2024.07.12. 17:30
Tűzgyújtási tilalom!? A kerti grill megengedett, de...
Az elreppenő zsarátnokok akár több száz méterrel távolabb is képesek lángra lobbantani a száraz növényzetet.
A szabadtéri tüzek nagyon sok munkát adnak a tűzoltóknak
Forrás: katasztrófavédelem
Fotó: katasztrófavédelem
– A szabadtéri égetéssel kapcsolatban az első és legfontosabb főszabály, hogy tilos égetni, kivéve, ha a jogszabály vagy önkormányzati rendelet azt megengedi – mondta szerkesztőségünkben Rutkai-Dér Vivien tűzoltó főhadnagy. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjével annak apropóján beszélgettünk, hogy a hosszan elhúzódó, nagy hőség miatt július 11-étől az egész ország területére elrendelték a tűzgyújtási tilalmat.
Hol tilos tüzet gyújtani?
– Ahogy mi mondjuk, ez most a fokozott tűzveszély időszaka. Tilos tüzet gyújtani az erdőterületeken, valamint a fásításokban és az ezek 200 méteres körzetén belül lévő külterületi ingatlanokon. Ide értendők a felsorolt területeken található tűzrakó helyek, a vasút és közút menti fásítások, de tilos a parlag- és gazégetés is – sorolta a tilalom alá eső területeket a szóvivő, azaz például az erdőben kialakított tűzgyújtó helyen sem lehet ilyenkor sütni-főzni.
A tilalommal nem érintett belterületeken - ahol szabályozza és nem tiltja a zöldhulladék égetését önkormányzati rendelet, akkor a rendeletben meghatározott időpontokban és feltételekkel - javasolt zárt égésterű készüléket használni. Erre azért van szükség, mert a nyitott égésterű – szén- vagy fatüzelésű – eszközökből az izzó, parázsló növényi részek, zsarátnokok akár többszáz méterre is elrepülhetnek és ebben a nagy szárazságban meggyújthatják a száraz növényzetet és így veszélyeztetik a növény- és állatvilágot, épületeket, más javakat és emberéletet is – mutatott rá a következményekre a főhadnagy. Kifejtette, az önkormányzatok rendeletben határozhatják meg, hogy belterületen lehet-e égetni zödhulladékot, például egy adott napon és egy adott időintervallumban – bár egyre több településen már a komposztálásra helyeznek nagy hangsúlyt, valamint a biohulladék külön gyűjtésére és elszállítására –, ezért érdemes mindig utána nézni, a hivatalt megkérdezni, mit ír elő a rendelet.
Egyetlen cigarettacsikk
– Ha nem tiltott a tevékenység és így az égetés mellett döntünk, tartsuk be a tűzvédelmi szabályokat. Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a lángokat, legyen bekészítve megfelelő mennyiségű víz, vagy más oltóanyag, akár például homok, amivel a lángokat megfékezhetjük, de akár egy lapáttal is le tudjuk csapni a kisebb tüzet – magyarázta Rutkai-Dér Vivien, aki a nyári időszakban kedvelt kerti sütögetés, bográcsozást megemlítve közölte, ez a tűzgyújtási tilalom alatt sincs korlátozva. A saját kertünkben erre van lehetőség, de most azt javasolják, inkább elektromos vagy gáz grillt használjunk.
A tűzesetek több mint 90 százalékát emberi felelőtlenség vagy mulasztás okozza. A kánikula és szárazság miatt mindenkit arra kérnek, hogy a szabadtéri tüzek megelőzése érdekében égő cigarettacsikket ne dobjanak ki az autóból, mert az nagy területre kiterjedő tüzet okozhat.
– A tavalyi év csapadékosabb volt, mint 2022, így kevesebb szabadtéri tűznél kellett az egységeinknek beavatkozni. Idén, egyelőre azt látjuk, alacsonyabb az esetszám mint egy éve ilyenkor, azonban nem tudjuk, mit hoz még a nyár, a hőség és a szárazság. Megelőzni pedig sokkal könnyebb a tüzet, mint eloltani a lángokat, amelyek több száz vagy ezer négyzetméteren is pusztíthatnak – fogalmazott a szóvivő.