2024.06.11. 20:00
Eltűnt gyerekek, a fiatalok keresése azonnal elkezdődik, nincs késlekedés
Elszökött fiatalok – 98 százalékuk gyermekvédelmi intézményből szökik meg, egy jobb élet reményében könnyen válhatnak áldozattá. Eltűnt gyerekek: a bizonyítványosztáskor többen döntenek úgy, nem mennek haza.
Eltűnt gyerek keresésénél nem lehet késlekedni
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Eltűnt: ha azt halljuk, hogy tavaly 3200 gyermek- vagy fiatalkorú eltűnésével kapcsolatos ügyet vizsgáltak vármegyénk rendőrei, akkor a tény megdöbbentő. A számok mögött azonban sokkal összetettebb háttér van, amire dr. Kovács Attila alezredes világított rá egyrészt még a május 25-ei eltűnt gyermekek világnapja alkalmából, másrészt mert közeledik a bizonyítványosztás ideje, s ilyenkor több bejelentés érkezik arról: a gyerek nem ment haza.
Eltűnt, otthonból szökik a családhoz
– A gyermek- vagy fiatalkori eltűnések 97-98 százalékban lakóotthonhoz köthetőek, ezért azok a rendőrkapitányságok – Tiszavasvári, Nyírbátor, Mátészalka, Nyíregyháza – vizsgálják a legtöbb eltűnéses ügyet, ahol ilyen intézmény van. A 3200 eset nem azt jelenti, hogy ennyien tűntek el, megtörténik, hogy valaki háromszor, de akár tízszer is megszökik a gyermekvédelmi intézményből vagy lakásotthonból, így a nagy szám mögött párszázan vannak, és szerencsére legtöbbjüket néhány órán vagy pár napon belül meg is találjuk. A nevelők, szülők sejtik, sokszor pontosan tudják, hová mehettek – mutatott rá a vármegyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője. Igen, az otthonból hazamennek. Haza, ahonnan nem egy esetben kiemelték őket, vissza a családhoz, ahol nélkülözniük kellett, talán bántották is őket, mégis oda vágynak vissza, s minden alkalommal azt remélik, jobbra fordul a sorsuk.
– Sajnos ritkán történik meg ilyen mesébe illő fordulat, tapasztaljuk, hogy a rokonok biztatják szökésre a gyereket, sőt bújtatják is őket, ezzel nehezítve a rendőrség munkáját. Hazaszökésekre elsősorban a 12 éven aluliak vállalkoznak, és ez még mindig jobb, mint amikor a gyerek céltalanul csavarog, mert így könnyebben válik bűnözők célpontjává. A tinédzsereket inkább a szerelem, a szebb és jobb élet ígérete csábítja, s ezek érnek, érhetnek véget nagyon rosszul – mondta dr. Kovács Attila.
Hamis ígéretek
– A szerelemre vágyó lányok könnyen becsaphatóak, éppen ezért az emberkereskedelem kiváló célpontjai – jegyzi meg az alezredes, s minden ilyen eltűnéskor az okok között van, a lakóotthon légköre, a pénztelenség, a bezártság. A családban a szigorú szabályok, a bántalmazó, megfélemlítő, nyomasztó légkör. Az ilyen ifjaknak rendkívül vonzó a szabad élet, a pénz, a kaland lehetősége – sorolta a bűnmegelőzési szakember. A tapasztalatokból tudják, az eltűnt, elszökött fiatalok nemcsak bűncselekmény sértettjei lehetnek, hanem elkövetőkké is válnak, mert az ételért, italért fizetni kell, s ha nincs, akkor lopással, rablással lehet megszerezni, de még súlyosabb a helyzet, ha a fiatalnak valamilyen függősége is van. A lejtő meredek, megállni is nagyon nehéz rajta, felfelé lépkedni még nehezebb, ezért fontos, hogy ha lehet, el se induljanak a hamis illúziók felé. Sok fiatal kerget egy álmot, de reális ismeretek hiányában nem jobb, hanem rosszabb helyzetbe kerülnek, mint például azok a lányok, akiknek szerelmet hazudtak, de örömlányok lettek, prostitúcióra kényszerítették őket, mert külföldön már nem volt más választásuk. Voltak, akiket Hollandiából, Belgiumból, Svájcból hoztak haza, s az is megtörtént, nem értették, hogy amit velük tettek az bűncselekmény.
Szülői házból indulnak világgá
Ha eltűnésről, céltalanul csellengő gyerekekről beszélünk megkerülhetetlen a család felelőssége, mert két-három százaléknyian a szülői házból indulnak világgá.
– A bizonyítványosztás idején jóval többen döntenek úgy, hogy nem mennek haza, mert a szülők elvárásának nem tudtak megfelelni. A szégyen és a félelem rossz tanácsadó, de szerencsére ezek a gyerekek pár óra, maximum 1-2 nap után mégis csak hazamennek. Nagyon fontos a szülő és gyermek jó kapcsolata, aminek a bizalom az alapja. A rossz jegyet ki lehet javítani, a hibát helyre lehet hozni, ehhez az kell, hogy mindent meg tudjanak beszélni, figyeljenek egymásra. A szülő így ismerheti meg gyermeke barátait, ismerőseit, s ha mégis megtörténik a baj, a rendőrség fontos információt nyerhet arról, hová mehetett, hol lehet, történt-e olyan családon kívüli konfliktus, ami miatt úgy érezte, mennie kell – magyarázza dr. Kovács Attila miért fontos a bizalom.
Nincs késlekedés
– Amikor kiderül, hogy a gyerek egy bántalmazó családból szökött el, a rendőrség értesíti a gyámhatóságot, s nem egy esetben ilyenkor kell meghozni a döntést, hogy a gyereket kiemelik a családból. Amennyiben 30 napon belül az illetékes kapitányság nem találja meg a gyereket, akkor a bűnmegelőzési osztályra érkezik a felterjesztés, 90 nap elteltével pedig a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központhoz (Nebek) is eljut az ügy – tudtuk meg a folyamatról. Soha nincs várakozási idő, minden perc számít, mert nem tudhatják, mi áll az eltűnés hátterében, de szerencsére bűncselekmény ritkán van mögöttük.
Az alezredes hangsúlyozza, bárhonnan is szökjön meg a gyermek- vagy fiatalkorú, késlekedés nélkül mindent megtesznek – rendőrség, polgárőrség, mentőegyesületek, rokonok, ismerősök, nevelők – azért, hogy mihamarabb viszontláthassák az eltűntet. A Kék Vonal Eltűnt Gyerekek Segélyvonala várja a 116-000-s telefonszámon az eltűnt, szökésben lévő vagy szökést fontolgató fiatalok és az értük aggódó felnőttek hívásait, ahogy a helyi rendőrkapitányságok is hívhatóak, és személyesen a rendőrségen is meg lehet tenni a bejelentést.
– A bűnmegelőzési osztály munkatársai folyamatosan járnak a lakóotthonokba, gyermekvédelmi intézményekbe, előadásokat tartanak és országosan is példaértékű programokat szerveznek, hogy hasznos elfoglaltságot, célt adjanak a gyermekeknek, akik megmutathatják a tehetségüket is – utal a prevenció lehetőségeire dr. Kovács Attila.