2024.07.30. 11:30
Bakot lőhet, aki most vadászik albérletre?
Augusztusban felpörög az albérletpiac, nehéz ilyenkor megfelelő lakást találni.
Ingatlanközvetítőknél és interneten is érdemes keresni az albérleteket
Forrás: Kelet-Magyarország/Sipeki Péter
A múlt héten kiderültek a ponthatárok, a szerencsésebbek, akiket felvettek a hőn áhított egyetemre, főiskolára, mostanában kezdenek el albérletet keresni. A kollégiumi helyek korlátozottak, de van, aki nem is gondolkozik benne, hanem egyből önálló lakást szeretne kivenni. A diákok körében népszerű, legolcsóbb albérletek lélektani árszintje a fővárosban 200 ezer forint, az egyetemvárosokban pedig 120 ezer forintnál húzódik az a határ, aminél a tulajdonosok részéről kiadó lakások háromnegyede drágább – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből. Vajon Nyíregyházán hogyan alakul az albérletpiac, miként befolyásolja az árakat a szeptemberi iskolakezdés? Ingatlanközvetítő szakemberek szerint nagyon magasak most a kiadó lakások havi díjai, de nem az egyetemisták igényei okozzák az árak emelkedését, egész évben nagy a kereslet a kiadó házak, lakások iránt. Azok a családok, amelyek megtehetik, inkább a vásárlásban gondolkoznak, vagy több fiatal áll össze, hogy osztozzanak a kiadásokon, hiszen 100 ezer forint alatt már nem nagyon lehet kiadó ingatlant találni.
Magasak az árak
– Kevés család teheti meg, hogy egész lakást bérelnek egy diáknak, mert a havi bérleti díjak Nyíregyházán 100 ezer forint fölött alakulnak, tehát ez alatt nem nagyon van kiadó ingatlan – részletezte Bákány Zsoltné Edina, az Otthon Centrum Egyház utcai ingatlanirodájának irodavezetője. – Sokan most már inkább abban gondolkoznak, hogy többen összeállnak, így könnyebben ki tudják fizetni egy lakás bérleti díját és a rezsijét. A magas árfekvés azonban nem az egyetemisták miatt alakult ki, hanem a betelepült vállalatok, a nagyszámú vendégmunkások okozzák. A cégeknek a munkavállalókat el kell helyezni, nagyobb családi házakat akár 300-500 ezer forintért is kibérelnek egy hónapra, ahol 7-8 embert szállásolnak el – mondta el a tapasztalatait az irodavezető, és megjegyezte: akik megtehetik, inkább abban gondolkoznak, hogy saját lakást vásárolnak, és fizetik a hitel törlesztőrészletét arra a 4-5 évre, amíg a gyerek egyetemre jár. Később, ha mégse marad itt a fiatal, akkor vagy kiadják vagy eladják a lakást.
Az egyetem környékén
– Ami még jellemző most, hogy megjelentek a debreceni befektetők, az elmúlt két hónapban a vevők 50 százaléka a hajdú-bihari vármegyeszékhelyről keresett fel minket. Igazából ők befektetésnek veszik az ingatlanokat, és kiadják, mert gyakorlatilag a nyíregyházi albérletárak majdnem elérik a debrecenit, de itt olcsóbban tudják megvenni a lakásokat – mondta Bákány Zsoltné Edina.
A Jogos Otthon ingatlanközvetítő iroda vezetője azt tapasztalja, hogy már egész évben folyamatosan keresik az albérleteket. – Évekkel ezelőtt volt egy időszak, amikor az egyetemisták voltak a potenciális ügyfelek, de most már egész évben pörög az albérletpiac, az árak ezért folyamatosan emelkednek, nem jellemző, hogy ilyenkor nagy kiugrás lenne. A diákok természetesen legjobban az egyetem környékét részesítik előnyben – részletezte Boczákné Radvánszki Erzsébet irodavezető, és ő is kihangsúlyozta: az új munkahelyek, betelepült gyárak miatt az egész városban nagy a kereslet a kiadó lakások, házak iránt, valamint az ingatlanok értéke is nagyon megugrott az utóbbi években, így ez is befolyásolja a magas bérleti díjakat.
Sokan nem adnak ki diákoknak
– Nyíregyházán már egy egyszobás lakásnak az ára 18-23 millió forint körül mozog. A tulajdonos pedig úgy tud reális értéken a pénzénél maradni, ha 100 ezer forintnál kezdődik a kivehető lakások havi díja. Talán még elvétve minigarzonokat lehet találni 85-90 ezer forinttól, de ez is függ az állapottól és az elhelyezkedéstől, de inkább már 100-110-120-as kategóriáktól kell gondolkozniuk azoknak, akik bérelni szeretnének, a felső határt pedig nem is említeném. A keresést azonban az is megnehezíti, hogy sok tulajdonos diákoknak nem adja ki az ingatlanát. Azért zárkóznak el sokan a fiatal bérlőktől, mert azt gondolják, hogy majd összejárnak bulizni, hangoskodnak, a többi lakót zavarni fogja az életvitelük. – A másik ok: nyáron többen hazautaznak. Ilyenkor esetleg meg lehet beszélni a tulajdonossal, hogy erre az időszakra kevesebb díjat fizessenek, és így fennmarad a bérlemény – tanácsolta a Jogos Otthon irodavezetője. A szakember megjegyezte: a Nyíregyházára érkező munkavállalók mellett sok légiós sportoló is jön folyamatosan a városba, így az ingatlantulajdonosok bőven tudnak válogatni a bérlők között. A szakértő azt is kifejtette, hogy náluk is jellemző, hogy vásárlási szándékkal keresik fel az irodát a környező településekről, így elkerülve az albérletkeresés nehézségeit.
Kollégium az első helyen
A nyíregyházi Bánhegyi-Zsidó Emma Budapesten folytatja a tanulmányait, első körben kollégiumot szeretne választani. – Nemcsak anyagi megfontolásból, hanem a diákélet miatt is részesítem előnyben a kollégiumot, nagyon szeretném, ha felvennének oda is. Mindenki azt meséli, hogy nem szabad a kolis éveket kihagyni, hiszen kapcsolatépítés szempontjából is felejthetetlen időszak, és élethosszig tartó barátságok is kialakulhatnak. Természetesen, ha nem sikerül, akkor muszáj albérletet keresni, de azt is csak úgy tudjuk megfizetni, ha többen veszünk ki egy lakást. Nem sokkal drágább a bérleti díja egy többszobás lakásnak, mint egy minigarzonnak, de így legalább két-háromfelé oszlik a költség.