2024.11.09. 20:00
Jól fog a fék? Hamarosan kiderül…
A szakember szerint fékbetétet nagyon sokszor, fékfolyadékot azonban csak ritkán cserélnek az emberek a gépjárműveikben.
Szombaton kora délutánig több mint harminc gépjárművet vizsgáltak át a szakemberek a rendőrség és a kormányhivatal közös közlekedésbiztonsági akcióján Nyíregyházán
Fotó: Sipeki Péter
A pénteki Light Friday után, amivel a látni és látszani elv fontosságára hívta fel a közlekedők figyelmét a rendőrség, szombaton a már hagyományos őszi-téli átállást segítő akcióval várták az autósokat a NyírPláza parkolójában. – A kormányhivatal munkatársaival közösen felállítottunk egy mobil műszaki állomást, ahol elsősorban a fékberendezések állapotát vizsgáljuk, a legtöbbször ugyanis ezek okozzák a gépjárművek meghibásodását. Nem mindig veszi észre a sofőr, hogy két fékkör között valamiféle eltérés van, viszont egy vészfékezés esetén ez sajnos gondot jelenthet. Itt ezt műszeres méréssel ellenőrizhetjük, így nem éles helyzetben szembesül a bajjal a vezető – ismertette Szikszai Tihamér alezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Balesetmegelőzési Bizottság titkára.
Őszi/téli átállást segítő akció
Fotók: Sipeki PéterFőleg apróbb hibákat találnak
– Megnézzük a gépjárművek világító- és jelzőberendezéseit, majd a gumik állapotáról győződünk meg. Van egy műszerünk a fagyálló hűtőfolyadék mérésére is, tehát segítünk abban, hogy a motor se károsodjon. Bár ez nem biztonsági berendezés, senkinek nem esne jól, ha arra ébredne egy hideg reggelen, hogy szétfagyott a motorblokk. Megvizsgáljuk azt is, mennyire vizesedett el a fékfolyadék, szükség van-e a cseréjére. Sajnos az a tapasztalat, hogy fékbetétet ugyan nagyon sokszor cserélnek az emberek, magát a fékfolyadékot ritkán, pedig egy intenzív, hosszan tartó fékezés esetén a víz felforrhat, gőzzé alakul, ami összenyomható, és innentől kezdve a fékhatás romlik vagy meg is szűnhet – hangsúlyozta Szikszai Tihamér.
Megtörténhet, hogy olyan rossz állapotban van egy gépjármű, hogy nem engedik el a műszaki állomásról? – tettük fel a kérdést a vármegyei balesetmegelőzési bizottság titkárának.
– Ha olyan rossz állapotú gépjárművel találkozunk, ami a közúti közlekedésre veszélyes, nem engedjük el – érkezett a választ, az alezredes azonban hozzátette: szankciótól nem kell tartaniuk a tulajdonosoknak, de mindenki közös érdekében csak trélerrel vitethetik el a gépjárművüket. Volt már erre példa, de a legtöbb esetben főleg apróbb hibákra hívják a figyelmet.
Drifttel indult a nap
Varga Balázs három éve szerezte meg a vezetői engedélyét. Egy nagykállói drift élményautózás után reggelizni ugrottak be a plázába, és ha már úgy alakult, hogy ingyen átnézethették a kocsijaikat, éltek a lehetőséggel. – A bátyámén a fékhatás nem a legjobb, az enyémen meg szivárog a vákuumcső, ezen kívül nincs baja az autóknak – újságolta a 26 éves Balázs, akinek bár nincs olyan régen jogsija, úgy érzi, sikerült némi rutint szereznie a két év alatt, míg Budapest és Kisvárda között ingázott. – Vannak még meggondolatlan pillanataim, de ezekből mindig tanulok, és szerencsére soha nem történt semmi baj.
Egy-egy ilyen akció során 50–70 járművet tudnak vizsgálni. Szombaton jó ütemben érkeztek a gépjárművezetők. Míg Tóth Zoltán autóját átvizsgálták a szakemberek, volt időnk beszélgetni egy kicsit. Érdeklődésünkre elmondta: 1960 óta van jogosítványa. – Szeretem jó kezekben tudni a kocsit, ezért minden tavasszal és ősszel elhozom az átállást segítő akcióra, mert jó, hogy a műszaki vizsgán túl is rá-ránéznek. Igyekeztem mindig biztonságosan közlekedni, nem veszélyeztetni sem magunkat, sem másokat, és azzal is tisztában vagyok, hogy nem elég jól vezetni, fontos, hogy az autó is rendben legyen – jegyezte meg Zoltán. Kérdésünkre, hogy mit tanácsolna a friss jogsisoknak, a nyíregyházi férfi 64 év vezetési tapasztalatával annyit mondott: a sebességhatárokat tartsák be, legyenek türelmesek, gyakoroljanak sokat, végül balesetmentes közlekedést kívánt nekik.