2024.08.06. 14:00
Látható és láthatatlan csodák, értékek
A honismeret nem csupán a hagyományokról és az épített örökségről, hanem a természeti kincsekről is szól.
Fotó: Sipeki Péter
Az idén Nyíregyháza ad otthont a nagy múltú Országos Ifjúsági Honismereti Akadémiának, melynek megnyitóünnepségét hétfőn tartották a vármegyeháza dísztermében. Az idén 28. alkalommal megrendezett, egyhetes akadémia célja, hogy a résztvevők megismerjék a tágabb szülőföldjüket és annak értékeit. A megnyitón jelen volt Debreczeni-Droppán Béla, a szervező Honismereti Szövetség elnöke, dr. Bene János, a vármegyei szövetség elnöke és dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere is.
Honismereti akadémia
Fotók: Sipeki PéterNéha nehéz őket észrevenni
A vármegyeszékhelyre korábban még nem látogatott el az ifjúsági akadémia, ugyanakkor a konferencia felnőtt szekciójának már háromszor is otthont adott Nyíregyháza.
Dr. Bene János köszöntőjében arról számolt be, a fiatalok előtt álló egy hét változatos programokkal telik majd.
– Nyíregyháza kincsei mellett olyan vármegyei csodákat is megismerhetnek a résztvevők, melyek kissé távol esnek a főbb közlekedési útvonalaktól, és a hétköznapokon talán nehezebben vesszük észre őket. Rengeteg értékünk van, erről tanúskodik a több mint 200 tételt számláló vármegyei értéktár is, és bizony szép számmal vannak még olyanok is, amik feltárásra várnak. Ez viszont már nem a mi dolgunk lesz, a kollégáimmal hiszünk abban, hogy a résztvevő fiatalok között lapul a jövő értékmentő és -ápoló generációja – hívta fel a figyelmet dr. Bene János.
– Nagyon örülünk annak, hogy egy fiatalokat megmozgató, országos program érkezett Nyíregyházára, a vármegyébe. A honismeret nagyon fontos számunkra, amit a városi értéktár is fémjelez. Érdemes ezeket az értékeket megismerni, és a hozzájuk tartozó történetekkel még élőbbé tenni – ezt már dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere, az akadémia védnöke mondta el a jelenlévőknek, majd arra is kitért, a vármegyeszékhely számos látható és láthatatlan csodával várja az ide látogatókat.
Csodálatos, de törékeny
– Sokan megállnak a főtéren található papok padja mellett, ami bár elsőre egy szépen felújított utcabútornak tűnik, ennél jóval mélyebb üzenetet képvisel. A misék után e padon gyűltek össze a papok a különféle felekezetektől, ott beszélgettek, tanácskoztak, ami jól mutatja, milyen jól megfértek egymás mellett a felekezetek Nyíregyházán, s itt valóban vallásbéke volt jó néhány évtizeddel ezelőtt is. Az ilyen láthatatlan történetek miatt érdemes felfedezni Nyíregyházát és a vármegyénket – hangsúlyozta dr. Kovács Ferenc.
Az Országos Ifjúsági Honismereti Akadémiát Debreczeni-Droppán Béla, a Honismereti Szövetség elnöke nyitotta meg. Mint mondta, az idei konferencia témája Látható csodák – Természeti értékek szülő- és lakóhelyemen.
– Minden évben az akadémia utolsó napján szavaznak a résztvevők a következő év tematikájáról. Nagyon örülök, hogy e mottóra esett a választás, hiszen amikor honismeretről beszélünk, a többségnek az épített örökség, és a hagyományok kincsei jutnak eszébe, holott a természeti értékeink is szerves részét képezik a honismeretnek. Ha meg akarjuk ismerni hazánkat, a természetet sem hanyagolhatjuk el, mivel minden vidék tartogat valamilyen természetes csodát. Az egyhetes akadémia alatt a résztvevők is előadásokat tartanak majd saját lakóhelyük természeti értékeiről – tudatta a szövetség elnöke.
A táj és a természet értékeiről tartott előadást a megnyitóünnepségen dr. Szilvácsku Zsolt, a Magyar Natúrpark Szövetség alelnöke.
– Óriási öröm, hogy egyre több fiatalt foglalkoztat a természet. Rengeteg energiát ad, amikor elmerülünk ezekben az értékekben. Lehet valaki mérnök, könyvelő vagy éppen tanár, a hajnali csend, a Tisza illata, esetleg a tavaszi szellő új lendületet ad neki a munkája folytatásához, és segít kiszakadni a hétköznapok mókuskerekéből. A természet ráadásul olyan folyamatokra képes, amiket még ma sem vagyunk képesek rekonstruálni. Ez azonban egy törékeny rendszer, ami óriási veszélyben van. A felnövekvő generáció egyik legfontosabb feladata lesz a megmentése és megőrzése az utókornak – hívta fel a figyelmet a szakember.