Zoo Disputa

2024.11.11. 17:16

Nyíregyházára érkeztek a hazai állatkertek szakemberei

A háromnapos Zoo Disputának az idén a Nyíregyházi Állatpark adott otthont. Az állatkertek képviselői számos szakmai programon vehettek részt.

Miklós István

Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos is előadást tartott a rendezvényen

Fotó: Bozsó Katalin

A Zoo Disputa a hazai állatkertek szakembereinek hagyományos szakmai eszmecseréje, melynek története egészen az 1980-as évekig nyúlik vissza. Ekkoriban – egészen pontosan 1983-ban – jött létre a Magyar Állatkertek Szövetsége is, amelynek ma már Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (MÁASZ) a hivatalos neve. Ennek a tizenhárom hazai állatkertet összefogó szakmai szervezetnek az égisze alatt tartják meg rendszeresen a Zoo Disputát, melynek az idén a Nyíregyházi Állatpark ad otthont. A háromnapos rendezvény vasárnap kezdődött, gyakorlati programok, látványetetés és szakmai előadások is várták az érdeklődőket.

Az állatkertek dolgozói érdekes előadásokat hallhattak
A hazai állatkertek szakemberei tanácskoznak Nyíregyházán
Fotó: Bozsó Katalin

 

Állatkertek az állatok védelmében

A hétfői konferenciát Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos nyitotta meg, aki beszédében arra világított rá, hogy a hazai állatkertek rengeteget tesznek az állatok védelméért. – Az a célunk, hogy támogassuk ezt a munkát. A kormányzat megadja a megfelelő hátteret, de a tudás és a tapasztalat az állatkerteknél van. Az állatvédelem mellett a turisztikában is jelentős szerepet töltenek be hazánk állatparkjai, ugyanis közel négymillió turista keresi fel ezeket az intézményeket évente. Most is magas minőséget képviselnek, de az a cél, hogy ezt még tovább fejlesszük az európai színvonalnak megfelelően – tette hozzá a kormánybiztos. Ovádi Péter arról is beszélt, hogy egy ország akkor lehet rendezett, ha az állatvédelme is az. – Sok még a munka, de úgy vélem, jó úton haladunk. A felelős állattartás népszerűsítése, a szemléletformálás is kiemelt terület, amiben szintén élen járnak az állatkertek. A jelenlegi jogszabályi környezetet is felül kell vizsgálni, amihez szintén szükség lesz az állatparkok szakmai támogatására. Sorra nyílnak a magánállatkertek, arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy ez állatvédelmi szempontból jó-e, vagy sem. Ahhoz, hogy az estleges problémákat megelőzzük, és ne utólag reagáljuk rájuk, korszerű szabályokra van szükség. Élő állatokról beszélünk, s ez minél gyorsabb munkát kíván tőlünk, jogalkotóktól – hívta fel a figyelmet a kormánybiztos.

Egy csónakban eveznek

A megnyitó után számos érdekes szakmai előadás várta a konferencia résztvevőit. Többek között szó volt az állatkerti állatok szállításának kihívásairól, az állatcsempészek elleni küzdelemről, vagy éppen arról, hogyan dolgoznak együtt az állatkerti gondozók az állatorvosokkal. Ez utóbbiról dr. Sós-Koroknay Viktória, a Fővárosi Állat- és Növénykert állatorvosa beszélt a jelenlévőknek. Mint mondta, a gondozók és az állatorvosok közös munkája sokszor konfliktusokkal teli, de a szakemberek célja mindig ugyanaz: az állatok egészségének megőrzése, a gyógyítás.

– Ebben különböző szerepeket vállalunk, de egy csónakban evezünk. Bármilyen szakemberről is legyen szó, mivel vadállatokkal dolgozunk, az egyik legfontosabb dolog az alázat. A gondozó mindig jobban kötődik az állatokhoz, az orvos semlegesebb, de ez kell is ahhoz, hogy hatékonyan elláthassa a feladatát. A munkánkat nehezíti az is, hogy a vadállatok sokszor akkor sem mutatnak tüneteket, ha betegek. Éppen ezért nagy segítséget jelentenek a munkánkban a gondozók, akik az állatok szinte minden rezdülését ismerik. Az viszont sokszor nagy kérdés, hogy várjunk, vagy altassuk az állatot, és kezdjünk valamilyen beavatkozásba. Néha egyértelműek a jelek, tudjuk, hogy azonnal lépni kell. Viszont a várakozás sem azért van, mert nem akarunk segíteni, sok esetben ugyanis ez a legjobb döntés – tudatta az állatorvos, majd arról is beszélt, a kommunikáció egy kulcsfontosságú elem, amikor egy állat megbetegszik, és beavatkozásra van szükség. – Az állatkertek fennállása óta számos baleset történt már szerte a világban. Bármelyik esetet vizsgálnánk meg, szinte biztos, hogy azok hátterében a kommunikáció hiánya állt. Tisztázni kell, a beavatkozás során kinek mi lesz a feladata, minden felmerülő kérdést előzetesen át kell beszélni, még akkor is, ha elsőre nem is tűnik fontosnak. E lépéseket akkor sem szabad kihagyni, ha jól ismerjük az állatot, és tapasztalt kollégákkal dolgozunk együtt. Minden nap tanulunk valamit – hívta fel a figyelmet dr. Sós-Koroknay Viktória. Az előadásokról hamarosan részletesen is beszámolunk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában