Értéktár

2 órája

Mi a közös a színházban, a zenekarban és a beregi dámban?

Immár 181 értéket tartalmaz a megyei gyűjtemény

Szon.hu

A vármegyei értéktár része lett

Fotó: Archív fotó: KM/Dodó Ferenc

Az, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktár Bizottság a nyíregyházi városházán tartott sajtótájékoztatót, előre jelezte, hogy az értéktárba olyan kiválóságok kerültek be, amelyek kötődnek a megyeszékhelyhez – és valóban, az október 14-ei ülésen felvett három új érték közül kettő nyíregyházi. 

Meghatározza a város arculatát

– Példaértékű az a munka, amit Nyíregyháza a kultúraközvetítés terén évek óta végez. Az intézmények működtetése, a kulturális események, fesztiválok színvonala, a kulturális negyed kialakítása hosszú időre meghatározza a város arculatát és szellemiségét – így fogalmazott Baracsi Endre, a vármegyei közgyűlés alelnöke, a vármegyei értéktár bizottság elnöke a csütörtöki tájékoztatón, és bejelentette: a Móricz Zsigmond Színház épülete és kultúraközvetítő tevékenysége, a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar munkássága és a beregi dám került be legutóbb az értéktárba.

A Szabolcsi Szimfonikus Zenekar 
Fotó: Kelet-Magyarország/Sipeki Péter

A városon túl is hatnak

– Fontos, hogy tudjunk arról, mire lehetünk büszkék a környezetünkben – ezt mondta dr. Kovács Ferenc, a megyeszékhely polgármestere, és hozzátette: az értékek felkutatása és megőrzése folyamatos munkát kíván. – A színházban és a zenekarban az a közös, hogy a tevékenységük nem ér véget a város határainál. A teátrumnak 2013 óta a város a gazdája, az épületnél pedig fontosabb az a küldetés, amit  a színház teljesít. Több mint négy évtizede működik önálló társulat Nyíregyházán, szerepük a város kulturális életében elvitathatatlan. Amióta az önkormányzat a fenntartó, új játszóhelyekkel bővült a paletta, így a teljesen felújított Rózsakert Szabadtéri Színpadon, a Bencs-villában és a Szindbád Rendezvénytérben is várják előadások az érdeklődőket. Hasonlóan fontos a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar szerepe is: több mint hetven éve vannak jelen a megye és Nyíregyháza kulturális életében, számos nagyrendezvényen találkozhatunk velük, s a karácsonyi koncert is elképzelhetetlen nélkülük – mondta a polgármester, aki úgy fogalmazott: mindkét értéknek a vármegyei értéktárban van a helye, ez nem is lehet kérdés.

Eredményes a közös munka

Baracsi Endre arról is beszélt, mennyire sikeres és eredményes a nyíregyházi települési értéktár és a vármegyei értéktár együttműködése. – A közös munkát értékalapú gondolkodás jellemzi, és biztos vagyok benne, hogy vannak még olyan olyan nyíregyházi kincsek, amelyek nem részei a vármegyei értéktárnak. Éppen ezért kell folytatni a munkát, amit már az általános iskolákban el kell kezdeni, hiszen fontos, hogy a gyerekek is megértsék: a körülöttük lévő világ számos olyan értéket rejt, amit őrizni, gondozni kell. Mi akkor dolgozunk jól, ha ötven év múlva is lesznek olyanok, akik ezt a tevékenységet fontosnak tartják, mert ez azt jelenti, hogy az utánunk következő generációk is ápolják majd a hagyományainkat, amelyek  így mindig fennmaradnak. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában