2022.04.24. 15:30
Brüsszel után szabadon
Személyes tapasztalatairól mesélt a zrínyis diákoknak dr. Gerzsenyi Gabriella.
20220405 Nyíregyháza A Zrínyi galériában, a Zrínyi Ilona Gimnázium első emeletén láthatók Kelemen Tamás - egykori tanítvány fotókiállítása. Fotó: Pusztai Sándor PS Kelet-Magyarország Képen: Kelemen Tamás dr. Gerzsenyi Gabriella Radvánszki Gábor moderátor
Fotó: Pusztai Sándor
Nem akármilyen osztályfőnöki órát tartottak a napokban a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnáziumban. Dr. Gerzsenyi Gabriella, a patinás alma mater öregdiákja 16 évig dolgozott az Európai Bizottságban. Pár hónapja költözött haza a családjával Brüsszelből, s a jogász végzettségű asszony nemrégiben adta ki élete első könyvét Brüsszel után szabadon címmel. A diákok bepillantást nyerhettek az Európa fővárosának is nevezett belga világvárosban végzett munka szép és nehéz pillanataiba.
Kézikönyv az élményekből
Hazánk 2004-től tagja az Európai Uniónak. A jelenlévő fiatalok már beleszülettek ebbe a helyzetbe, s mint a világra nyitott szemmel tekintő diákok, élénken érdeklődnek a Magyarországot is érintő döntésekről, folyamatokról, az együttműködés formáiról. Néhányukban felvetődött, lehet-e munkát vállalni a brüsszeli adminisztrációban, s erre igen volt a válasz.
A médiából már jól ismert fogalmak, a helyreállítási alap, a támogatások, a kötelezettségszegési eljárás a hétköznapi tudás részei lettek. Gerzsenyi Gabriella személyes élményeiből állított össze egy kézikönyvfélét (idézet a szerzőtől) a soron következő EU-s generáció számára. Az olvasmányosan megírt könyvet nehéz letenni. Ami a nagypolitikából átjön, itt a személyes élmény teszi átélhetővé, hitelessé.
Aki járt már Brüsszelben, biztosan felkereste az Atomiumot, a mini Európa-parkot.Hatszáz-hétszáz fajta sörből választhat a vendég, a gofri nemzeti ételnek számít – már ha lehet a flamand és a vallon országrészek, nyelvi és kulturális különbségek mellett önálló, belga identitásról beszélni.
A környezet, az állatok védelme
A szakmai pályafutása elején környezetvédelemmel foglalkozó jogász érthetően érzékeny a zöld gondolatra.
A fenntarthatóság, a természeti környezet, az állatok védelme kiemelt szerephez jut szemléletében. Az Európai Bizottságban végzett munka szélesítette látókörét, s ma nemcsak a gyermekeit igyekszik e szellemiségben nevelni, hanem minden lehetséges fórumon képviseli ezt az irányvonalat.
Napjainkban nem lepődünk meg, ha egy családtagunk, barátunk a nyugati országokban vállal állást. A fiataloknak jól jön a nemzetközi tapasztalat, a világlátás, az idegen nyelvek használata. Az Európai Unió nyújtotta előnyök közül sokak tetszését elnyeri az egységes szabályozás például a légszennyezettség, a károsanyag-kibocsátás, az ivóvíztisztaság, a növénytermesztés, az állattenyésztés terén. A tagállamok sokszínűsége, a véleményformálás lehetősége, ennek nyilvánosságra hozása, a nemzetállamok és az Unió hatásköre sok-sok információszerzést jelent. Légy magabiztos, merj belevágni! – hangsúlyozta Gerzsenyi Gabriella a szokatlan osztályfőnöki órán. Megerősítette azt a személyes érdeklődést, amely az elszántság mellett kétségeket is támaszt a majdani munkavállalóban.
Nem akármilyen lehetőség
Néhány évet eltölteni Brüsszelben nem akármilyen lehetőség. A világ nem annyira részekre szabdalt, mint amennyire első pillanatra látszik. Manapság a közös felelősséget bolygónk gyógyításáért, a népek életminőségének javításáért egyénileg jobban elő tudjuk mozdítani, mint a korábbi években. A Brüsszel után szabadon című könyv és az előadás rávilágított: ma magyarnak és egyben európai polgárnak lenni küldetés és kötelezettség.
Borítókép: Dr. Gerzsenyi Gabriella a Zrínyi Ilona Gimnáziumban az előadása előtt | Fotó: Pusztai Sándor