2024.07.05. 14:00
Baltikum: báj, szépség, kellem
Litvánia, Lettország és Észtország is beváltotta a hozzájuk fűzött reményeimet. A Baltikum lenyűgözi az utazót.
Riga főterének leghíresebb épülete a Feketefejűek háza
Forrás: A szerző
Miért nem utazol inkább délre, ahol biztosan jó az idő? – kérdezte az egyik barátom, amikor elmondtam neki, hogy a Baltikum felé veszem az irányt – nos, az időjárással nem volt baj, ahogy Litvánia, Lettország és Észtország is beváltotta a hozzájuk fűzött reményemet: e kis államok, kiszabadulva a hosszú orosz fogságból, egyedi színekkel, különleges hangulattal, bájos városokkal és sok-sok fával, parkkal, ligettel fogadják a messziről érkezett utazót – így engem is.
Baltikum előtt plusz egy főváros
Minden utazás sava-borsa a meglepetés – az elsővel már az indulás előtti napon szembesültünk, kiderült ugyanis, hogy Vilnius helyett Varsóba érkezünk… A több mint 500 kilométeres távot busszal küzdöttük le, mindezért cserébe megnéztük a lengyel fővárost, ami eredetileg nem szerepelt a programunkban. Délután értünk Litvániába, és Vilnius feledtette a hosszú ücsörgést: a fővárosban még tetten érhetők a szovjet hatások, de lenyűgözi a turistákat az óváros és a modern épületek összhangja. Magyar vonatkozásai is vannak a városnak: az egyetemet, ami Közép-Európa egyik legrégebbi oktatási intézménye, Báthory István alapította még 1579-ben, a főtéren álló Szent Anna-templom védőszentje pedig Szent László, akinek itt még kápolnája is van. Egykor itt tartották a litván nagyfejedelmek beiktatását, a lovagi címereken pedig ma is látható a magyar kettős kereszt. Megcsodáltuk a harangtornyot és a mögötte található, égbe törő Gediminas-tornyot, másnap pedig Kaunas következett. A lakosság összetételét tekintve ez a „leglitvánabb” város, ami egy időben ideiglenes főváros is volt. Sétáltunk egy nagyot a nosztalgikus hangulatú városban, amit a sportbarátok a híres kosárlabdacsapatáról ismernek. A kosárlabda Litvániában nemzeti sport, a válogatottra méltán büszkék az itt élők: az együttes három bronzérmet szerzett az olimpiákon, világbajnoki bronzuk is van, Arvydas Sabonis pedig a sportág egyik ikonja.
Az ország jelképe
Trakai felé haladva még a korábbiaknál is zöldebb lett a táj, egybefolytak az erdők, a rétek, a ligetek. A környéken 61 tavat találunk – többen is kempingeztek egyik-másik partján –, s a híres Vytautas-várat is hatalmas tó öleli körbe. Késő délután érkeztünk meg a Keresztek hegyéhez, ami vallási felekezettől függetlenül mindenkit megérint. Ez egy zarándokhely, ahol fából, fémből, kőből készült keresztek állnak – valószínűleg senki sem tudja pontosan, mennyi van belőlük. Egyes források 50 ezerre becsülik a számukat, mások szerint 100 ezer darab van itt belőlük. Kisebb-nagyobb keresztek állnak itt: vannak mesterien megmunkáltak és összetákoltak egyaránt. A hegy a hit, a szabadságvágy és a megszállók elleni tiltakozás szimbóluma, a litván nemzeti identitás „emlékműve”. Minden keresztnek megvan a maga története, egyéni sorsokról és nemzeti tragédiákról egyaránt mesélnek. A Keresztek hegye valójában egy 60 méter hosszú, 10 méter magas domb. Egykor ősi szentély állt itt, ahová zarándokok vittek magukkal kereszteket, de évszázadokkal később itt emlékeztek meg titokban az önkényuralom áldozatairól is. Ez a különleges hely Litvánia egyik legfontosabb jelképe, ahol Magyarországról vitt kereszteket is láttunk.
Szépség, monumentalitás
Erdők mentén haladtunk tovább, és észrevétlenül értünk át Lettországba, éppen a Szent Iván-éj másnapján, ami azért fontos, mert ezen a napon később nyitnak ki a múzeumok, várak és kastélyok. Amíg arra vártunk, hogy bejussunk a Balti államok egyik legszebb látványosságába, a Rundale kastélyba, a méltánytalanul mellőzött Jelgavában álltunk meg – és milyen jól tettük! A városka kastélyát az a Francesco Bartolomeo Rastrelli tervezte, aki a Téli Palotát, és nem győztünk rácsodálkozni a szépségére, monumentalitására. Persze Rundale is elképesztő: a barokk építészet gyöngyszeme a palota, aminek akkora a parkja, hogy a legtöbben erre a célra kialakított kis kocsikkal járták be. Estére érkeztünk meg Rigába, ami percek alatt az egyik kedvenc helyem lett! A régi kereskedőváros lőportornya, a XIII. században épült dómja, a 123 méter magas Szent Péter-temploma is gyönyörű, a Feketefejűek Háza pedig egészen lenyűgöző, ahogy Európa egyik legnagyobb folyója, a Daugava is.
A Balti-tenger hűs habjai
Másnap Lettország legnépszerűbb üdülőhelyén, Jürmalában lógattuk bele a lábunkat a Balti-tengerbe, majd két híres várat, a Siguldát és a Turaidát néztük meg, közben pedig a Gutmanis-barlangot is bejártuk – ez ehhez vezető aluljáró az egész ország szemléletét tükrözi: bár egy rét közepén jártunk, itt is kialakítottak egy kerekesszéket felemelő szerkezetet, hogy mindenki akadálytalanul megközelíthesse a titkokkal teli barlangot.
Jávorszarvasok a táblán
És egyszer csak megjelentek az út mentén a jávorszarvasokra figyelmeztető táblák, azaz átértünk Észtországba, ami Európa egyik gyöngyszeme. Tallinnban éppen akkor értünk a kikötőbe, amikor elfordult (!) a híd, hogy átmenjen alatta egy nagyobb hajó, és miután erre rácsodálkoztunk, jött a következő meglepetés: bár már este tíz óra is elmúlt, a nap még fényesen ragyogott… És ezt teszi a főváros is: a Hanza-időkben várfal védte, s a mai napig fennmaradtak tornyok, falak, bástyák. Az alsó- és a felsőváros évszázadokra visszanyúló versengésének győztesei napjaink turistái, akik nem győznek rácsodálkozni a szépen felújított épületekre, a Nyevszkij-székesegyházra, a városházára, a régi céhházakra. A XV. században épült Szentlélek templom órája ma is pontos, a főtér bájos épületei pedig nehezen engedik el az utazót. Varázslatos napok voltak, tele szépséggel, értékkel, bájjal és kellemmel. A természet szeretete átsüt a tereken, épületeken, és olyan különlegessé teszi ezeket az országokat, hogy nem is kérdés: tökéletes választás volt a forró déli tájak helyett.