Helyhatóságok

2024.10.01. 07:00

Október elsejétől hivatalba lépnek az új polgármesterek

Szabolcsban sajátos helyzet alakult ki, Apagyon apáról lányára szállt a tisztség, Vásárosnaményban régi-új városvezető hívja össze az alakuló ülést..

Szon.hu

Apagy madártávlatból

Fotó: önkormányzat

Rendhagyó volt 2024 az önkormányzati választásokat tekintve, hiszen a választók már június 9-én döntöttek a polgármesterekről, a képviselő testületek tagjairól, a vármegyei közgyűlésbe jutott képviselőkről, a területi és települési nemzetiségi önkormányzati képviselőkről. A megbízólevelüket valamennyien átvették, ám megbízatásuk csak október elsejével kezdődik.

Június 9-én tartották hazánkban az önkormányzati választásokat
Fotó: MW-archív


Az elkövetkező napok feladatairól dr. Papp Csaba, vármegyei jegyző, a Területi Választási Iroda (TVI) vezetője kérdésünkre elmondta, Szabolcs-Szatmár-Beregben a júniusi választások rendben megtörténtek, azonban szavazategyenlőség miatt, illetve jogorvoslati eljárás következményeként több településen időközi és megismételt választást kellett tartani. 

Alakuló ülésre készülnek a testületek

– A megválasztott polgármesterek feladata, hogy leghamarabb október 1-én kiküldött testületi meghívóval október 16-áig megtartsák az alakuló üléseket. A polgármestereknek, önkormányzati képviselőknek az alakuló ülésen esküt kell tenniük. Ezen vagy a következő ülésen meg kell választaniuk legalább egy alpolgármestert, és határozniuk kell a szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) felülvizsgálatáról. Ez a folyamat együtt jár a bizottsági struktúra kialakításával is – mondta dr. Papp Csaba.

Ott, ahol új polgármester kezdi meg a munkáját, az átadás-átvételi folyamatot a vármegyei kormányhivatal koordinálja, 8 napos határidőn belül szükséges a polgármesteri munkakört átadni.

– A vármegyei közgyűlés, illetve a nemzetiségi önkormányzatok alakuló ülése ettől eltér, hiszen itt a szavazásra jogosultak nem közvetlenül választották meg az elnököt. A testületi alakuló ülést a körelnök hívja össze. Szabolcs-Szatmár-Beregben a vármegyei közgyűlés korelnöke dr. Helmeczy László október 4-ére, péntek 9 órára hívta össze az alakuló ülést. Az eskütételt követően a vármegyei közgyűlés tagjai választják meg az elnököt – részletezte a TVI vezetője. Az új testületek tagjai a megválasztásuktól számítva 30 napon belül vagyonnyilatkozattételre kötelezettek, továbbá három hónapon belül kötelesek részt venni egy képzésen, melyet a kormányhivatal szervez.

Ahol jó élni és oda visszatérni

Bereg fővárosát csaknem másfél évtizede irányítja Filep Sándor, a júniusban újra bizalmat kapott polgármester 4. alkalommal hívja össze alakuló ülésre a testület tagjait.

Vásárosnamény a magasból
Fotó: önkormányzat

– Tizennégy éve vagyok Vásárosnamény polgármestere, ami komoly felelősség és kötelezettség is egyben. Hiszem, hogy most is újult erővel a kitűzött feladatokat és célokat el tudjuk érni közösen az ideális összetételű testülettel és a város lakóival – fogalmazott a városvezető, aki hozzátette: október 15-ére hívta össze az alakuló ülést, a nyolc tagú képviselő-testületben két új taggal folytatják a munkát. Megtudtuk, hogy az eskütételt követően a polgármester arra tesz javaslatot, hogy a főállású alpolgármester mellett egy külsős alpolgármestere is legyen a kisvárosnak.

– Polgármesterként arra teszek javaslatot, hogy a korábbi négy helyett három bizottság alakuljon meg, mert a városüzemeltetési és városfejlesztési feladatokat a pénzügyi bizottsághoz integrálnánk. Természetesen erről a testület dönt majd, ahogy az én javaslatom mellett ők is jelölhetnek bizottsági elnököket és tagokat. Az elmúlt több, mint 20 évben elért eredmények, a megvalósult fejlesztések révén felkerültünk a vármegye turisztikai térképére, de vannak még feladatok Bereg szívében, akár városfejlesztésre vagy a turizmus erősítésére gondolunk. Rendezett, barátságos és vendégszerető településként olyan folyamatosan fejlődő kisváros szeretnénk lenni, ahol jő élni, s ahová visszavárják a vendégeket – tette hozzá Filep Sándor.

