Csenger

2024.08.12. 20:00

Mongóliát is meghódították a csengeriek

Biró Gréta Dorina és Biró Gergő István sok sikert értek már el a néptánc és a sport világában.

L. Tóth Lajos

Kiugró sikereket értek el a színpadokon és a sportpályákon

Fotó: Kákos Dávid

Akár kvízkérdés is lehetne, amire aligha érkezne sok jó megoldás: melyik a bolygó leghidegebb telű fővárosa? A Tola folyó mellett, a tengerszint felett 1300 méterrel fekvő, mintegy másfél milliós lélekszámú település neve magyarul vörös hőst jelent. Ulanbátor a helyes válasz, ott alkotott maradandót egy csengeri testvérpár, Biró Gréta és Biró Gergő István. De hogy kerültek Mongóliába?  

A Mongol Nemzeti Egyetem magyar vendégoktatója, erdélyi hungarológus Pápai Sarolta és Magyarország ulánbátori nagykövetsége meghívásának eleget téve tölthettek el egy hetet a fővárosában a KKM Vendégoktatók a Magyar Kultúráért elnevezésű programsorozatban. Több alkalommal is megmutathatták tánctudásukat, illetve a magyar néptánc, népi hagyományaink kultúráját, viseletét, sokszínűségét Dömény Krisztián Junior Prima-díjas zenész, citeraművész zenei kíséretében adhatták elő. Ilyen volt például az Ulánbátor főterén megrendezett Európa Napok, a Magyarország ulánbátori nagykövetsége révén rendezett esemény, a Mongolian State Conservatory (a konzervatóriumban lehetőséget kaptak a mongol táncművészeknek tanítani a magyar tánckultúrából, azon belül a szatmári verbunk és csárdás motívumvilágából). A kint töltött idő alatt Pápai Sarolta és párja, Emil vendégszeretetének jeléül megtekintették Ulanbátor és környékének nevezetességeit. Ilyennek számít a lámakolostor, a

Palotamúzeum az utolsó Bogdo gegen (főpap és egyben világi uralkodó) téli palotájának fennmaradt épületeiből, az egykori Csojdzsin láma kolostorából kialakított Vallástörténeti Múzeum. A Bíró testvérek ízelítőt kaptak a mongol kultúrából, a jurták és sámánok földjéből. 

- Hat éves korom óta néptáncolok, tíz esztendős koromtól vagyok a Szatmár Táncegyüttes tagja – említette a most 20 éves Biró Gergő István, aki több országos szólótáncversenyt nyert meg, például az Országos Nagyecsedi Verbunkverseny többszörös győztesének számít, emellett már most nívós néptáncversenyeken kérték fel zsűrizni is. A néptánclépésekkel párhuzamosan kezdett el duatlonozni, az atlétika ma is az élete része. A szertorna világa is magával ragadta, tornászként több versenyen képviselte iskoláját. A sportolásban a Makovecz Imre Általános Iskolában az első osztálytól Papp Szilárd támogatja tanárként, segíti, hogy minél jobb sportolóvá válhasson. 

- A sport, az egészséges életmód kiemelkedően fontos az életemben, emiatt is döntöttem úgy, hogy az egyetemi tanulmányait is a sport világában folytatom, emellett hobbiszinten néptáncolok a továbbiakban. Hatalmas élmény volt Mongóliában képviselni hazámat, elmondani azt, hogy csengeriek vagyunk. 

Biró Gréta Dorina öccsénél még korábban, már három éves korában csöppent a tánc világába: balett és moderntánc után hetedik osztályosként  szerette meg a néptáncot. Több országos szólótáncversenyen lett első helyezett, megnyerte az országos művészeti tanulmányi versenyt is. 

Különböző televíziós műsorokban is lehetett látni, ilyen volt a Fölszállott a páva tehetségkutató élő adása, és szerepelt a Magyarország, szeretlek! című műsorban is. A Galambos Attila, Szente Vajk és Juhász Levente által írt Puskás, a musical zenés darab táncosaként is színpadra lépett.

- A Nyíregyházi Egyetem hallgatójaként a Testnevelés és Sporttudományi Intézet cheerleader szakosztályában sportoltam. Bálint Lilla vezette a csapatunkat, sok sikert értünk el, ebből kiemelkedik az egyetemi-főiskolai országos bajnokságon elért második helyezés a Senior Coed Group Stunt Level 4 kategóriában, én voltam az együttesünk flyere – mondta Biró Gréta Dorina, aki nemrég államvizsgázott, tanító szakon jelessel diplomázott, és a Nyíregyházi Egyetem Óvó- és Tanítóképző Intézet záróvizsga bizottsága a „legszínvonalasabb államvizsgáért dicséretben” részesítette. Szabadidejében modellként, sminkmodellként is tevékenykedik. E téren is van egy érdekes emléke: tavaly márciusba a skóciai Edinburgh-ban egy nemzetközi sminkverseny Gréta sminkmodellként, Pethő Petra pedig kozmetikusként és sminkesként képviselte Magyarországot, és kategóriájukban második helyezést értek el. 

A Biró testvérek a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium táncművészeti tagozatán végeztek, az érettségi mellett OKJ-s bizonyítványt szereztek táncművész képesítéssel. A sportszeretetüket tükrözi, hogy a tavalyi, budapesti atlétikai világbajnokságon önkénteskedtek, a bolygó legjobb sportolóival találkozhattak közvetlen közelről. Az Ifjúsági és Felnőtt Néptáncantológián többször színpadra léptek a Budapesti Operettszínházban illetve az Eiffel Műhelyházban. Sokszor felléptek már a Papp László Budapest Sportarénában az Országos Táncháztalálkozón. Részt vettek az Ásó, kapa, nagyharang - Menyegző a Kárpát-medencében című táncszínházi előadásban kétszáz táncos társaságában, amelynek rendező koreográfusai Fundák Kristóf és Fundák Kaszai Lili voltak. Külföldön fesztiválokon is megmutatták tudásokat, többek között Horvátországban és Lengyelországban is felléptek.

– A legkülönlegesebb, a legegzotikusabb kétségkívül a mongóliai egy hét volt, ahol életre szóló emlékeket gyűjtöttünk. Már azért is érdemes volt annak idején megbarátkoznunk a néptánccal – jegyezte meg végezetül Biró Gréta Dorina.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában