teremkerékpár

2021.11.11. 14:00

Akrobatikus mutatványok két keréken (fotók)

Egy fiatal sportág a közelmúltban Kisvárdán is bemutatkozott.

BB

A gyakorlatok bemutatása nagy koncentrációt és egyensúlyérzéket igényel

Fotó: Vígh Attila

Nem nagy kunszt, ha egy ügyes fiatal kézen áll, vagy megcsinálja a mérlegállást, arra azonban már felkapja a fejét az ember, ha mindezt mozgó kerékpáron teszi. A művészi kerékpár egy nagyon fiatal sportág, hazánkban, szövetségük honlapja szerint, 1994-ben jelent meg Komárom-Esztergom megyében. A sportágnak két szakága van, a kerékpárlabda és a művészi kerékpár, ez utóbbiból rendeztek versenyt a közelmúltban Kisvárdán. Az I. Kisvárdai Teremkerékpár Versenyen, amely a Kelet-Európa-kupa második fordulója is volt egyben a Szent László Gimnázium tornacsarnokában, hat egyesület 27 sportolója 13 kategóriában mérte össze erejét, a rendezvény fővédnöke dr. Seszták Miklós kormánybiztos, országgyűlési képviselő volt.

A művészi kerékpár egy olyan sport, ahol a sportolók azon versenyeznek, hogy ki tud szebb és nehezebb elemeket bemutatni. Egy kicsit hasonlít a műkorcsolyára és a tornára, akrobatikus elemeket tartalmaz, a versenyzőktől egyensúlyérzéket, koncentrációt és bátorságot kíván.

Nem ajánljuk azonban senkinek otthoni kipróbálásra, hiszen sima, mindennapi használatú biciklivel könnyen csúnya baleset lehet a vége. A sportágban használt kerékpárok ugyanis különleges, örökhajtású kerékpárok, a meghajtó és a meghajtott lánckerék közötti 1:1 arányú áttétellel. A kormány is speciális, a versenyzők állnak, illetve ülnek is rajta, a kerékpárokat pedig visszafelé is könnyű hajtani.

Harminc elemet mutatnak be

Ami a sportág szabályait illeti, egyéni indulók esetében a versenybírók pontozzák az elemek nehézségét, pontosságát, a körök, félkörök és egyéb görbületek teljességét. A két keréken történő elemek a „könnyebb” elemek közé tartoznak, kisebb pontszámokkal. A nehezebb és időigényesebb elemek nagyobb hibalehetőséget is rejtenek, de több pontot érnek. A versenyzők kiválasztják a nekik megfelelő 30 elemet úgy, hogy beleférjenek az időkeretbe és minél több pontot érjen. A gyakorlatok sorrendjét a versenylapokon rögzítik, a bírók is ezeken értékelik a gyakorlatot. A versenyzők saját zenét vehetnek igénybe és 5 perc áll a rendelkezésükre, hogy bemutassák az általuk kiválasztott elemeket, ha lejár az idő, elveszítik a lemaradt gyakorlatokat. Párosoknál a gyakorlat első felében mindkét versenyző saját kerékpárján mutat be elemeket egymással szinkronban. A második felében egy kerékpáron végeznek különböző elemeket. Itt nagyon kell figyelni a gördülékeny váltásokra, hogy ne fussanak ki az időből. Csapatverseny esetén pedig 4-es és 6-os felállásban – szintén szinkronban – végeznek gyakorlatokat a versenyzők.

– Kisvárdán 2019-ben alakult meg a csapat szakkörként a Szent György Görögkatolikus Általános Iskolában, azóta önálló sportegyesületté váltunk.

Ukrajnában zárják a szezont

– Jelenleg hét gyerekkel dolgozunk együtt, elsődleges célunk az, hogy minél többen megismerjék és megszeressék ezt a különleges és szép sportágat – mondta Dr. Vasasné Lengyel Lívia, a kisvárdaiak szakosztályvezetője. – Hetente két edzésen vesznek részt versenyzőink, jelenleg is versenyre készülünk, mert hétvégén részt veszünk a szezonzáró nyílt ukrán bajnokságon. Bízom benne, hogy előbb-utóbb legalább egy sportolónk kvalifikálja magát a junior-Európa-bajnokságra – tette még hozzá.

A kisvárdaiak eddigi munkájuk elismeréseként jövőre az NYKS-sel közösen szervezhetik a junior-Európa-bajnokságot, valamint a 2023-as világkupa szervezését is elnyerte az egyesület.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában