Rotary

2024.11.13. 07:00

Rekordkísérlet: diákok, elő az okostelefonokkal!

A Rotary Club Nyírség kezdeményezésére a vármegye és az ország számos pontján egyszerre töltik le és nézik meg a klub újraélesztést népszerűsítő oktatófilmjét. A rekordkísérlet pénteken lesz, s több ezren csatlakoztak a megmozduláshoz.

Csáki Alexandra

Dr. Kovács Ferenc polgármester és Kovács Krisztián, a Rotary Club Nyírség elnöke közösen leplezték le az egyik defibrillátort, mely hamarosan kikerül Sóstóra. A pénteki rekordkísérlet szintén az újraélesztés fontosságát hangsúlyozza

Fotó: Sipeki Péter

Képzeljünk el egy szituációt, ami bármelyikünkkel megtörténhet: sétálunk az utcán, s egyszer csak összeesik mellettünk valaki. Nem kiáltozik, nem rángatózik, egyszerűen elvágódik, nem mozdul, nem mutat életjeleket. Mit tennénk ebben a helyzetben? Mentőt hívnánk, leguggolnánk mellé, megpróbálnánk segíteni, mernénk használni a közelben kihelyezett félautomata defibrillátort, hogy beindítsuk a szívét? Vagy félve az esetleges következményektől, továbbsétálnánk, remélve, hogy mások elég bátrak lesznek ahhoz, hogy megmentsék a világon a legdrágábbat, az életét? A Rotary Club Nyírség kiemelt projektje az újraélesztés alapvető lépéseinek elsajátításának fontosságára hívja fel a figyelmet, s teszi ezt nemcsak a felnőttek, hanem a legnyitottabb és legérzékenyebb korcsoportokban, a diákok körében – méghozzá egy rekordkísérlet során.

rekordkísérlet, életmentés, kisfilm, Rotary Club Nyírség
Kovács Krisztián, a Rotary Club Nyírség elnöke adta át Pécsi Beáta Ágnesnek, a Nyíregyházi Tankerületi Központ igazgatójának azt az „okostáblát”, aminek segítségével a diákok letölthetik az életmentést népszerűsítő kisfilmet a rekordkísérlethez 
Fotó: Sipeki Péter

Rekordkísérlet, defibrillátor, kisfilm

– Augusztusban volt dr. Kovács Ferenc polgármesterrel egy egyeztető megbeszélésem arról, hogy a Rotary Club Nyírség milyen programba kapcsolódhatna be, hogyan segíthetné a várost és közvetlen környezetét. Ekkor derült ki, hogy Sóstógyógyfürdőn nagyon kevés defibrillátor van, pedig a spontán szívmegállás egy valós társadalmi probléma, a gyerekektől a felnőtteken át az idősekig szinte minden korosztálynál előfordulhat – mondta el Pták István, a klub alapítója kedden, a Hunguest Hotelben tartott sajtótájékoztatón.
A Rotary Club Nyírség szeptemberi jótékonysági kacsaúsztatásának bevételéből két életmentő készüléket vásárolhatott, s úgy döntöttek, Sóstón fogják kihelyezni, hiszen ott a turisztikai szezonban és azon kívül is sokan megfordulnak, és csupán defibrillátor van a városrészben.
– Amikor beleástuk magunkat a témába, úgy döntöttünk, hogy egy lépéssel tovább megyünk: készítettünk egy négy perces kisfilmet, ami bemutatja az életmentés folyamatát, illetve azt, milyen könnyű ezeket a félautomata készülékeket használni. Bár a defibrillátorok „beszélnek”, ha valaki először kerül olyan helyzetbe, hogy életet kell mentenie, nem biztos, hogy a sokkhatás miatt képes lesz a cselekvésre. Ezen próbálunk segíteni a kisfilmmel – magyarázta a Rotary Club Nyírség alapítója. Pták István elárulta: egyeztettek pszichológussal is, aki azt mondta, a videó megtekintését követően már az első alkalom után kialakul az emberekben egy általános kép arról, hogy ez egy egyszerű folyamat, és minél többször nézzük meg, annál valószínűbb, hogy adott helyzetben határozottabban cselekszünk.

Több ezren nézik egyszerre

Az ötlet jó, már csak közkinccsé kellene tenni – morfondíroztak a klub tagjai. Ekkor Diczkóné Untener Mónika azzal az ötlettel állt elő, hogy használják ki a fiatalok okoseszköz-mániáját. Ehhez a legmodernebb technológiát hívták segítségül.
– A gyerekek QR-kódos és NFC-s eléréssel is letölthetik az oktatófilmet, nem kell az internetes keresgéléssel vesződniük. Az oktatási intézmények stratégiai pontjaira kihelyezett táblákhoz közelítve pillanatok alatt elérhetővé válik a videó, ami átfogóan és közérthetően mutatja be az újraélesztés lépéseit – magyarázta a klub ifjúsági felelőse, aki lapot húzott tizenkilencre, és felvéve a kapcsolatot a vármegyei iskolákkal, valamint a hazai klubjaival, rekordkísérletre hívta a diákokat.
– Az a tervünk, hogy november 15-én, pénteken 10 és 12 óra között Szabolcs-Szatmár-Bereg és az ország számos pontján egyszerre fogják letölteni és megnézni a kisfilmet az általános és középiskolások. Megkerestük a magyarországi rekordkísérletek hitelesítőjét, Gál Gábort, és a tanácsát kértük a megvalósításhoz. Minden nyíregyházi és a megyében lévő iskolába eljuttattunk egy hitelesítő jegyzőkönyvet, amit az osztályfőnökök ki fognak tölteni, és a rekordkísérlet végén beszkennelve elküldik egy központi e-mail-címre. Ott ellenőrzik, összesítik, majd Gábor kihirdeti, hogy sikerült-e a rekordkísérletet vagy sem – engedett bepillantást a részletekbe Mónika.

Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere a sajtótájékoztatón elmondta: 2012 végén indult egy program a városban, aminek az volt a célja, hogy minden olyan helyen, ahol sok ember megfordul, legyen defibrillátor. Az akcióhoz sok cég, iskola és sok civil szervezet csatlakozott, így a két sóstóival együtt – melyeknek még keresik a megfelelő helyet – már 47 szabadon hozzáférhető életmentő készülék van Nyíregyházán.
– Az önkormányzat kiváló kapcsolatot ápol a világszervezet helyi klubjával, és bár a Nyírség csak július elsejével alakult meg, tagjaival az elmúlt években számtalanszor találkoztam. Azzal, hogy a jótékonysági kacsaúsztatás bevételéből vásárolt defibrillátorokat Sóstón helyezzük ki, lefedjük a városrészt, ahol így már négy félautomata újraélesztő eszköz lesz. Nagyon örülök a kisfilmnek is, mert úgy gondolom, nem lehet eléggé hangsúlyozni a gyors és szakszerű újraélesztés fontosságát.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában