2020.10.29. 15:30
Felkészültek a lélegeztetőgépek használatára a sóstói idősek otthonában
A berendezések fontosságáról a nyíregyházi intézmény vezetőjét kérdeztük.
A Sóstói Szivárvány Idősek Otthonában még nem volt koronavírusos beteg | Fotó: Sóstói Szivárvány Idősek Otthona
Még májusban döntött arról az operatív törzs, hogy a több mint kétszáz ellátottról gondoskodó idősotthonok ingyenesen igényelhetnek noninvazív lélegeztetőgépeket. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleményéből kiderül: 15 érintett intézmény van ma Magyarországon, ezekből 11 élt a lehetőséggel és igényelt noninvazív lélegeztetőgépeket. Megyénkben a Nyíregyháza-Városi Református Egyházközség Sóstói Szivárvány Idősek Otthona kapott a berendezésekből.
– A nyár elején megkaptuk és beüzemeltük a gépeket, felkészültünk arra, hogy szükség estén használjuk – mondta el Vári Zoltán, a Sóstói Szivárvány Idősek Otthona intézményvezetője.
Fontos tisztázni, hogy mi a különbség az invazív és a noninvazív lélegeztetőgépek között: nagyon leegyszerűsítve utóbbi egy maszkos légzéskönnyítést jelent, előbbi pedig intubálást igényel.
Lényeges különbség
Vári Zoltán hozzátette: mindkét terápiás eszköz alkalmazása felkészülést és szaktudást igényel, az otthonoknak az egyszerűbb, noninvazív gépek kezelésére kellett felkészülniük. Az invazív módszert nem is alkalmazhatják, mert ahhoz egy intenzív osztály körülményei szükségesek.
– A noninvazív lélegeztetőgépek kezeléséhez az otthon háziorvosai képzésen vettek részt, ahol megismerhették a szükséges szakmai tudnivalókat – emelte ki az intézményvezető. – Ezekre a gépekre akkor lehet szükségünk, ha egy gondozottunknál hirtelen alakul ki egy légzéselégtelenséggel járó állapot. Ekkor néhány órán keresztül kezelni tudjuk, amíg át nem kerül a kórház intenzív terápiás osztályára.
A noninvazív gépek azért fontosak, hogy sürgős esetben már helyben elkezdhessük a beteg ápolását, mert ilyenkor az idő rengeteget számít.
A noninvazív gépek addig nyújthatnak fontos segítséget egy beteg ellátottnak, amíg a mentők kórházba nem szállítják, ahol megkaphatja az intenzív ellátást – ezek a légzéskönnyítő eszközök nem tartós, több napig tartó ápolásra érkeztek az intézménybe. Vári Zoltán arról is beszélt, hogy a Sóstói Szivárvány Idősek Otthonában diplomás szakápolók is dolgoznak, de intenzív terápiás szakasszisztens nem – hiszen a szociális intézményekben nem kell ilyen szakembereket alkalmazni.
Minden perc számít
– Szerencsére még nem volt koronavírussal fertőzött ellátottunk, így eddig a gépeket sem kellett használnunk – emelte ki az intézményvezető. – Két, oxigénpalackkal működő készülék érkezett hozzánk, melyek egyébként invazív és noninvazív terápiára is alkalmasak, de értelemszerűen nálunk csak utóbbira használhatóak. Felkészültünk rá, hogy ha kell, e gépek üzemképesek legyenek, de reméljük, hogy gondozottjaink továbbra is egészségesek maradnak, és nem lesz rájuk szükség.
VNA