2024.09.04. 17:30
A bántalmazásról igenis beszélni kell!
Ismertették a nyíregyházi Rotary Club idei projektjeit.
Dr. Nagy Balázs, a Nyíregyházi Egyetem oktatója és Veres László, a Vécsey Károly Tagintézmény igazgatója számolt be Fabatka program tapasztalatairól és eredményeiről
Fotó: Sipeki Péter
Ahogy az minden évben lenni szokott, nyár elején új elnököt választottak a nyíregyházi Rotary Clubban is, Petruska Erika az elnöki lánccal együtt a képzeletbeli stafétabotot is átadta dr. Pénzes Mariannának. A szervezet az idén ünnepli újjáalakulásának huszadik évfordulóját, de a jubileum mellett számos program folytatódik, és elindul néhány új kezdeményezés is. Az előttünk álló időszak terveiről, eseményeiről tartott sajtótájékoztatót a nyíregyházi klub szerdán a Hotel Centrálban.
Tanösvény és élményórák
– Vannak évek óta futó projektjeink, amelyek az elnöki évemben változatlanul folytatódnak, ilyen a Talentum vagy az ifjúsági cserediák program, az együttműködés a hátrányos helyzetű, fogyatékos gyerekeket nevelő intézményekkel. Együttműködve a Nyíregyházi Egyetemmel, a Vécsey Károly Tagintézményben az előző tanévben elindult a Fabatka, ami egy értő olvasást segítő program – a meglévő tapasztalatokkal felvértezve ebben az esztendőben is folytatjuk a munkát. A Rotary speciális, nemzetközi környezetvédelmi pályázatát nyerte meg a Wesselényi-szakközépiskola, melynek nemcsak anyagi, szakmai segítséget is nyújt a Rotary Club Nyíregyháza az Eletó-projektben. A diákok szeretnék megmenteni és hasznosítani az iskola melletti kis mocsarat, ami – ha valóra válik az álmuk – kiegészül egy tanösvénnyel és élmény-biológiaórák helyszíne lesz. Persze, ehhez idő kell – ismertette a már meglévő projekteket dr. Pénzes Marianna.
– Most készítjük elő a My Body is My Body nevet viselő programot, ami szexuális abúzus, bántalmazás megelőzését és hatékony kezelését szolgálja. Megalapozó tárgyalásokat kezdtünk a Tündérkert Óvodával, a tervek szerint itt fog elindul a pilot program. Természetesen nem mi fogunk az ovisokkal beszélgetni erről, hanem az a célunk, hogy a társadalomban kapjon kellő hangsúlyt ez a probléma. Fontos, hogy azok a szülők, pedagógusok, óvónők, segítő szakemberek, akik a gyerekekkel kapcsolatba kerülnek, tudjanak segíteni az érintetteknek. Azt látjuk, hogy az elhanyagolás jelentősen növekszik a társadalomban, a támogató szociális és egészségügyi rendszer is komoly kihívásokkal küzd, de azok a gyerekek, akik a bántalmazás áldozatai, később maguk is bántalmazókká válhatnak, illetve egész életükben szenvedhetnek ezeknek a traumáknak a negatív hatásaitól. Ennek a programnak valószínűleg lesz egy olyan része is, ami a fiatalokat fogja megszólítani színdarab formájában, előtte és utána beszélgetésekkel – magyarázta a nyíregyházi klub elnöke. Dr. Pénzes Marianna hozzátette: természetesen folytatódik a járványos gyermekbénulás elleni kampány is, hiszen addig, amíg nincsen mindenki beoltva, addig fennáll a veszélye, hogy újra és újra fellángol a betegség. Úgy a helyi, mint a nemzetközi Rotary is minden megtesz azért, hogy saját erőforrásaival segítse a polio elleni küzdelmet.
Folytatódik a munka
Veres Lászlóval, a Móricz Zsigmond Általános Iskola Vécsey Károly Tagintézményének igazgatójával a Fabatkáról beszélgettünk. A kísérleti projektben két negyedikes osztály vett részt, az általános iskola és a Nyíregyházi Egyetem oktatói – dr. Nagy Balázs vezetésével – közösen dolgozták ki a szakmai koncepciót.
– Az érdemi munka idén márciusban kezdődött. Mesekönyveket kaptunk a Rotarytól, illetve három nagyszerű mesegyűjtemény is napvilágot látott az elmúlt időszakban, amiket szintén rendszeresen forgattak a gyerekek. A szakmai stáb meghatározta, hogy melyik mesekönyvet dolgozzák fel a gyerekek. A feldolgozás során feladatlapot kaptak, ezeket az egyetem hallgatói készítették elő, és ők is javították ki – árulta el az intézményvezető. Veres László kifejtette: a Fabatka célja egyrészt az olvasóvá nevelés, másrészt a szövegértés javítása.
– Ma már egyre kevesebbet olvasnak a gyerekek, ezért vállaltuk, hogy belevágunk a programba. A gyerekek nagyon élvezték a munkát, jutalmat is kaptak a Rotarytól, a klub elvitte őket a múzeumfaluba és az állatparkba.
– Az elmúlt év tapasztalatait felhasználhatjuk a következő időszakban. Most már tudjuk például, hogy egy kicsit gyorsabban haladtunk, vissza kell vennünk a tempóból, illetve kiderült, hogy vannak olyan mesék, amik a gyerekektől korosztályban távol állnak, így azok feldolgozása nem szerencsés általános iskolában. A szakmai stáb azon dolgozik, hogy a lehető legjobb, leghatékonyabb programot állítson össze.