2024.10.29. 11:30
Szívügyük az emberek egészsége
Magyarországon minden ötödik ember kardiovaszkuláris betegségben szenved, ezért kiemelten fontosak a szűrővizsgálatok.
Forrás: Fotók: Bozsó Katalin
Immár harmadik állomásához ért kedden a Novartis Magyarország és Nyíregyháza közreműködésével létrejött lakossági szűrőprogram. A Városi Sportcentrumban megrendezett ingyenes szűrővizsgálat célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét a szív- és érrendszeri megbetegedések veszélyeire, és a megelőzés fontosságára. Mindez kiemelten fontos, hiszen aki tisztában van a saját koleszterin-szintjével, az szükség esetén időben kezdeményezheti a számára megfelelő kezelést is. A rendezvényen Jászai Menyhért, Nyíregyháza alpolgármestere lapunknak elárulta, az egészségügyi alapellátás biztosítása az önkormányzatok kötelező feladata, ám az akció ennél sokkal többről szól.
Érdemes élni a lehetőséggel
– Szeretnénk, ha minél több nyíregyházi minél tovább élhetne egészségben, és ehhez számos programmal szeretnénk hozzájárulni. A Mozdulj, Nyíregyháza!, vagy éppen az ingyenes szűrések mind segítenek ebben. E programokat mindenkinek ajánljuk, de aki úgy érzi, lehet valamilyen problémája, esetleg a szív- és érrendszeri betegségekkel veszélyeztetett csoportba tartozik, annak mindenképpen érdemes élni ezekkel a lehetőségekkel – hívta fel a figyelmet az alpolgármester.
Jászai Menyhért arra is kitért, több egészségügyi szolgáltatóval is kapcsolatban áll az önkormányzat, a Novartis Magyarországgal közös szűrőprogramon pedig 500 nyíregyházi kaphat képet az egészségügyi állapotáról.
– A vizsgálat három elemből áll, melyek teljesen ingyenesek. Első körben ujjbegyből vesznek vért, és egy gyorstesztet készítenek a vállalat munkatársai. Ha ez meghaladja az előírt értéket, akkor vénás vérvétel és laborvizsgálat következik. Ebből állapítják meg, hogy van-e szükség szakorvosi konzultációra. Nagyon fontos, hogy a vérvétel is helyben történik, a program résztvevőinek nem kell sehová elutazniuk – tudatta az alpolgármester. Jászai Menyhért kérdésünkre azt is elárulta, ez már a program harmadik állomása, és eddig több mint 300-an vettek részt a szűréseken.
– A programban 500 nyíregyházi vehet részt, tehát az eddigi két alkalom is azt mutatja, a lakosság fontosnak tartja a saját egészségét. A harmadik alkalomra is ilyen részvételt várunk, így könnyedén elérhetjük az 500 fős kvótát – emelte ki.
Lakossági szűrővizsgálat Nyíregyházán
Fotók: Bozsó KatalinTragikus a helyzet hazánkban
– Szeretnénk tovább erősíteni a társadalmi szerepvállalásunkat, ezért minél több szűrőprogrammal támogatni a betegségek megelőzését – ezt már Maria Tilman, a Novartis Magyarország kardiovaszkuláris terápiás területének vezetője árulta el lapunknak. Arra is kitért, a program egy évvel ezelőtt indult három városban: Székesfehérváron, Szegeden és Győrben.
– Ezek nagyon sikeres szűrések voltak, és hamar kiderült, hogy óriási igény van az ilyen rendezvényekre a társadalom részéről. Ezért döntöttünk úgy, hogy az idén folytatjuk, és Nyíregyházára is ellátogatunk. A keddi programunkon kifejezetten a kardiovaszkuláris betegségek szűrésére összpontosítunk, hiszen Magyarországon tragikus a helyzet a szív- és érrendszeri megbetegedéseket illetően: minden ötödik magyar valamilyen kardiovaszkuláris betegségben szenved, és minden második haláleset e betegségekkel hozható összefüggésbe. Éppen ezért nagyon fontos, hogy minél több lehetőséget teremtsünk a szűrésekre. Fel kell hívni az emberek figyelmét az egyes kockázati tényezőkre is, ahogy arra is, mire kell odafigyelniük az egészségük védelme érdekében – világított rá Maria Tilman. Azt is elmondta, a gyorsteszttel különféle indikátorokat vizsgálnak, amelyek a kardiovaszkuláris betegségeket jelzik.
– Nyíregyházán óriási az érdeklődés a programunkra. Ezt nagyon jó látni, hiszen a magas részvételi arány arról tanúskodik, hogy az embereket érdekli az egészségi állapotuk, és szeretnének minél többet megtenni a hosszú, egészséges élet érdekében. Az ilyen tapasztalatokért érdemes ezt csinálni, és a jövőben is mindenképpen szeretnénk folytatni a programot – hangsúlyozta Maria Tilman.