspozíciót elfoglaló kerékpáros kézzel is háríthatja a lövéseket – egyszerre csak egy játékos tartózkodhat a védekező csapatból a büntetőterületen belül, ide egy időben a támadó csapatból is csak egy játékos hatolhat be. Ha egy játékos a földet érinti a lábával, nem folytathatja a játékot, a saját alapvonalánál egy kerékkel el kell hagynia a játékteret, csak ezután avatkozhat újra játékba. A győzelmet természetesen az a csapat szerzi meg, amely több gólt ér el a mérkőzésen.