2024.09.14. 15:30
Egy kanál tört paszuly, egy harapás görhe
Hagyományos népi ízek várják a Kossuth térre érkezőket a nyíregyházi Tirpák Fesztiválon.
Remek hangulat és kiváló ételek – ez a Tirpák Fesztivál
Fotó: Dodó Ferenc
Illat- és ízkavalkád fogadja Nyíregyháza belvárosában a Tirpák Fesztivál látogatóit ezen a hétvégén. Az üstökben, bográcsokban már szombaton kora reggeltől rotyognak a hagyományos népi ételek, csalogatják az édesszájúakat az évszázados receptek alapján készült sütemények. A faházak, standok kínálatában főként a klasszikus tirpák ízeké a főszerep: káposztás bableves füstölt hússal, a kacsazúzától az őzig tucatnyi variáció pörköltre, slambuc, toros- és töltött káposzta, puliszka, sült vér, tört paszuly hagymásan, almás görhe, meggyes piskóta, tirpák krémes... Felsorolni is nehéz, végigkóstolni pedig lehetetlen.
Egy kanál tört paszuly, egy harapás görhe
Fotók: Dodó FerencAz összetartozást lélekgyógyító ereje
– „A megrakott asztal az egyedüli látvány, mit az emberektől irigyelhetnek az angyalok, kik mint tudva van, sohasem esznek” – Jókai Mór gondolatait idézte köszöntőjében Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára, s hozzátette: a gasztronómia egy nemzet kultúrájának meghatározó eleme, hazánk jó hírét nemcsak a tudomány, a művészet, a sport, hanem a kiváló ételek is öregbítik. Mindez egybecseng az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban rendezvénysorozat céljaival – a program a Tirpák Fesztivál részeként, illetve szeptember 19-én azon értékeinket mutatja be, melyekre nemzeti és helyi szinten büszkék vagyunk.
– Hisszük és valljuk, hogy Európa és Magyarország jövőt kizárólag a helyi értékek megbecsülésével, megóvásával és gyarapításával lehetséges építeni. A kötődés a szülőföldhöz, lakóhelyhez hiteles és elemi közösségformáló erő, ami lendületet ad a mindennapokhoz. Értékeinket láthatóvá kell tennünk, ahogyan Nyíregyházán is teszik. Az itt élők számára különösen jeles ez az alkalom, hiszen 200 évvel ezelőtt, 1824-ben szabadult meg a város a földesúri kötelezettségektől. Most, amikor hazánk vette át az Európai Unió Tanácsának elnökségét, kiváló alkalom adódik arra, hogy megmutassuk, milyen jelentős kulturális örökséggel gazdagította hazánk a világot, és hogyan erősítette az elmúlt húsz évben az uniót. A Tirpák Fesztiválon láthatóvá válik, hogy egy közösség kultúrája milyen egyedülálló módon képes gazdagítani a kontinens örökségét, közös örökségünket. Napjainkban felértékelődik egy-egy ünnep, kulturális és közösségi esemény, melyen baráti, családi körben élhetjük, tapasztalhatjuk meg az összetartozást lélekgyógyító erejét.
Nyíregyháza tizenegy testvérvárosából is érkeztek vendégek a Tirpák Fesztiválra. Dr. Ulrich Attila alpolgármester hangsúlyozta: ebből is látszik, hogy kiváló kapcsolatot ápolunk a testvértelepüléseinkkel.
– Arra biztatok mindenkit, hogy jöjjön ki a Kossuth térre és kóstolja meg mindazt a gasztronómiai csodát, amit az őseink ránk hagytak.
Mocskos tészta házi szilvalekvárral
A Nyíregyházi Szakképzési Centrum Bencs László Szakképző Iskolája 2013 óta mindössze egyszer, a covid miatt hagyta ki a fesztivált. Kallós Angéla, az intézmény igazgatója elárulta: minden évben hagyományos tirpák ételeket készítenek és kínálnak a városlakóknak.
– Az idén is több fogással készültünk: van itt csülkös bableves savanyú káposztával, tirpák tarhonya, aminek az a különlegessége, hogy a hús mellé többféle zöldség, füstölt kolbász és szalonna is került, tört paszuly pirított hagymás zsírral, ami a főzeléket helyettesítette a régieknél. A desszert pedig mocskos tészta, ami főtt laska házi szilvalekvárral összekeverve. Ez tipikus tirpák desszert, amihez a szilvalekvárt otthon főzték.
Jámbor László és öttagú csapata Nagykaposról érkezett, hatodik alkalommal képviselik a településüket, mely Lecsófesztiválján pedig a nyíregyházi delegáció visszatérő vendég.
Egy különleges tót étellel érkeztünk, knédlivel, húsgombóccal és paradicsomszósszal. Azt vettem észre, hogy kevesen ismerik itt a knédlit, amit leginkább gőzön főtt kenyérhez tudok hasonlítani. Mi úgy csináljuk otthon, hogy felteszünk a tűzre egy fazékban vizet, amikor már forr, rárakunk egy szitát és abba a tésztát. Hagyományosan paradicsomszósszal tálaljuk, ami mellé húsgombóc dukál – jelentette ki széles mosollyal a főzőcsapat vezetője.
Szakmai zsűri kóstol és értékel
A népi ízek találkozóján és a bogrács- és grillbajnokságon is szakmai zsűri értékeli a csapatok ételkölteményeit. Pontozzák az ízek mellett a látványt és a tálalást, így nem elég, ha finomak a fogások, a szem számára is kívánatosnak kell lenniük. Szombaton Novákné Titkó Erzsébet, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség (MNGSZ) felügyelőbizottságának elnöke, Tímár Attila gyomaendrődi mesterszakács, a MNGSZ Kormányzati és nemzetközi kapcsolatok kabinetjének vezetője, István András mesterszakács, a Hügli fejlesztő séfje és Krivács András, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke véleményezte az ételeket.