2020.07.06. 17:30
Életet nyerhet, aki időt nyer
Az Ajaki Tűzoltó Egyesület nyert az Invitech InnoMax pályázaton.
Rubóczki Zoltán mutatja a díjnyertes applikációt
Fotó: Pusztai Sándor
A szakmai és a közönségdíjat is megnyerte az Ajaki Tűzoltó Egyesület az idei Invitech InnoMax pályázaton. Az egyesület eredetileg 500 ezer forintra pályázott, de egyáltalán nem bánja, hogy a dupláját nyerte azzal az applikációval, amely jelentősen megkönnyítheti az önkéntes tűzoltó-egyesületek munkáját.
Régi ötlet
– Öt évvel ezelőtt, 2015-ben merült fel bennem először ennek az applikációnak az ötlete – utalt a kezdetekre Rubóczki Zoltán, az Ajaki Tűzoltó Egyesület parancsnoka. – Akkor indult a robbanásszerű digitális fejlődés. Bemutattam az ötletemet pár helyen, mondták rá: nagyon jó az elképzelés, de ez jelenleg még nem valósítható meg. Mára már megért rá az idő.
Rubóczki Zoltán ötlete arra épült, hogy a káreseményekről küldött értesítések idejét lerövidíthessék.
Aki időt nyer, életet is nyerhet
– mondta Rubóczki Zoltán. – A jelenlegi rendszerben a 112-es segélyhívóra beérkezik a bejelentés, ezt követően továbbítják a hívásokat a készenléti szerveknek. A mostani rendszerben a helyi tűzoltó-egyesületeket egy sms-sel és ezzel párhuzamosan egy e-maillel értesítik. Az sms a korlátozott karakterszámok miatt nem mindig nyújt teljes körű tájékoztatást, az e-maileket pedig nem minden esetben olvassák el rögtön. Az applikáció valós időben széles körű információkkal látja el a felhasználókat. A riasztási funkció még abban az esetben is működik, ha a telefont például lenémították.
Az élet nagy rendező, a beszélgetésnek ezen a pontján megszólalt a sziréna a telefonban. Balesetet jelentettek, a fotós kollégánk már köszönt is el, és indult a helyszínre.
Tesztüzemmód
Az ötlet egyszerű, a megvalósításhoz azonban idő kell. – Jelenleg tesztüzemmódban, de éles esetekkel használjuk az applikációt – említette az Ajaki Tűzoltó Egyesület parancsnoka.
– Magát a fejlesztést egy budapesti cég végzi. A fejlesztőkkel napi szinten tartom a kapcsolatot, folyamatosan írom, milyen változtatásokat kérünk még. A többes szám azért indokolt, mert a tesztelést nem csupán a mi egyesületünk végzi, hanem meghívtunk másokat is, hiszen ami számunkra ebben a megyében fontos szempont, az a Dunántúlon másként működik. Hivatásos tűzoltóként van rálátásom a szakmának erre a részére és arra is, ami az önkéntes egyesületek munkáját jellemzi. Várhatóan két-három héten belül élesben is működhet majd az applikáció. Jelenleg az 1.04-es verziót teszteljük, azaz ez a program ötödik változata.
Menet közben
Rubóczki Zoltán elmagyarázta az applikáció működését.
– A program tulajdonképpen a segélyhívást összegző e-mailt dolgozza fel pontos helymegjelöléssel. A rendszer látja, kik kapták meg a riasztást, kik milyen stádiumban vannak: vették a riasztást, már a gépkocsiban vannak, jelzi azt is, amikor valaki csak a helyszínen kapcsolódik a tagok közül.
Az első kiérkezők az első vizsgálat alapján visszajeleznek a központnak, s amennyiben van módosítás, azt az applikáció érzékeli, és ha például módosul a helyszín, ennek megfelelően megváltoztatja az útvonaltervet a később érkezők számára.
Bár maga az applikáció bárki számára letölthető lesz, mégsem tudja mindenki használni. – Először magának egy szervezetnek kell regisztrálnia – avatott a részletekbe Rubóczki Zoltán. – Amennyiben ez megtörtént, a szervezet által kijelölt tagoknak adnak majd az adminisztrátorok hozzáférési jogot. A mi esetünkben ez azt jelenti, hogy az Ajaki Tűzoltó Egyesület csak azokról a helyszínekről kap majd riasztást, ami egyébként is a mi vonulási területünk.
Az Ajaki Tűzoltó Egyesület parancsnokától megtudtuk, az idén összesen hatvan pályázó indult, a hattagú zsűri tíz pályamunkát bocsátott közönségszavazásra.
JG