21 órája
Bevetettek drónt és kamerát is
A közbiztonság mellett a tisztaságra is vigyáztak szolgálatban a polgárőrök.
Sok olyan szolgálatot szerveztek, amelyek a szemét összeszedését szolgálták
Fotó: Szücs Róbert
Minden bizonnyal azok közé tartoznak a polgárőrök, akik úgy ismerik a lakóhelyüket, mint a tenyerüket. Legyen szó belterületről vagy külterületről, az adott térség minden zegzugában otthonosan mozognak. Így aztán nem véletlen, hogy fontos szerepet játszottak az elmúlt hónapokban abban az országos akcióban, amelyet az illegális hulladéklerakó-helyek felderítésére indítottak. Napjainkban ugyanis egyre nagyobb problémát jelent a környezet védelme. Ez ellen védekezni csak úgy lehet, ha az egész társadalom részt vesz benne, azonban különösen fontos szerep hárul a polgárőrökre, hiszen a szolgálati idejük során számos helyen megfordulnak, minden rendellenes dolgot észrevesznek, így az illegálisan lepakolt szemetet is kifigyelik. Bár a polgárőrök alapfeladata elsősorban a bűnmegelőzés és jelzésadás, azonban elkötelezettek a tiszta és élhető környezet megóvásában is, hiszen az illegális hulladék nemcsak az élővilágra és a környezeti elemekre jelent veszélyt, de rontja a közbiztonság és tiszta település érzetét is. Vármegyénk polgárőrei ezért is csatlakoztak örömmel ahhoz a programhoz, amit az Országos Polgárőr Szövetség kezdeményezett. Az illegális hulladéklerakó helyek felderítésére indított program sikersztori lett, s ebben a vármegyei polgárőröknek is komoly szerepe van. A társadalom fejlődésével egyre nyilvánvalóbb, a környezetünk védelme nem tűr halasztást. A polgárőrség, amelynek alapfeladatai a bűnmegelőzés és jelzésadás, elkötelezett a tiszta és élhető környezet megóvásban is. A szervezet országos hálózatával és jogi felhatalmazással, az Energiaügyi Minisztérium támogatásával végzi az illegális hulladéklerakók felderítését, és jelentéseivel évek óta segíti a hatóságok környezetvédelmi munkáját.
Hatszáz illegális lerakó
– Az illegális hulladék nemcsak az élővilágra és a környezeti elemekre jelent veszélyt, de rontja a közbiztonság és tiszta környezet érzetét is. A polgárőrség ezért is csatlakozott örömmel a programhoz, ugyanis az Országos Polgárőr Szövetséghez (OPSZ) tartozó közel kétezer Polgárőr Egyesületből ezer egyesület vállalta, hogy továbbra is kiemelten figyel a tisztaságra, és az élhető környezet védelmére a hatóságokkal, és a helyi közösségekkel együttműködve – mondta lapunknak Lisovszki Róbert.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Polgárőr Szövetség elnöke emlékeztetett rá, hogy az „Illegális Hulladéklerakó Helyek Felderítése 2024” projekt nyitórendezvényét idén áprilisban tartották Demecserben, s a Vármegyei Polgárőr Szövetség 153 tagegyesületének több mint a fele, 78 polgárőr egyesület jelentkezett a programba.
– Természetesen a programot megelőző időkben sem ment el egy polgárőr sem az illegálisan kihelyezett szemétkupac mellett, viszont ez a projekt összefogta, és támogatta a köz- és külterületeken elhelyezett hulladék elleni harcot – fogalmazott az elnök.
– Polgárőreink április óta, csaknem 3000 esetben keresték az illegális hulladéklerakó helyeket több mint 6000 ember részvételével. Szolgálataikat általában gépkocsival, de sok esetben gyalogosan, motorkerékpárral és kerékpárral látták el, míg a lovas polgárőrök lóhátról járták be az adott területet. Technikai eszközök is segítették az eddigi felderítéseket, hiszen a drónnal és vadkamerával rendelkező egyesületek gyakran ezeket használva érték el, hogy a program ilyen sikeres legyen – részletezte Lisovszki Róbert, aki összesítette is a vármegyei eredményeket: polgárőreink az elmúlt fél évben 608 esetben találtak illegális hulladéklerakó helyeket, ami körülbelül 575 köbméter szemetet jelentett.
