2024.11.06. 11:30
Krízisautó, melegétel, menedékhely
November elsején elkezdődött a krízisidőszak a hajléktalan-ellátásban. A téli hónapokban még nagyobb figyelmet fordítanak az otthon nélkül maradtakra, hogy nem történjen tragédia.
A Oltalom Szeretetszolgálat népkonyháján naponta több mint 100 rászoruló jut meleg ételhez
Fotó: Sipeki Péter, archív
A hajnali fagyok már előjelei a közeledő télnek, november elsején pedig elkezdődött a téli krízisidőszak a hajléktalanellátásban. Az utcán életvitelszerűen tartózkodó emberek ilyenkor nagyobb veszélyben vannak, ezért a Periféria Egyesület szociális munkásai sokkal több időt töltenek az otthon nélkül maradt emberek felkutatásával, s azokra is nagyobb figyelmet fordítanak, akikkel rendszeres kapcsolatban vannak.
Napi 24 órában
– A krízisautó – élelemmel, forró teával, takaróval, a legszükségesebb gyógyszerekkel felszerelve – már éjjel-nappal működik, és állandó szolgálatra készen áll, ha a napi 24 órában hívható diszpécserszolgálatukhoz jelzés érkezik, hogy valaki bajba került. Mindenkinek segítenek, hogy biztonságban legyen – mondta lapunknak dr. Szoboszlai Katalin. Az egyesület elnöke hozzátette: jelenleg közel 50 hajléktalannal állnak rendszeres kapcsolatban, ők már hosszabb ideje élnek az utcán.
– Őket mindennap felkeressük, megkérdezzük, mire lenne szükségük. Étellel, szükség esetén ruházattal, takaróval látjuk el őket, de természetesen azt is tudják, hogy a Bokréta utcán van az éjjeli menedékhely. Nagyon fontos, hogy minden utcán élő hajléktalant el tudjunk érni, és lehetőségeink szerint szálláshely felé tereljük őket, azonban erre nem kötelezhetjük egyiküket sem, csupán felajánlhatjuk a lehetőséget. Nagyjából ötven olyan fedél nélkül elő emberről tudunk Nyíregyházán, akik ilyenkor sem hajlandóak éjszakára bemenni a menedékhelyre. Egészen addig a szabadban maradnak, amíg nem jönnek a nagyon kemény mínuszok.
– Az utcán élők egyre idősebbek, egyre rosszabb mentális, fizikai és egészségi állapotban vannak, sokan csak kisebb távolságok megtételére képesek. Nekik eljutni a nappali melegedőbe, vagy kimenni az éjjeli menedékhelyre szinte leküzdhetetlen távolság, ezért abban is segítünk nekik, hogy eljussanak az éjjeli menedékhelyre, ha ezt igénylik, azonban azt tapasztaljuk, a legzordabb időjárási viszonyokig erre csekély az esély. Nem mindenki akar bemenni a létesítményekbe, vállalják annak kockázatát, hogy a mínuszokban is a szabad ég alatt maradnak. Ők nem akarnak másokkal együtt éjszakázni a menedékhelyen, mert már elszoktak a közösségi létformáktól, nehezen alkalmazkodnak másokhoz, szociális képességeik megkoptak, ezért nem érzik jól magukat a szálláshelyen, de van, aki azt a pár dolgot félti, amivel még rendelkezik. Az ilyen emberekhez gyakrabban kell eljutnunk, hogy megelőzzünk egy nagyobb bajt – hívta fel a figyelmet dr. Szoboszlai Katalin, aki kéri, ha bárki segítségre szoruló emberről tud a környezetében, vagy ilyet lát az utcán, értesítse a diszpécserszolgálatot, de szólhat mentőknek és a rendőrségnek is.
Népkonyha és melegedő
A Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásában működő Oltalom Szeretetszolgálat a krízisidőszak kezdetére felkészül a téli hónapokra. Nagy Judit intézményvezető lapunknak elmondta, folyamatosan tudnak az igényekhez igazodni. A népkonyhán jelenleg 130-an jutnak naponta melegételhez, de ha szükséges, emelnek az adagszámon. A Rákóczi utcai nappali melegedő, a Bokréta utcai éjjeli menedékhely is 120 ággyal készen áll a téli hónapokra, ha szükséges, a férőhelyet tudják bővíteni. A nappali melegedőben 8 órától 18 óráig, az éjjeli menedékhelyen pedig reggel 8 óráig maradhatnak a rászorulók, így gyakorlatilag egész nap ellátást, tisztálkodási lehetőséget biztosítanak a bajbajutottaknak, akik akár foglalkozásokon is részt vehetnek.
– Egy sikeres pályázatnak köszönhetően hétköznap egy tál melegételt tudunk adni az éjjeli menedékhelyen lévőknek, s idén nyolc ággyal működik majd a lábadozóellátásunk is. Ezt csak a saját ellátottjaink vehetik igénybe, akik nem tudnak hazamenni és otthon gyógyulni, ezért szükségük van támogatásra mindaddig, amíg az egészségi állapotuk nem áll helyre – részletezte a szeretetszolgálat intézményvezetője.
A szabályszegőkkel szemben intézkednek
Az utóbbi hetekben többen jelezték, hogy a belvárosban a hajléktalanok viselkedése zavarja a nyugalmukat. S feltették a kérdést, kik intézkedhetnek velük szemben. – A rendőrök rendszeresen és visszatérően ellenőrzik a város területén fedél nélkül élőket. Haladéktalanul reagálnak a bejelentésekre, és amennyiben szabálysértést, vagy bűncselekményt megvalósító magatartást tapasztalnak, akkor minden esetben megteszik a szükséges intézkedéseket; figyelmeztetnek, eljárást kezdeményeznek, bírságot szabnak ki. Olyan esetekben, amelyekben nem a rendőrség hatáskörébe tartozó intézkedésre van szükség, felveszik a kapcsolatot az illetékesekkel, és tájékoztatják őket a tapasztaltakról. A rendőrség szorosan együttműködik más hatóságokkal, az önkormányzattal, civil szervezetekkel, ami különösen fontos az egyre hidegebb éjszakákon és hamarosan nappal is, amikor a fedél nélkül élőket a kihűlés veszélye fenyegeti – tájékoztatott dr. Fedor Rita, a vármegyei rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.
Bodrogi László, a nyíregyházi közterület-felügyelet vezetője elmondta, hatáskörükbe csak hajléktalanok által elkövetett szabálysértések és szabályszegések – közterületi alkoholfogyasztás, tiltott helyen dohányzás, köztisztasági szabálysértés, koldulás, kéregetés (ez a legjellemzőbb), valamint a közerkölcs megsértése – tartoznak. Ha a közterület-felügyelet munkatársai ilyet tapasztalnak, azonnal intézkednek, helyszíni bírságot szabnak ki vagy feljelentést tesznek. – Sajnos van olyan személy, akivel szemben már több mint hússzor intézkedtünk – tette hozzá a felügyelet-vezető, aki megjegyezte: a belvárosban a hajléktalanok által elkövetett rendzavarás, garázdaság ritkán fordul elő, ebben az évben egy ilyen eset történt.