2021.07.12. 20:01
„Legdrágább” az egészségünk
Az orvos és a beteg közti bizalom a magánegészségügy fontos építőköve.
A CT-vizsgálatokra sokan jelentkeznek be a magánkórházakba
Forrás: Illusztráció / medicover.hu
A magyarok, ha kevesebbet is, mint az uniós átlag, de költenek egészséggel kapcsolatos kiadásokra, gyógyszerekre, gyógykezelésekre és magánorvosi ellátásra. A lakosság közel 40 százaléka évente legalább egyszer megfordul valamilyen magánrendelésen, a hölgyek általában a nőgyógyászati szűrésekre járnak el így, s ma már teljesen természetes, hogy fogorvosunkat is magunk választhatjuk meg. Több felmérés is azt igazolja, hogy épp a koronavírus-járvány alatt ugrott meg a magánrendelők forgalma. Elég csak arra gondolni, hogy több tízezer PCR- tesztet végeztek el a magánegészségügyben, ahol azóta sem apad a forgalom.
– Bizonyos országokba kizárólag negatív PCR-teszttel engedik be az utazókat, így most főként azok térnek be hozzánk, akik nyaralni indulnak. Az átoltottság növekedésével párhuzamosan az antitestvizsgálatok iránt is megnőtt a kereslet – mondta Bákányné Mikó Zita, a Nyírségi Egészség Kontroll Bt. ügyvezetője.
Hozzátette, ha valaki arra kíváncsi, hogy egyes vakcinák milyen erős és hosszan tartó védelmet nyújtanak, elvégeztethetik magukon az antigén- vagy a T-immunsejtes vizsgálatot is, a vérből vett minták elemzése néhány tízezer forintos költség. Megtudtuk azt is, hogy az egészségügyi szolgáltatóhoz szűrésekre, csontsűrűségmérésre, pajzsmirigyműködés-szűrésre és melanomavizsgálatra is sokan bejelentkeznek.
Személyre szóló figyelem
Akinek a pénztárcája megengedi, a magánkórházak szolgáltatásait is felkeresi. Nem feltétlenül azért, mert nincs megelégedve az állami ellátással, vagy nem tartja megfelelően fejlettnek a hazai kórházakat, inkább szeretne gyorsan gyógyulni, valamint a személyre szóló figyelemért saját zsebből fizet. Sokat nyom a latban az is, hogy a magánpraxisokban általában kiváló az orvos-beteg viszony, s ez a bizalmi kapcsolat jó hatással van a beteg gyógyulási folyamataira.
Ez utóbbit dr. Finna Péter, a nyíregyházi Prestige Magánkórház orvosigazgatója emelte ki, akinek volt már olyan betege, aki Londonból repült haza hozzá egy kisebb műtéti beavatkozásra. Amellett, hogy a páciensnek nem kellett külföldön megfizetnie az operáció borsos árát, itthon jó kezekben tudhatta magát, és ez volt számára a legfontosabb.
A doktor szerint hangsúlyozni kell, hogy az állami kórházakban egyetlen beteg sem marad ellátatlanul, a várólisták hossza pedig a műtét típusától függően változik. Ezt azért is fontos elmondani, mert akinek nincs lehetősége magánorvosra, az állami kórházakban is megkapja az ellátást, és sokszor a két szegmenst egymással szemben emlegetik, holott akár ki is egészíthetik egymást.
– Javarészt hozzánk a gyors diagnosztikáért jönnek, illetve szeretnének a lehető leghamarabb túljutni bizonyos kezeléseken, műtéteken. Az aktív, fiatalabb generáció nem szeret hosszú időre kiesni a munkából sem, és jól tudják, hogy ma már számos beavatkozás után lerövidíthető a lábadozás ideje, így nem szükséges hetekig táppénzen, kórházban feküdni – jegyezte meg a doktor. Hozzáfűzte, diagnosztikai területen mammográfiára, CT- vizsgálatokra, ultrahangra, valamint laborvizsgálatokra egyre többen választják a magánkórházakat.
– A műtéti eljárások széles spektrumát végezzük, nem titok, hogy a nagy, komplikált, több millió forintos operációk ára nem az átlagember pénztárcájához igazodik, de az egészségügy költséges ágazat. Sajnos a válság pénzügyileg visszavetette az embereket, de még így is a néhány tízezer forintos szűrővizsgálatok, laborvizsgálatok magánpraxisokban szabott díját az átlagbérből élők is bevállalják, az egészségük ér annyit nekik. Nekünk a legfontosabb, hogy pácienseink elégedettek legyenek velünk, és mind szakmailag, mind orvostechnológiában a legkorszerűbbet nyújtsuk számukra – zárta gondolatait dr. Finna Péter.
KO