Volt tettenérés is
A hulladékokat szinte minden esetben az adott település önkormányzatának segítségével szállíttatták a polgárőrök a megfelelő helyre. Több esetben találtak olyan szemétlerakó helyet, ahol a kommunális szemét mellett papírhulladék is volt, ezek átvizsgálása után a rendőrség közbenjárásával a szemét tulajdonosát hamar be lehetett azonosítani.
– A programnak köszönhetően a települések külterületein gyakrabban járőröztek polgárőreink, ezért néhány alkalommal sikerült éppen a szemét lepakolása közben tetten érni a környezetünket szennyező személyeket. Nagy segítségünkre volt a Hulladék Radar alkalmazás, melynek segítségével közvetlenül a Környezetvédelmi Hatósághoz tudtuk a hulladéklerakó helyeket bejelenteni. Összességében elmondható, hogy sikersztori lett az OPSZ programja, hiszen még tart a projekt, de széleskörű összefogással máris rengeteg szeméttől tisztítottuk meg Szabolcs vármegyét. Abban is bízunk, hogy a környezetünkben és az országban élő állampolgárok szemléletét, és a tiszta környezethez való igényét is pozitívan változtattuk meg mi polgárőrök – tette hozzá a vármegyei polgárőr szövetség elnöke.
Kiemelt feladat
– A nyíregyházi járásból is csatlakoztak polgárőrök az országos programhoz, kilenc egyesület tagjai tevékenykedtek az elmúlt időszakban azon, hogy közbenjárásukkal megtisztítsák a megyeszékhely területeit az illegálisan lerakott hulladéktól – tudtuk meg Turóczi Kingától. A Nyíregyházi Járás régióvezetője elmondta, átlagosan havonta 60-70 szolgálatot kizárólag erre a fontos feladatra fordítottak a nyíregyházi polgárőrök, s a program végéhez közeledve jó érzéssel mondhatják el, eredményesek voltak.
– Akadt néhány kirívó eset pl. Nyíregyháza külterületein, vagy épp a KGST-piac és a vasút környékén, ahol több köbméter szemetet jelentettünk az önkormányzatnak. Örvendetes, hogy több olyan városrész is van, ahol nem találtunk illegális hulladéklerakókat, ahol kevesebb a szemét, ahol az ott élők vigyáznak környezetük tisztaságára. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hisz a NvírVV Nonprofit Kft. munkatársai napi szinten igyekeznek szem előtt tartani ezt a fontos feladatot, és a polgárőrök adott jelzései alapján a városüzemeltető társaság azonnal intézkedve elszállíttatta a hulladékot – értékelt az 1. számú régióvezető, Nyíregyházi Járás járási koordinátora.
Hiába keresik, nem találnak
A szemétgyűjtési akcióban részt vett a Demecseri Polgárőr Egyesület is. Váradi Lászlót, a civil szervezet elnökét kértük arra, összegezze lapunk számára az áprilisban megkezdődött akciót, ami november végéig tart.
– A település tisztasága, a környezet megóvása érdekében úgy éreztük, nekünk is csatlakoznunk kell ehhez az akcióhoz. A szolgálatban lévő polgárőrök folyamatosan ellenőrizték a város bel- és külterületeit. A megtalált illegális szemétlerakóhelyeket jeleztük az önkormányzatnak, közreműködtünk az összegyűjtésben, az önkormányzat pedig gondoskodott a hulladék elszállításáról – mondta el érdeklődésünkre Váradi László, majd így folytatta:
– Az Arany János utca vége már külterületnek számít, ahol jelentős az átutazó forgalom. Ott kezdetben nagyon sok szemetet gyűjtöttünk össze. Megálltak az autók, kidobták a hulladékot, és mentek is tovább. Hiába gyűjtöttük össze délután a hulladékot, másnap már megint mehettünk ugyanarra a területre, mert újra volt mit összeszednünk. Kihelyeztünk végül egy térfigyelő kamerát, az már visszariasztotta a szemetelőket – magyarázta az egyesület elnöke.
– Az illegális szemétlerakó-helyeken találtunk többek között lakossági kommunális hulladékot, kidobott régi számítógépet, televízió-alkatrészt, bútorokat, például fotelt. Ebben a munkában sokat segített a lakosság is, rendszeresen tájékoztatták a polgárőröket, ha valahol szemétkupacot láttak, illetve találtak. Úgy érzem, a több hónapja tartó akció eredményre vezetett Demecserben, mostanában ugyanis hiába keresünk szemétlerakó-helyet a szolgálatok alatt, nem találunk – tette hozzá Váradi László.