2024.11.08. 14:00
Nyolc évtizede tudósítunk megyénk életéről
Nyíregyháza új lapja 1944. november 8-án indult el Magyar Nép címmel.
A Kelet– Magyarország régi szerkesztősége
Fotó: Fortepan
A Kelet-Magyarország immár nyolc évtizede Szabolcs-Szatmár Bereg vármegye első számú lapja – időben megelőzve ezzel tulajdonképpeni jogelődjét, a Nyírvidéket, amely 1880 és 1944 között jelent meg először heti-, majd napilapként. A Kelet-Magyarország természetesen a nyolcvan év alatt megjelenésében, terjedelmében és tartalmában is sok változáson esett át.
Száguldott a rikkancs
1944 őszén még dörögtek Magyarországon a fegyverek, amikor egy rikkancs száguldott végig Nyíregyháza utcáin, fennhangon közölve: „Megjelent a Magyar Nép!”. Akkor nem is a lap híranyaga volt a fontos, hanem a megjelenés ténye, hiszen az emberek érezték, hogy ahol újság van, ott béke van. Négy hónappal a Nyírvidék megszűnése után, 1944. november 8-án indult Magyar Nép címmel Nyíregyháza új lapja, amely először csak kétnaponta jelent meg. Kezdetben egyszerű, rózsaszín csomagolópapír volt az anyaga és a háborús körülmények miatt, áram hiányában, kézi szedéssel készült mintegy 500 példányban – ekkor még csupán Nyíregyháza lakossága számára.
Olcsó volt, kicsi, kétoldalas, s fő mondanivalója a következő volt: vége a helyi harcoknak, mindenki vegye fel a munkát, nyissanak ki az üzletek, a templomok és az iskolák. Az első években az újság fejlécében lévő alcím is többször megváltozott – kezdetben Demokratikus Napilap, 1945. március 6-tól Demokratikus Front Lapja, négy nappal később pedig már a „Magyar Nemzeti Függetlenségi Front Lapja” jelzővel is kiegészítették. A szerkesztőség Farkas Pál főszerkesztő vezetésével kezdetben a városháza Bethlen utcai sarkán működött. Másfél évvel az első lap megjelenése után, 1946. április 24-étől, a hétfők kivételével már naponta lehetett hozzájutni a Magyar Nép számaihoz.
Az 1946-tól a Szociáldemokrata Párt lapjaként működő Nyírség című újság – a két munkáspárt fúziója után – egyesült a Magyar Nép című lappal, amelynek eredményeképpen 1948. április 18-ától Nyírségi Magyar Népként folytatódott az újság története. Nem sokkal ezután, 1948 szeptemberében a szerkesztőség a Vay Ádám utca 5. (mai Dózsa György utca 5.) szám alatti épületbe költözött. A felelős szerkesztő több ízben is Vajda Márton volt ebben az időszakban.
A Magyar Népköztársaság kikiáltásával és a Rákosi-diktatúra kiépülésével 1949. október 30-ától már Nyírségi Néplapként futott az újság, majd 1950. február 19-étől Szabolcs-Szatmári Néplapként, 1951. május 3-ától pedig egyszerűen csak Néplapként lehetett kapni. Az új politikai berendezkedésnek megfelelően 1951. április 30-ától a korszak híressé vált munkásmozgalmi jelszava, a „Világ proletárjai, egyesüljetek!” is helyet kapott a fejlécben – az újság ekkor már az MDP Szabolcs-Szatmár Megyei Bizottságának lapjaként futott. A felelős szerkesztői teendőket is ekkor vette át Vajda Mártontól Zsurakovszki Mihály újságíró. A témákat a mindenkori politika határozta meg, az egész országot érintő események mellett helyet kaptak olyan hírek is, mint például az irodaház vagy a Béke-ház építése, valamint a Tiszalökön épülő vízerőmű munkálatai. A szerkesztőség ebben az időszakban, 1955 végén költözött át új helyére, a Sztálin tér 21. szám (ma Benczúr tér 21.) alá – napjainkban ez az épület ad otthont a Jósa András Múzeumnak.
