2024.07.19. 17:30
Néhány perc is égető lehet a kánikulában
Az extrém UV-sugárzás miatt a normál bőrűek néhány perc alatt is leéghetnek a napon.
A gyerekekre különösen veszélyes az extrém UV-sugárzás
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Hetek óta tart a kánikula, és az előrejelzések szerint a meleg még pár napig biztosan velünk marad. Akár a strandon, napozással töltjük az időt, akár szabadtéri munkát végzünk, a nagy meleg mellett az UV-sugárzás kellemetlen hatásaival is számolnunk kell. A HungaroMet a következő napokra is a 7-es, sok esetben 8-as erősségű, extrém UV-sugárzást jósol, ami azt jelenti, hogy az érzékenyebb bőrűek akár néhány perc alatt leéghetnek a napon. A kánikula és az erős UV-sugárzás veszélyeiről és az ezek elleni védekezésről beszélgettünk dr. Beleznay Gyöngyike bőrgyógyásszal.
Nem elég a naptej
A szakember szerint az elmúlt napokban tapasztalt kánikula idején – különösen ha felhőtlen az égbolt – mindössze néhány perc alatt leéghet egy normál bőrű ember, és nem igazán van olyan napszak, amikor biztonságosan tartózkodhatunk a napon fényvédelem nélkül.
– A fényvédelembe nem csupán a krémek, és egyéb készítmények használata tartozik bele, hanem a kalap és a lenge, minél kevesebb testfelületet szabadon hagyó öltözet viselése is. Persze használnunk kell a fényvédő készítményeket, lehetőleg minél magasabb faktorszámmal. Ez utóbbi azt mutatja meg, hogy a termék hányszorosára növeli a biztonságosan a napon tölthető idő. Egy 50 faktoros krém tehát ötvenszeresre növeli a biztonságos kint tartózkodás idejét, de azt ne felejtsük el, hogy extrém UV-sugárzás esetén ez az idő sem lesz több másfél óránál. A krémet megfelelő vastagságban kell felkenni a kívánt hatás érdekében, és napközben többször is ismételni kell a felvitelét – hívta fel a figyelmet a bőrgyógyász, majd arra is rávilágított: az izzadtság és a víz lemossa a fényvédő krémeket, ezért a strandon még nagyobb figyelmet kell fordítani a megfelelő védelemre.
Öltsük magunkra a „páncélt”
– A piacon többféle termék is elérhető. Vannak fizikai és kémiai fényvédők is. Az előbbiek nem hatolnak be a bőrbe, hanem a felszínen, egyfajta védőpajzsként fejtik ki hatásukat. Ezeket leginkább gyermekeknél, illetve beteg bőrön javasolt használni. Kicsit kellemetlenebb a használatuk, mivel nehezebb őket bemasszírozni a bőrbe, továbbá fehér színű réteget képeznek. Az egészséges bőrön és három évnél idősebb gyermekeknél viszont bátran használjuk a kémiai fényvédőket. Ezeket kényelmesebb alkalmazni, a hatóanyagok a bőrbe beszívódva semlegesítik a napsugárzást. Azt viszont mindenképp tartsuk szem előtt, hogy míg a fizikai termékek szinte azonnal hatnak, mintha egy páncélt öltenénk magunkra, ám a kémiaiak a beszívódás miatt csak 20–30 perccel később fejtik ki hatásukat – tette hozzá dr. Beleznay Gyöngyike.
Az extrém UV-sugárzást tehát komolyan kell venni, különösen akkor, ha a munkánk vagy egyéb teendőink miatt huzamosabb ideig kell a tűző napon tartózkodnunk. De milyen következményekkel nézhetünk szembe, ha nem készülünk fel tudatosan a napsugárzásra?
Kerüljük el a napégést!
– A sok napégést el kell kerülni, mert bőrrákhoz vezethet. Lehet, hogy egy fiatal tetőfedő most úgy gondolja, „kicsit megégtem, majd meggyógyul”, ami igaz is, de ha ez éveken keresztül sorozatosan megtörténik, akkor ne csodálkozzon, ha 60 évesen bőrrákja lesz. Persze, ez az egyik legsúlyosabb végkimenetel, ám az egyéb kockázatok sem éppen kecsegtetőek. A többszöri leégés egyik következménye ugyanis az öregebb, ráncosabb bőr, ami a tudatos fényvédelemmel elkerülhető – emelte ki a bőrgyógyász. Az erőteljes UV-sugárzás idején a sminkelés is gyakori téma, melyről megoszlanak a vélemények. Egyesek ilyenkor a smink hanyagolását javasolják, míg mások szerint nyáron sem kell lemondani róla.
– A megfelelő minőségű termékek használatával nyugodtan sminkelhetünk. Bár ezek általában tartalmaznak fényvédőt is önmagukban nem jelentenek elegendő védelmet, ezért a smink felvitele előtt érdemes naptejet is használni – tudatta a szakember.
Sajnos a statisztikák szerint egyre többen vannak azok, akik nyáron csalánkiütéseket fedeznek fel a bőrükön, melyek hátterében legtöbbször a napallergia, esetleg a túlérzékenység áll.
Dr. Beleznay Gyöngyike az allergiáról elmondta, a napsütés e pácienseknél irritáló tényezőként működik, melyet a magas hőmérséklet még tovább erősít.
– A legtöbb esetben e tünetek a napozási szezon elején jelentkeznek. Az érintetteknek érdemes jobban óvakodniuk a naptól, ám nem feltétlenül kell lemondaniuk a napfény élvezetéről. Az ismert dermokozmetikai gyártók kifejezetten a napallergiásoknak is készítenek fényvédőket, ráadásul olyan elő- és utókezelő krémeik is vannak, amelyek felkészítik a bőrt a napozásra. Merjünk kérdezni, a bőrgyógyászok, illetve a gyógyszertárak szakemberei segítenek eligazodni a hatalmas kínálatban, és megtalálni az adott bőrtípusnak megfelelő terméket.