1 órája
Kiállnak a tanár mellett a nyírgyulajiak (videóval)
Összesen 536-an írták alá azt petíciót, mely Matolcsiné Sás Anita mellett pedagógusi munkája mellett kardoskodik. A nyírgyulaji polgármester szerint a tankerület elhamarkodott döntést hozott, az iskola házon belül is rendezhette volna az ügyet.
Fotó: Tarnavölgyi Gergely
„Alulírott nyírgyulaji lakosok, mint a helyi általános iskola tanulóinak szülei, korábbi tanulói kiállunk Matolcsiné Sás Anita oktatási, nevelési módszerei mellett. Mindig a legtöbbet szeretné kihozni a tanulóiból, amit a szülők együttműködésével lehet hatékonyan megvalósítani. A Matolcsiné Sás Anita ellen felhozott vádat nem tartjuk valósnak, a pedagógusi pályafutása alatt bizonyított szakmai munkáját, a gyerekek iránti elhivatottságát figyelembe véve jogtalannak tartjuk a meghurcolását és elbocsátását” – áll abban a petícióban, melyet 536-an írtak alá Nyírgyulajban, és a portálunkhoz is eljuttatták, és amit a tankerület is megkapott.
A tankerület nem mérlegelt
Kedden Nyírgyulajban jártunk, és személyesen kerestük fel a Mátészalkai Tankerületi Központ által, gyermekbántalmazás (Matolcsiné Sás Anita szerint a tankerület ezzel indokolta a döntését) miatt elbocsátott tanárát, akit rettentően megviseltek a történtek. Ez a beszélgetés során is látszott rajta, ugyanis több alkalommal szöktek könnyek a szemébe.
Harmincöt éven keresztül tanítottam itt, nekem mindig a gyerek volt az első. A férjem is tanár volt, az ő szülei is pedagógusok voltak
– mondta az elbocsátott pedagógus, akit arra kértünk, idézze fel a szeptember 16-ai eseményeket.
Mi is történhetett az ominózus napon?
– Technika órát tartottam a negyedikes osztályban. Az óra elején láttam, hogy az egyik diáknak nincs felszerelése, nincs ott a tankönyve, és hogy a padtársa könyvéből dolgoznak közösen. A kislányt többször figyelmeztettem, hogy ne zavarja a társa munkáját. Közben észrevettem, hogy rágógumizik. Kértem, hogy álljon fel és dobja ki a kukába. Mikor a tanuló felállt és elindult, meglegyintettem a gyerek homlokát. Mindezt nem dühből, indulatból vagy erőszakkal tettem – mondta az elbocsátott tanárnő, aki azóta el tudott helyezkedni egy helyi egyesület által működtetett tanodaprogramban.
Matolcsiné Sás Anita azóta ügyvédhez fordult, de nem azért, hogy pereskedjen, ő inkább egy erkölcsi elégtételt vár.
– Nagyon fáj az, hogy az eset után nem történt meg egy olyan beszélgetés, ahol ott lettek volna az érdekelt felek: az iskola vezetése, a szülő és én. Így hozta meg a számomra rettenetesen fájó döntést a tankerület – mondta az elbocsátott tanár.
– Engem tanított Matolcsiné Sás Anita, a lányom pedig két éve végzett az iskolában – ezt már Bakró Angéla mondta portálunknak, aki szintén aláírta a petíciót, melyet elmondása szerint ő maga személyesen vitt be a mátészalkai tankerülethez, de e-mailben is elküldték nekik. Hozzátette, szerinte túl lőtt a célon az elbocsátással a tankerület, mert a pedagógus mindig is szívvel-lélekkel végezte a munkáját.
Házon belül kellett volna elintézni?
Az ügyben megkerestük Becsei Györgyöt, a település polgármesterét, aki elmondta, személyesen is ismeri Matolcsiné Sás Anitát, akit emberileg és szakmailag is nagyra tart.
– Az én véleményem az, hogy ezt az egész ügyet el lehetett volna házon belül is intézni. Úgy vélem, hogy a tankerület egy elhamarkodott döntést hozott azzal, hogy szinte egyik napról a másikra megszüntette a pedagógusi jogviszonyát Matolcsiné Sás Anitának – fogalmazott Becsei György.
A Mátészalkai Tankerületi Központnak ezeket a kérdéseket küldtük el, ha válaszolnak, azonnal közölni fogjuk:
- Milyen indokkal bocsátották el a nyírgyulaji általános iskola korábbi pedagógusát?
- A tankerület meghallgatta-e Matolcsiné Sás Anitát? Volt-e személyes beszélgetés az ügyről, mielőtt a tankerület az elbocsátás mellett döntött?
- Kinek, kiknek az álláspontját hallgatta meg az ügyben a tankerület?
- Milyen információk alapján döntöttek úgy, hogy elbocsátják a pedagógust?
- Korábban volt-e bármiféle panasz az elbocsátott pedagógus szakmai munkájával kapcsolatban?