Babérkoszorús Kossuth-címer
Miután Rákosi Mátyás 1956 májusában utoljára lépett a nyilvánosság elé, és elismerte, hogy a személyi kultusz következményeiért ő maga is felelős, az általa létrehozott kommunista uralom is megrengett. Ennek hatására 1956. július 4-étől a megyei lap is visszanyerte egykori, Szabolcs-Szatmári Néplap elnevezését.
Az 1956-os forradalom napjaiban az újságot Szabolcs-Szatmár Népe névre keresztelték át, és a Megyei és Városi Munkástanács lapjává vált. A politikai változás jegyében, 1956. október 29-én a „Világ proletárjai, egyesüljetek!” jelszó helyett egy babérkoszorús Kossuth-címert helyeztek el az újság fejlécében. Bár november 4-én a forradalom elbukott, a lap címén és kinézetén azonban nem változtattak, így 1957 elejéig továbbra is ezen a néven futott, csak ekkor már az MSZMP Megyei Intéző Bizottsága és Megyei Tanács Lapjaként. Végül 1957. február 1-jétől a megyei lap hivatalosan is felvette a Keletmagyarország nevet.
A jeles alkalomból a címlapon az alábbi tájékoztatást lehetett olvasni: „Megyei lapunk mától kezdve Keletmagyarország címmel napi hat, vasárnap nyolc oldallal jelenik meg. Az új cím kiválasztására – mint ismeretes – pályázatot írtunk ki. A beküldött sok száz javaslat között igen gyakran fordult elő a fenti cím, amely lényegében a legtömörebben fejezi ki tájegységünket is, amelybe beletartozik Szabolcs, Szatmár, Bereg. A pályadíjat az első javaslattevő, a nyíregyházi Dienes István nyerte el, számos pályázót részesítettünk könyvjutalomban.” Néhány hónappal később, 1957. augusztus 22-étől már kötőjeles változatban, azaz Kelet-Magyarország formában nyomtatták az újság nevét.
Képekkel gazdagon illusztrálva
A Kádár-korszakban kisebb változásokon esett át a lap: 1962. július 4-étől új külsővel jelent meg lap, majd 1963. április 1-jétől a vasárnapi szám már 12 oldalon jelent meg, míg a kulturális és sportrovat terjedelmét megnövelték.
Ebben az időszakban olyan neves munkatársai voltak a lapnak, mint Sipkay Barna, Ratkó József, a kótaji születésű Galambos Lajos vagy a bökönyi származású Barota Mihály. Az újságot ekkor már gazdagon illusztrálták képek, amelyeket Hammel József fotográfusnak köszönhettünk – ő 1952 és 1978 között volt a Kelet-Magyarország fotóriportere. 1966 decemberében Ordas Nándor főszerkesztő vezetésével a szerkesztőség elköltözött a Benczúr tér 21. alól a Zrínyi Ilona utca 3–5. szám alá. 1973-ban Kopka János lett az újság főszerkesztője, s nem sokkal ezután a Kelet-Magyarország fejlécének formája, megjelenése is átalakult – például 1975. július 1-jétől már kék színű hátteret kapott az újság fekete betűs neve.
A közvélemény és a megnyilvánuló igény hatására alakították ki a gyermekrovatot, a helyi és külföldi híreket, az apróhirdetéseket és gyászjelentéseket, rejtvényt és horoszkópot. A megnövekedett munka miatt 1985-től helyettes főszerkesztőt is választottak dr. Angyal Sándor személyében. Ettől kezdve az újság számai már hétfőn is megjelentek, azonban vasárnap szünet volt. 1988–1989-ben érte el a lap a százezres példányszámot.