Családi generációváltás Apagyon

Első alkalommal hívja alakuló ülésre a testület hat megválasztott tagját Horváthné Kiss Mária Apagyon. Amitől ez valóban különleges és országosan is egyedülálló, hogy a települést 34 évig polgármesterként irányító édesapját, Kiss Istvánt, Apagy díszpolgárát váltja a poszton.

– Várakozásokkal és izgalmakkal tekintek az új feladat elé. S láttam az elmúlt 34 évben, hogy egy polgármesternek hogyan telnek a mindennapjai, ami számomra minta, de abban is biztos vagyok, hogy a generációk változása, a digitalizáció miatt már másabb rá- és meglátásokra lehet szükség a mindennapi feladatokkal kapcsolatban – mondta a júniusban több mint 60 százalékos támogatottsággal megválasztott polgármester. Hozzátette: már gyermekként megfogalmazódott benne, szívesen csinálná ezt a munkát, ha megkapja hozzá a településen élők bizalmát. Nem véletlen, hogy a tanulmányait is céltudatosan választotta, közgazdász, közigazgatási, valamint terület- és településfejlesztési menedzser diplomával több mint 10 éve dolgozik a polgármesteri hivatalban, ahol tudását kiválóan hasznosította és teljeskörű rálátása lett az önkormányzat, az intézmények és a teljes település működésére.

– Biztosan lesznek nehézségek, problémák, azonban én ezekre feladatként tekintek, melyekre mindig lehet megoldást találni – vallja, az október 2-ai,  szerdai alakuló ülésen pedig a testület tagjaként ott lesz az édesapja is. Kiss István képviselőként, a sport és a horgász egyesület elnökeként továbbra is aktívan részt vesz Apagy életében.

– Én hívtam a lányomat a hivatalba, mert szükség volt a tudására a pályázatkészítésben, projektmenedzselésben. Számomra valahol természetes, hogy Apagy polgármestere lett, támogattam ebben, s 34 év után döntöttem úgy, jöjjön a fiatalabb generáció – mondta Kiss István, aki természetesen, ha szükség lesz rá, mindenben segíti az új polgármester munkáját.

Sajátos helyzet alakult ki Szabolcsban

Rendkívüli a helyzet Szabolcs községben, ahol Csegei László augusztusban lemondott júniusban elnyert, és október elsejétől életbe lépő polgármesteri tisztségéről, így október 20-án időközi polgármester-választást tartanak a településen.

A lemondás miatt október 1-től legalább október 20-áig a településen a polgármesteri tisztség nem lesz betöltve.

– Ezzel egy sajátos helyzet alakul ki, mert sem a polgármesteri, sem az alpolgármesteri tisztség nincs betöltve, ugyanis az alpolgármester személyére a polgármester tesz javaslatot, illetve a képviselő-testület által megválasztandó bizottságok tagjaira és elnökeire is – tudtuk meg dr. Kóder Lászlótól. A Helyi Választási Iroda (HVI) vezetője hozzátette: az új polgármester megválasztásáig a képviselő-testület alakuló ülésén ezen tisztségeket nem tölthetik be.

A képviselő-testület működési rendjét a szervezeti és működési szabályzatban (SZMSZ)  határozzák meg. E szerint a polgármesteri és alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetén az ülést a megválasztott legidősebb települési képviselő, mint korelnök hívja össze és vezeti.

– Az alakuló ülésen egyedi határozattal dönteni kell arról is, hogy az önkormányzati hivatal alkalmazásban álló személyt jelöljön ki Szabolcs önkormányzatának kiadási előirányzatai terhére vonatkozó kötelezettségvállalás, utalványozás és teljesítésigazolás gyakorlására. A községben az alakuló ülésen az eskütételt követően ezen kérdéskörben is döntést kell majd hozni 15 napon belül a megválasztott képviselő-testületnek. Az önkormányzatot az új polgármester megválasztásáig a korelnök fogja képviselni – közölte a HVI vezetője.

 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában