Nyíregyháza

2023.11.10. 11:30

Legyen megszállott gazdája a turizmusnak!

Nem elég mutogatni a múlt értékeit, hanem át kell élni, s élményt kell nyújtani az érdeklődőknek.

L. Tóth Lajos

Prof. dr. Hanusz Árpád

Forrás: Fotó: Váczy Norbert

A magyar tudomány ünnepéről a Magyar Tudományos Akadémia már több negyedévszázada megemlékezik, hivatalosan azonban 2003 óta minden év november 3-a minősül annak, mégpedig azért ekkor, mert 1825. november 3-án Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia létrejöttét. E programsorozat része a Nyíregyházi Egyetemen a Nyírségi Földrajzi Napok, melyet harminckilencedik alkalommal rendeznek meg, tehát komoly múlttal büszkélkedhetnek a szervezők. A szerdai nyitónapon emlékeztek dr. Szabó László főiskolai tanárra, aki 120 esztendeje született. Szó volt a különböző holt-meder generációk helyzetéről a Felső-Tisza hullámterén, s arról is, hogyan hatottak a városfejlődési szakaszok a közterületeken elkövetett bűncselekményekre. Kortünetként hangzott el a Kábítószer-turizmus a bulinegyedben című előadás, a Torna vármegye épített környezetének ruszin emlékei és a Trianoni menekültek Csonka-Torontál vármegyében című beszámolók a múltat idézték. Prof. dr. Hanusz Árpád egyetemi tanár volt a csütörtöki program levezető elnöke.  

Irodalmi értékekben is roppant gazdag a vármegye: Tiszacsécse szülötte Móricz Zsigmond
Forrás: Archív fotó: KM

Élményt kell nyújtani!

Mintegy harminc éven keresztül töltötte be a Falusi Turizmus Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezetének elnöki tisztét, tehát hitelesen prezentálta a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye természeti értékeinek hasznosíthatósága az aktív turizmusban elnevezésű gondolatfüzérét. – Emlékeim szerint körülbelül húsz éve jött divatba az aktív turizmus kifejezés, amit az angolszász országokban élményturizmusként emlegettek. Két évtizeddel ezelőtt virágkorát élte a lovaglás (a megyében több mint harminc lovarda működött), a nemzetközi Tisza-túra népszerű volt, a vízi turizmust két vállalkozó cipelte a hátán, pezsgett a vadászturizmus (jó hatással volt rá a spanyol király napkori látogatása) – jegyezte meg dr. Hanusz Árpád.

A turizmus Magyarországon stratégiai fontosságú ágazat, a gazdaság egyik motorja, az ágazat biztosítja a GDP több mint 13 százalékát. Hét éve alakult meg a Magyar Turisztikai Ügynökség, a turisztikai ágazat kormányzati szervezete. – A turisztikai ügynökség gondozásában látott napvilágot az a fejlesztési program, amely az aktív turizmus jelenleg meglévő elemeinek minőségi javítását célozza meg. Úgy gondolom, hogy minden pályázat esetében érdemes feltenni a kérdést: biztosított-e a fenntartható működtetés?  A hagyományőrzést nagyon fontosnak tartom, hozzátéve, hogy nem elég mutogatni a múlt értékeit, hanem át kell élni, élményt kell nyújtani az érdeklődőknek. Irodalmi értékekben is roppant gazdag a vármegye. A Móricz irodalmi séta mintájára érdemes tematikus utakat szervezni Szabolcs-Szatmár-Beregben. Mindennek az az alapja, hogy legyen megszállott gazdája a turizmusnak a földrajzi környezetünkben! – nyomatékosította dr. Hanusz Árpád.      

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában