2023.05.27. 20:00
Cigánymissziós konferencia: Ott segítsünk, ahol a baj van!
A szervezet alappillére kezdetektől az Istentől kapott reménység, ez a vezérfonala a missziónak.
A Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymissziója 1996 óta nyújt segítő kezet a társadalom legkiszolgáltatottabb rétegeinek.
– Immáron a több mint negyedévszázados működéssel a hátunk mögött egyre inkább szembesülünk a sürgető szükségekkel, mindezek megválaszolására pedig széleskörű megoldásokat kínálunk. Ennek köszönhetően ma már számos területen nyújtunk szolgáltatásokat, így a szociális alapellátásban, az oktatásban és különböző missziós tevékenységeinkben egyaránt – fogalmazott Surman László missziós igazgató a mátészalkai Szentpétery Zsigmond Kulturális Központ és Színházban megrendezett I. Kárpát-medencei Cigánymissziós Konferencián szombaton. Elhangzott, a szervezet alappillére kezdetektől az Istentől kapott reménység, ez a vezérfonala a missziójuknak.
Cigánymissziós konferencia | Fotók: Pusztai Sándor
A konferenciára meghívást kapott Makkai Péter, az RMDSZ politikusa, a romániai kormány munkaügyi államtitkára, református lelkész is. Hangsúlyozta, az erdélyi magyarok és az erdélyi roma ajkú magyarok célja közös.
- Minden szinten közös építkezésre van szükség – emelte ki.
Dr. Hanusi Péter, Mátészalka polgármestere is köszöntötte a vendégeket. Elmondta, büszke arra, hogy az első cigánymissziós konferenciának Mátészalka, a fény városa adhat otthont, ahogy abban is bízik, hogy ezt a rendezvényt több hasonló, akár több száz ilyen követ majd.
- Nagyon elgondolkodtatott a meghívón szereplő bibliai idézet: „Egymás terhét hordozzátok”. Mit jelent ez a mai világunkban, amikor egyre több gonddal, problémával, nehéz helyzettel kell szembenéznünk az élet minden területén? Abban a világban, amikor nagyon gyakran hangzik el az a mondat, hogy megvan nekem a magam baja. Foglalkozzunk csak a saját dolgunkkal! Aztán milyen érdekes az emberi természet. Jön egy tragédia, egy járvány, egy katasztrófa, egy háború, és az emberek összefognak. Egymás terhét hordozzuk. Sokszor csak ekkor döbbenünk rá, hogy a lelkünket az gazdagítja a legjobban, amikor a másik emberhez szeretettel fordulunk, segítséget nyújtunk. Rájövünk, hogy akkor nyerünk a legtöbbet, amikor adunk. Így van ez nagyon sokszor a mi életünkben is. Ha másoknak segítünk, sokszor magunkon is segítünk – hangsúlyozta a településvezető, aki örömét fejezte ki, hogy hat országból (köztük Finnországból vagy az Amerikai Egyesület Államokból) érkeztek magyar ajkú romák a mátészalkai konferenciára.
– Magyarok vagyunk, keresztények vagyunk, nekünk a legfontosabb a család és a hit, ez ad erőt a mindennapokhoz – fogalmazott a szombati rendezvényen Kovács Sándor, a térség országgyűlési képviselője. Hozzátette, mindennek az alapja a magyarságtudat és a hitünk, mely nem a külsőségekben mutatkozik meg, hanem a tartalomban.
A cigánymissziós konferencia vendége volt Sztojka Attila országgyűlési képviselő, roma ügyekért felelős kormánybiztos is. Elmondta, nagyjából 10 hónapja „pattant ki" a fejéből a konferencia ötlete és annak üzenete, miután egy erdélyi, mélyszegénységben élő családnál tett látogatást.
- Menjünk oda és ott segítsünk, ahol a baj van, legyen ez igaz fizikai és lelki értelemben is – fogalmazott Sztojka Attila.
KM
Országos lefedettségű hálózat
Az Országos Cigánymisszió tevékenységi területei kiterjednek az ország egész területére, valamint a Kárpát-medencére is. Hátrányos helyzetű emberek, elsősorban romák számára nyújt segítséget. A támogatás egyszerre értendő szellemi, lelki, oktatási, fizikai-anyagi gondjaik rendezésében, valamint életvezetési tanácsadásban.
Számok, adatok
A Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymisszió munkatársainak száma közel ezer. Országos lefedettségű hálózatukon keresztül 270 településen vannak napi szinten jelen szociális, munkaerőpiaci szolgáltatásokkal, illetve oktatási és hitéleti tevékenységgel. A cigánymisszióhoz tartozó, kapcsolódó közösségek, gyülekezetek és házi csoportok száma százhúsz, melyek több mint hatezerszemélyt képviselnek. A misszió kezdeményezései több mint 12 ezer roma embert ér el közvetlenül. A szervezet vármegyei aktivitása: jelenleg 37 vármegyei településen vannak jelen, ez elsősorban gyülekezeti szolgálatot jelent.Közösséget átformáló vezető alapképzés volt már Kótajban és Mátészalkán, jelenleg Nyírvasváriban fut ez a program. Ukrán menekülteket segítettek Nyírkátán, Nyírvasváriban, Kótajban, Paszabon, Demecserben és Kemecsén a háború kitörését követő időszakban. Reményhír Közösségi Ház hálózatot működtetnek Nyírkátán, Nyírvasváriban, Kótajban, Demecserben, Nyírmihálydiban, Kemecsén és Paszabon településeken, valamint Szeretetpontjuk van Nyírvasváriban, Nyírkátán, Kótajban és Mátészalkán.