Betegségek

2024.11.12. 07:00

Vírusfertőzések és újabb Covid-variánsok

Jelen vannak a gyorsan terjedő kórokozók, de a betegszám nem ad aggodalomra okot.

Kanalas Ottilia

A légúti panaszokat okozó vírusos fertőzés tíz napig, két hétig vagy akár tovább is eltarthat

Fotó: Shutterstock

Érdekes kimutatásra találunk, ha rápillantunk a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ ­(NNGYK) honlapjára. Azon belül is arra az aloldalra, amelyen a 40. naptári héttől működő légúti figyelőszolgálat adatait rögzítik. Egy kördiagramon szembetűnően látszik, hogy a vírusos eredetű megbetegedések jelentős részét a koronavírus (SARS-CoV-2) okozza, a rhinovírusok, az úgynevezett RSV (légúti óriássejtes vírus), valamint az influenza kórokozója az idén ősszel egyelőre nem okoz nagyszámú megbetegedéseket, bár hozzá kell tenni, hogy a háziorvosok szerint növekszik a felső légúti panasszal orvoshoz fordulók száma. Jön a kérdés: itt a Covid újra? A válasz nem egyszerű, hiszen a vírusfertőzések több típusáról is hallottunk már az ősz elején, és a koronavírus újabb variánsai is felütötték a fejüket, de tömeges megbetegedésektől szerencsére nem kell tartani. Az viszont tény, hogy a makacs köhögéssel, magas lázzal, gyengeséggel járó panaszokból csak hetek múltán lehet teljesen kilábalni. Mitől van ez? 

 

Figyelőszolgálat, tesztek 

– A klinikai és virológiai adatgyűjtést magában foglaló légúti sentinel sur­veillance célja az influenzavírus, a SARS-CoV-2 és az RSV (légúti óriássejtes vírus) által okozott fertőzések figyelemmel kísérése – mondta el dr. Kiss Csaba Kótajban praktizáló háziorvos, aki sok éven át tagja volt a figyelőszolgálatnak. Hozzáfűzte, hogy azok a háziorvosok, akik az idén is részt vesznek benne, az influenzaszerű tünetekkel igazolt betegeket jelentik a kormányhivatal felé, illetve célirányosan vesznek mintát az influenzaszerű panaszokkal hozzájuk fordulóktól. 
– Azoknál, akiknél az influenzaszerű megbetegedésük miatt egy kombinált tesztet elkészítettünk, eddig nagy számban Covid-vírust találtunk, vagy épp egyiket sem az említett három vírus közül. Egyelőre nem kell járványos méretekre gondolni, jelen vannak köztünk a gyorsan, cseppfertőzéssel terjedő kórokozók, de ez a betegszám nem ad aggodalomra okot. 
Jellemzően milyen tünetekkel találkozunk a mostani koronavírusnál? – kérdezik sokan. – Felső légúti problémákkal, izomfájdalmakkal, torokfájással, orrfolyással, száraz, improduktív köhögéssel találkozunk, és vannak tápcsatornát érintő tünetek is: hányás, hasi panaszok. Sőt, szaglásvesztés vagy szaglászavar is felléphet. Most is van olyan betegem, aki erre panaszkodik, és ő bizonyítottan Covid-fertőzött – mondta el a doktor. Kitért arra is, hogy a vírus okozta betegségekre nem használnak az antibiotikumok, ezért nem is írnak fel rá gyógyszert az orvosok. A mai rohanó embernek meg kell tanulnia időt adnia magának a pihenésre, az ágynyugalomra, mert csak úgy lehet felépülni szövődmények kockázata nélkül a betegségből. 

Az oltás már elérhető

Dr. Kiss Csaba az elhúzódó megbetegedésekhez annyit még hozzátett, például az RSV vírus okozta légúti megbetegedések (hörghurut vagy a tüdőgyulladás) általában körülbelül egy hétig tartanak, de egyes tünetek, mint a köhögés, több hétig is elhúzódhatnak. 
– A légúti panaszokat okozó vírusos fertőzés tíz napig, két hétig vagy akár tovább is eltarthat, amíg teljesen meg­gyógyul valaki, ez az időintervallum a természetes lefolyása az influenzaszerű betegségeknek. Ezalatt az idő alatt nem célszerű közösségbe menni, hogy ne adjuk tovább a vírust, de ha már közösségbe megy valaki, legalább maszk legyen rajta. Sajnos, a rendelőbe is bejönnek maszk nélkül az emberek – jegyezte meg a doktor, és megerősítette: az idei influenza elleni oltás már elérhető a háziorvosoknál. 
– Több mint 200 influenza elleni oltást adtam be a múlt héten, nagyrészt az idősotthonokban, s azt látom, hogy a praxisban is van rá érdeklődés. Sajnos, nem akkora, mint ami a lakosság átoltottságához szükséges lenne. Idős embereknek, krónikus betegeknek mindenképp ajánlom, azoknak, akik fogékonyabbak a szövődményekre. A krónikus szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedőket is kockázati csoportba sorolom, a légzőszervi betegeket (COPD, asztma). Ezenkívül az egészségügyi dolgozóknak szintén javasolt a vakcina, és az idősekkel foglalkozó gondozóknak, rokonoknak elsősorban az idősebbek védelme érdekében. 
Ingyenes vakcina

  • Az elmúlt szezonhoz hasonlóan az idén is 949 ezer adag 3Fluart influenza elleni vakcina áll rendelkezésre a 3 éves és idősebb korosztály veszélyeztetett csoportja számára, amelyet ingyenesen használhatnak fel 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában