2023.09.15. 16:21
Új munkahelyek jönnek létre – több szakemberre lesz szükség
Amíg a gyerekek elmerültek a szakmák rejtelmeiben, addig a városházán konferenciával folytatódott a szakmafesztivál. A köszöntők után államtitkárok tartottak előadást a szakképzésről, munkaerőpiaci-helyzetről.
Fotó:
Pölöskei Gáborné szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár azzal kezdte előadását, hogy érdemes volt átalakítani a szakképzést, mérhetőek az eredmények. Kiemelte, mindkét pólusra figyelnek a szakképzésben: a tehetségekre és a lemaradókra egyaránt.
– Olyan szakmákra kell tanítanunk a diákokat, amelyek képességeiket, kompetenciáikat fejlesztik elsősorban. Furcsán hangzik, de olyan szakmákra, amelyeket ma még nem is ismerünk, de 10, 20, 50 év múlva szükség lesz rájuk. Az új szakképzési rendszert, melyben a diákok ágazatokon tanulnak, s összesen 179 szakma közül választhatnak, folyamatosan monitorozzuk, s finomhangolásokat is végzünk. A cél, hogy egy vonzó, inspiráló környezetben mindenki a saját képességének való mesterséget találjon és tanuljon, s hogy elhivatott oktatókkal dolgozzunk. „Jó iskolát szeretnénk csinálni” – mondta a helyettes államtitkár. Majd elismerően szólt a Nyíregyházi Szakképzési Centrumról, ahol az úgynevezett Dobbantó programból sikeresen kerülnek ki a fiatalok a munkaerőpiacra. A szakképzésnek fontos a felzárkóztató lába, hiszen nélküle végképp lemorzsolódnának a lemaradók. Emellett egyre növekszik az okleveles technikus képzésben részvevők száma is, ahonnan egyenes út vezet az egyetemre. A rendszer rugalmasságát hangsúlyozta még Pölöskei Gáborné, ami a szakmák közötti átjárhatóságot biztosítja. Emellett megemlítette, hogy egyre több felnőtt tanul szakmát.
Szakmai képzés konferencia
Fotók: Pusztai sándorEzt követően Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár arról szólt, hogy folyamatosan javul a foglalkoztatási szint hazánkban és vármegyénkben, ám új kihívásokkal kell szembenézni.
– A pandémia után megvédtük a munkahelyeket, csökken az álláskeresők száma, de feszített a munkaerő-piac. A magas foglalkoztatási szint miatt a munkaerő-hiány általánossá vált a nemzetgazdaságban. A cégek, vállalkozások nem találnak megfelelő szakembert az üres álláshelyek betöltésére, és fogy a potenciális munkaerő-tartalék is, kritikus szintre: 300 ezer alá csökkent. A magyar gazdaság fenntartható növekedéséhez bővíteni kell a munkaerő-állományt. A hazai tartalékot kellene mobilizálni, utána jöhetnek a külföldi munkások. November 1-jén hatályba lép a vendégmunkásokról szóló törvény, új jogi kategória és szabályozás jön létre. E szerint csak akkor tölthető be egy adott munkakör vendégmunkásokkal, ha nincs rá magyar jelentkező – hangzott el.