2023.10.21. 15:51
Kívül-belül megszépült a templom
Közel 145 millió forintból újult meg a gávavencsellői Nagyboldogasszony Plébániatemplom.
Két év és két hónap – ennyi ideig tartott a vencsellői római katolikus Nagyboldogasszony Plébániatemplom helyreállítása, mely idő alatt a hívek a hittanteremben gyűltek össze vasárnaponként. Két szűkös esztendő a szó legszorosabb értelmében, hiszen, ha csak negyedannyian akarták volna imára kulcsolni a kezüket a kis helyiségben, mint amennyien eljöttek a felújított templom megáldására és megszentelésére, akkor sem fértek volna el kényelmesen. Ferenczi Richárd helyi plébános pedig mindenkire gondolt, azokra is, akik már sehogy sem nem fértek be a templomba szombat délelőtt, ők az udvaron ülve hallgathatták végig a szentmisét és az ünnepi gondolatokat.
– Aki templomot épít, az örök élet, a mennyi Jeruzsálem alapköveit teszi le. Amikor belépünk Isten házába, az első dolgunk, hogy megtisztuljunk, ezért van a szenteltvíztartó a templom kapujánál. Majd belépünk a hajóba, egyúttal az egyház közösségébe, a megvilágosodás, megrendülés helyére, hiszen itt kapjuk meg a tanítást, gyarló emberi szavakon keresztül meghallhatjuk Isten üzenetét. Végül, amikor a szentélyhez lépünk és megáldozunk, magunkhoz vesszük Krisztus testét, egyesülünk vele, hogy közösen fáradozhassunk egy békésebb világért. Ezért nagy dolog, hogy sikerült felújítani ezt a templomot – hangsúlyozta Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök –, hiszen amikor beléphetünk, megcsodálhatjuk a képeket és a szobrokat, s legfőképpen Jézust, aki belülről akar minket megvilágítani, hogy képesek legyünk róla tanúskodni az emberek előtt.
Templomszentelés Gávavencsellőn
Fotók: Gazdag MihálySoltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár felidézte: az október a megemlékezések időszaka, hiszen ekkor hajtunk fejet az aradi vértanúk és az 1956-os szabadságharc hősi halottjai, valamint boldog IV. Károly apostoli magyar király emléke előtt.
– Élete iránymutatás mindannyiunk számára, mély katolikus hite meghatározó volt uralkodása idején és száműzetésekor is. Hazaszeretete tiszteletet érdemel, osztrák származása ellenére kiválóan beszélt magyarul. Békevágya is kiemelkedő volt, ám az I. világháború alatt hiába küzdött végig azért, hogy kivonja népeit a harcokból, magára maradt ebben a nemes misszióban. Ezért kell nekünk olyan szövetségeseket keresnünk, akikben megbízhatunk – ez nemzeti érdek. Szerencsére egyre többen állnak mellénk, hozzánk hasonlóan egyre többen szorgalmazzák a tűzszünetet és a békét.
– Amikor templomokat, közösségi házakat, iskolákat építünk vagy újítunk fel, azt nem magunkért tesszük, hanem azért, hogy megerősítsük keresztény közösségünket. Csak így nevelhetünk olyan istenhívő fiatalokat, mint amilyen IV. Károly volt: akik nemcsak a hazájukat szeretik, hanem példaképek lehetnek a családjukban és környezetükben.
– Robert Schuman luxemburgi születésű német-francia kereszténydemokrata politikus, Európa egyik alapítóatyja úgy fogalmazott: a demokrácia a kereszténységnek köszönheti a létét – mondta dr. Vinnai Győző országgyűlési képviselő, s hozzátette: mi, magyarok egy szabadságharcos nép vagyunk.
– Itt Európa közepén mindig meg kellett küzdenünk a függetlenségünkért, gondoljunk csak a Rákóczi-szabadságharcra, 1848-49-re és az 1956. október 23-ai forradalomra. Ugyanígy meg kell küzdenünk hitünk megőrzéséért is, de jó úton járunk, hiszen, amíg Európa nyugati része egy kicsit hitevesztett lett, addig mi felújítjuk a templomainkat és megerősítjük az egyházi közösségeinket.
Berecz János polgármester a köszönet hangján szólt, kiemelve: a Nagyboldogasszony Plébániatemplom hívei az elmúlt több mint két évben tanúbizonyságot tettek kitartásukról és segítőkészségükről.
– Örömteli szívvel láttam, hogy a kissé átalakul, kibővült közösség a felújítás utómunkálatai közben összekovácsolódik, s együtt dolgozik a templomért, a település fejlődéséért.
– Szabolcs-Szatmár-Beregben több mint tíz templom újult meg abban a magyar-román programban, aminek köszönhetően együtt ünnepelhetjük a vencsellői római katolikus plébánia helyreállítását is – ismertette Seszták Oszkár. A vármegyei közgyűlés elnöke hozzáfűzte: állami és európai uniós források mellett természetesen a püspökség támogatása és a hívek adományai is kellettek ahhoz, hogy kívül és belül egyaránt megújulhasson a templom.
Ferenczi Richárd plébános zárszóként elárulta: tíz éve vártak erre a napra, ám nemcsak kértek, tevékenyen küzdöttek azért, hogy közösségük 1834-ben épült temploma 1979 után újra megszépülhessen.
– Lépésről lépésre vezetett az út a szinte teljes megújuláshoz. A hangosítás modernizálása, a templomtető javítása, a nyílászárók cseréje után, 2021. augusztus 26-án megkezdődhettek a külső és belső munkálatok. Több mint két évig ünnepeltük Krisztust a szűkös hittanteremben, most pedig örömmel térünk vissza.