Z-generáció

2024.11.12. 17:30

Z-generáció: lesújtó képet mutat a kutatás

Egy nagy kutatásba kezdett a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara. A vizsgálat a Z-generáció egészségkárosító szokásait tárta fel.

Miklós István

A fiatalok közel 40 százaléka rendszeresen dohányzik

Fotó: Shutterstock

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a napokban rendezték meg a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara hagyományos konferenciáját a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából. A tanácskozás plenáris előadási számos aktuális és fontos témát feszegettek, amellett hogy feltárták a nem túl fényes valóságot is. Az Egészségtudományi Kar általános és tudományos dékánhelyettese, Rusinné prof. dr. Fedor Anita előadásában a Z-generáció egészségkárosító magatartásáról beszélt a jelenlévőknek, ismertetve a kar legújabb, több mint kétezer fős mintán végzett kutatásának eddigi eredményeit.

A Z-generáció 30 százaléka akkor is online kommunikál, ha egy légtérben van társaival
A Z-generáció tagjai megdöbbentően sok időt töltenek az okoseszközök használatával
Illusztráció: Getty Images

Nagy figyelmet kap a Z-generáció

– Kemény fába vágtuk a fejszénket, de az eredmények azt mutatják, nagyon jól tettük, hogy foglalkozunk a témával. Miért is fontos ez? A gyorsan változó társadalmi és gazdasági környezet igen jelentős hatást gyakorol a fiatalokra. Új lehetőséget teremt a számukra, és sok esetben súlyos problémákkal kell szembenézniük, megbirkózniuk. Ami jó hír, hogy a fiatalság helyzete mindig kiemelt figyelmet kap a döntéshozók részéről. A kutatássorozatunk több dimenzióban térképezi fel a fiatalok helyzetét, és ennek első része az egészségkárosító magatartásra fókuszál. Az adatgyűjtésre egy speciális kérdőívet használtunk, amit 14–20 éves fiatalok, tehát a Z-generáció tagjai töltötték ki. A vizsgálatban 32 középiskola vett részt. Eredetileg 30 intézményt terveztünk, de két iskola jelezte, hogy csatlakozna a kutatáshoz – mutatta be a módszertant a dékánhelyettes. Rusinné prof. dr. Fedor Anita azt is elárulta, a Dunától keletre fekvő régiókat kiváló lefedte az adatgyűjtés, amit 11 vármegyében végeztek.

Egy én-központú világ

– A kérdések a fiatalok olyan szokásaira irányultak, mint a dohányzás, alkoholfogyasztás, szerhasználat, vagy éppen a közösségi média, az internet használata. A család és az iskolai környezet, az önbecsülés, továbbá a baráti kapcsolatok is a vizsgálat részét képezték. Az eredmények elemzéséhez nem árt tudni, hogy a Z-generáció tagjai egy én-központú világban nőnek fel, ami nem jellemző a korábbi generációkra. A digitális világba is beleszülettek, de ez korántsem jelenti azt, hogy otthonosan is mozognak benne. Egy néhány éve készült kutatás arra világított rá, hogy a fiatalok mindössze 19 százaléka képes iskolai feladatokra, információgyűjtésre használni az internetet és a számítógépet. Az elektronikus eszközök használata a könyvolvasás rovására megy: az olvasás, ami a kreativitás egyik építőköve, háttérbe szorul, a hazai társadalom csupán 10 százaléka olvas rendszeresen. Az ifjúság inkább a rövid tartalmakat szereti, méghozzá valamilyen okoseszközön. Ez utóbbiak túlzott használata, illetve a magas koffeinbevitel miatt a Z-generáció körében kiugróan magas az alváshiányban szenvedők aránya. Mindez ingerlékenységhez, dekoncentrációhoz és agresszióhoz vezethet – ismertetett néhány komoly problémát a dékánhelyettes.

Az online térben élnek

Érdekes – vagy inkább megdöbbentő –, hogy a tinédzserek 30 százaléka akkor is online „beszélget” a társaival, ha egy légtérben tartózkodnak. – Bár lépten-nyomon azt halljuk, hogy felgyorsult világban élünk, a Z-generáció tagjai mégis lelassult életet élnek. Ezért persze nem csupán ők a felelősek, a szülői magatartás és a társadalom hozzáállása is e jelenséget fokozza. Mit is jelent mindez? Bizonyos életesemények, életszakaszok eltolódnak, s az időablakuk is kibővül. A családalapítás, vagy éppen a szülői ház elhagyása is sokkal később történik meg, mint a korábbi generációk esetében. Az elhízás is egyre gyakoribb a körükben – mivel kevés időt töltenek mozgással, de annál többet a képernyő előtt –, és egyre nagyobb a fiatal rövidlátók aránya is. Szintén megdöbbentő, hogy az általunk megkérdezett fiatalok közel 40 százaléka rendszeresen dohányzik. Ez egy nagyon magas szám, és főleg azon fiatalok gyújtanak rá rendszeresen, akiknek a szülei is dohányoznak. Nem kevésbé lesújtó eredményeket mutat a Z-generáció alkoholfogyasztása. Az még belefér, ha például egy születésnapon, esetleg hétvégenként elfogyasztanak egy-egy italt, de a havi kilenc alkalom már meglehetősen sok, ráadásul ennél nagyobb gyakoriságra is rámutatott a kutatásunk. A mértékkel is gond van, hiszen nagyon magas azok aránya, akik amikor alkoholt fogyasztanak, le is részegednek – hívta fel a figyelmet Rusinné prof. dr. Fedor Anita. Az egészségkárosító szokások mellett a kutatás arra is rámutatott, hogy a szabadidejük nagy részét is az online térben töltik a Z-generáció képviselői. – Több mint 70 százalék azok aránya, akik chatelnek, a közösségi oldalakat böngészik, interneteznek, méghozzá napi szinten. A túlzott eszközhasználat miatt alakul ki a már korábban említett alváshiány is. Ennek egyik oka, hogy a fiatalok sokszor az alvásidő rovására böngészik az egyes oldalakat – hangsúlyozta a dékánhelyettes.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában