2024.08.08. 14:15
Meséld el nekem (nekem is!)
Legyen bármilyen a környezet, az ember ugyanúgy tud szeretni, nevetni és örülni, mint ahogy bánkódni is.
Erdélyi Tamás
Fotó: Magánarchívum
Kiváló és párját ritkító kezdeményezése volt néhány éve a nyíregyházi Idősügyi Tanácsnak, hogy meghirdette az „Élettörténetek” (Meséld el nekem) pályázatát. Sőt, az elmúlt években rendre arra kérte idős polgárait, hogy írják le életük emlékezetes eseményeit, családjuk, környezetük múltjának legérdekesebb epizódjait, a múlt sokszor tragikus történelmi fordulópontjainak sorsukra gyakorolt hatását.
A „hivatalos” értékelés szerint: „Szerencsére a pozitív emberi emóciók, érzelmek is megjelentek az alkotásokban, ami jelzi, hogy legyen bármilyen a környezet, az ember ugyanúgy tud szeretni, nevetni és örülni, mint ahogy bánkódni is.”
A három, korábban kinyomtatott kötet után május végén adta kézbe a polgármester a pályázóknak s 2018–2019–2020–2021-ben benyújtott írások – ha jól tudom – válogatás és szerkesztés nélküli gyűjteményét, 62 kortárs idős városlakó 74 pályamunkáját. A közel 500 oldalon olyan változatos, érzelem-, téma- és ismeretgazdag írásokat olvashatunk, amelyeket főként az itt élők, idősek és fiatalok forgathatják érdeklődéssel. A köteteket csak a pályázók kapták meg. A megjelentetés csúszása miatt, amelyet a Covid okozott, sajnos voltak, akik már nem vehették kézbe azokat. Rájuk is szeretettel, tisztelettel és hálával emlékezhetünk az írásaikat olvasva.
Történelmi események
Az egyéni életsorsok változatos képei között igen sok, a történelmi közelmúltban átélt tragikus vagy vidám életleírást találhatunk. Voltak, akik a városunk nevezetességeit mutatták be sajátos szemszögből; s volt, aki versbe foglalta élményeit. Meglepetéssel olvashatunk olyan, ma már történelmi eseményekről, amelyek érdekes, értékes részleteit csak innen ismerhettük meg. A valóban nagymamaként mesélő előadásmód mellett irodalmári erényekkel megalkotott tanulmányok is olvashatók. Nemzedékeken átívelő családbemutatás és egy-egy közismert személyiség méltatása követik egymást. Mindegyikben tükröződik a város, a táj, a körülöttünk élő emberek, kisebb-nagyobb társadalmi csoportok ismerete és szeretete. Nem véletlen, hogy a Városvédők Egyesülete tagjai különös érdeklődést tanúsítanak az írások iránt.
Élményt jelent
Mint megtudtuk, ebben az évben is küldtek már be írásokat. Várhatjuk, hogy azok is olvashatók lesznek talán a tavalyiakkal egy kötetben. Bízunk benne, hogy az önkormányzat később is folytatja a pályáztatást, s az ismét pályázók mellett mások is kedvet kapnak élményeik, történeteik leírására! És reméljük, hogy aki szeretné ezeket elolvasni, megtalálhatja és elolvashatja majd a gyűjteményes könyveket a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban.
Erdélyi Tamás