Online megjelenés
A rendszerváltás évei szintén nyomot hagytak az újság megjelenésén. 1989. július 1-jétől a „Világ proletárjai, egyesüljetek!” jelszó kikerült a fejlécből, a Kelet-Magyarország pedig Szabolcs-Szatmár Megyei Politikai Lap lett. Augusztus 26-ától a megye elnevezése kibővült Bereggel, szeptember 23-ától már Társadalmi-Politikai Napilap, majd 1991. január 16-ától Független Napilap lett, ugyanis ekkor az Inform Média Kft. nevű osztrák befektetőcsoport a Hajdú-bihari Napló és az Észak-Magyarország nevű regionális lapokkal együtt megvásárolta a Kelet-Magyarországot is. A lap főszerkesztője Kopka János után dr. Angyal Sándor lett, míg a helyettes főszerkesztői teendőket Marik Sándor látta el. Az 1990-es években és az ezredfordulót követően az újság stílusa változott, amely a fejléc többszöri átalakulásán is megmutatkozott: először 1994-ben, majd 1998-ban, végül pedig 2003-ban és 2004-ben – jelenlegi formáját pedig 2010 elején nyerte el. Ebben az időszakban színesítették az újságot Ferter János karikaturista rajzai is, akinek a képeit először 1972-ben közölte az újság. Az Inform Média Kft. 2000-ben elindította a Kelet-Magyarország mellett a Vasárnapi Kelet nevű újságot, amely kezdetben 3 ezer, néhány hónappal később pedig már 17 ezer értékesített példányszámmal bírt. Ezalatt a napilap szerkesztősége is új helyre költözött: 1999 végén a Dózsa György utcán átadott új, impozáns Európa-ház 1. emeletére.
A megyei sajtó 2001-ben Szabolcs Online néven internetes hírportálként is megjelent a világhálón, majd 2013-ban kelet.hu címen az újság digitálisan is elérhetővé vált. Ezzel párhuzamosan, 2013. július 28-án a Vasárnapi Kelet is megszűnt. 2014 februárjától már ingyenesen letölthetővé vált a Kelet-Magyarország mobileszközökre készült applikációja is, s ezzel táblagépen vagy okostelefonon is bármikor olvashatóvá vált a Kelet-Magyarország legfrissebb száma. 2014 áprilisában Nyéki Zsolt lett a Kelet-Magyarország főszerkesztője, míg az év őszén a lap kiadója, az Inform Média Kft. megváltoztatta nevét Russmedia Kft.-re. 2016 végétől a lap kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. lett, majd nem sokkal később, 2018. január 27-étől a napilap minden oldala színesben jelent meg. A folyamatos megújulás szellemében 2022-től elindult a Szabolcs Online podcastrovata is. 2024 nyarán a szerkesztőség elköltözött az Európa-házból oda, ahol azelőtt több mint 30 évig működött: a Zrínyi Ilona utca 3–5. szám alá.
Becéző szavak
A Kelet-Magyarország múltját, lényegét és értékét talán Kopka János egykori főszerkesztő tudta legjobban összefoglalni az újság 60. születésnapján: „Bizonyosan van soraim olvasói között, aki úgy véli: mindez az őskövület nosztalgiája. Nem tagadom, jóleső érzés ezt a múltat felidézni. A sajtótörténészek úgyis megítélik majd munkánk zordabb oldalát, s elvetik, ami akkori írásainkból, módszereinkből elvetendő. Ők viszont soha nem fogják tudni, milyen volt az az érzés, amikor a hetvenes évek elején, a Kossuth téri újságosbódé előtt először hallottam az Olvasótól ezt a négy becéző szót: »Kérek egy Kelet-Matyit!« Ebben a felszólító, mégis kedves mondatocskában akkor én egész addigi munkám-munkánk értelmét véltem visszaigazolni.”
A Kelet-Magyarország ékes példája annak, hogy a megyei sajtó mindig képes megújulni és igazodni a korszak igényeihez.
Dr. Holmár Zoltán történész