2 órája
Új hír a megégett kislány állapotáról, a baleset az óvónőt is megviselte
Teljes volt a rémület a kéki óvodában csütörtökön, amikor levessel forrázhattak le egy óvodást. A megégett kislány még mindig kórházban van, az esetet vizsgálják.
Stabil az állapota a megégett kislánynak
Fotó: Bozsó Katalin
Ahogy beszámoltunk róla, a helyiek szerint ebéd közben az egyik kislány váratlanul felugrott, pont akkor, amikor az óvónő a forró levessel teli tányért tette volna le az asztalra, így az a lány lábára borult. A megégett óvodást súlyos égési sérülésekkel szállították a miskolci kórházba.
Megégett a lába
Győrfi Pál az Országos Mentőszolgálat szóvivője az RTL kérdésére elmondta, hogy a kislány a bokáján és a lábszárán másodfokú égési sérüléseket szenvedett, helyszíni ellátást követően gyermeksebészetre szállították a miskolci kórházba. A helyiek elmondták, hogy az óvodapedagógus 3 gyermekes édesanya, aki évtizedek óta a szakmában dolgozik, sosem volt rá panasz. Ezt erősítette meg Kék polgármestere is. Poór Sándor elmondta, hogy a véletlen baleset nagyon megviselte az óvónőt is, az önkormányzat az óvoda fenntartója, így belső vizsgálatot indítottak az ügyben. Az óvoda vezetője az RTL-nek írásban azt nyilatkozta, hogy minden szabályt betartottak, a leves az előírtaknak megfelelő hőmérsékletű volt. Az ügyben rendőrségi nyomozás folyik, kivizsgálják, hibázhatott-e valaki. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház szóvivője kérdésünkre megerősítette, hogy a gyermek állapota stabil, ennek függvényében, hamarosan otthonába távozhat.
Nagy a felelősség
Nagy Gézáné 34 éves óvónői pályafutása során nem tapasztalt ilyen súlyos sérüléssel járó balesetet, szerinte nagyon nagy felelősség gyermekekkel foglalkozni. Bár az elmúlt években nagyon sokat változott az óvodák felszerelése, eszközparkja, és az épületek is biztonsági szempontból, de az óvónőknek, dajkáknak, fel kell készülniük minden váratlan eseményre, hiszen a gyermekek sokszor kiszámíthatatlanok.
– Természetesen ez nagyon nehéz, de különös felkészülést igényel a napi háromszori főétkeztetés. Egy csoportban általában három ember dolgozik, két óvónéni és egy dajka. Mivel már beintegrálják a különös nevelési igényű gyermekeket is, így még jobban oda kell figyelni mindenre. Hiszen egy aktívabb, magatartásproblémákkal rendelkező gyermek nagyobb kockázattal is járhat – fejtette ki Nagy Gézáné, és megjegyezte: nyugodt, biztonságos környezetet kell teremteni minden étkezéshez.
– Nagyon fontos, hogy már a konyháról úgy kerüljön ki étel, hogy a gyermekek elé rögtön letehető legyen, tehát megfelelő hőmérsékletűnek kell lennie. Erről pedig meg kell győződnie a konyhásnak, a dajkának, hiszen ő is oszthatja az ételt, az óvónőnek is, hogy ne legyen túl forró. Nagycsoportban pedig már úgy étkeztettünk, hogy nem külön-külön tányéron adtuk a levest, hanem nagy tálba kapták minden asztalon, úgy szedtek egyesével. Ezért is nélkülözhetetlen a hőmérséklet ellenőrzése. Nemcsak magára, de másik gyermekre is bármikor ráboríthatja egy kicsi az ételt. A nyírpazonyi óvodában 34 év alatt egyszer sem kerül ki a konyháról étel a gyermekek elé úgy, hogy forró lett volna. Nem csak a kiosztásnál történhet baleset, hanem már amikor beviszik az étkezőbe, akkor is. A mi óvodánkban szerencsére nem történt ehhez hasonló eset, de máshol sajnos előfordult, amelyet komoly szankció követett – mesélte a volt óvónő, és megjegyezte: örök életre megpecsételi az óvónő lelki állapotát is, ha baja lesz egy gyermeknek, hiszen a legnagyobb körültekintés mellett is történhet baleset, sajnos. Ezek az esetek nem csak a kicsiket, a szülőket, de az intézményben dolgozókat is nagyon megviselik. Gyerekkel foglalkozni, dolgozni óriási felelősség és csak elhivatott pedagógusok tudják igazán jól végezni, de sajnos ez sem garancia arra, hogy ne történjen semmi baj.
- Egy nyíregyházi óvónő elmondta, hogy náluk nincs konyha, hanem az iskolából viszik az ételt, így már biztos hogy nem kapják meg tűzforrón, de ennek ellenére is folyamatosan ellenőrzik a hőmérsékletet. Ráadásul törvény írja elő, hogy körülbelül 63 fokos legyen a gyermekek elé kerülő étel. A tálalás, felszolgálás egész időtartama alatt olyan feltételeket kell biztosítani, melyek megvédik az élelmiszer és a készétel tisztaságát, minőségét, táp- és élvezeti értékét. Az ételeket jellegüknek megfelelő hőfokon, tiszta edényben kell kiszolgálni a gyermekeknek, az ételeket pedig tálalás előtt ellenőrizni kell minden esetben.