2020.04.04. 11:30
Ebben a helyzetben is a jót keresik
Ebben a helyzetben is csak a pozitívumokat keresik.
Czomba Csaba, Pregitzer Fruzsina és Mészáros Szilárd is aktívan töltik a járványügyi veszélyhelyzet napjait
Forrás: KM-archív
A járványügyi veszélyhelyzetben hozott intézkedések egyik napról a másikra felborították az éveken, esetleg évtizedeken át megszokott napirendünket, és komoly kihívások elé állították a munkáltatókat, a munkaadókat, a szülőket, a gyerekeket egyaránt. Kíváncsiak voltunk arra, hogyan élik meg ezt a nem könnyű helyzetet azok, akik egyegy cég vagy intézmény vezetőjeként, illetve művészként ahhoz szoktak hozzá, hogy patikamérlegen kell kimérniük az időt, hogy mindenre jusson. Czomba Csaba, Pregitzer Fruzsina és Mészáros Szilárd megpróbálják csak a pozitívumokat látni és kihozni ebből a helyzetből a lehető legtöbbet.
– Mindhárom fronton folyamatos a munkavégzés, így a koronavírus miatt nem állt meg az élet sem az Elke Kft.-nél, sem a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségénél (VOSZ), sem pedig a PRIMOM Alapítványnál – tudtuk meg Czomba Csabától.
– A megszokottnál jóval kevesebb a személyes kontakt, a kapcsolattartás a telefonhívásokra, az elektronikus levelezésekre és a videóbeszélgetésekre korlátozódik. Az Elke Kft.-nél legalább két hónapot biztosan látnak előre, hiszen két projektben is részt vesz a – többek közt – komplex ipari automatizálással, épületvillamossággal és berendezésgyártással foglalkozó vállalkozás, melyben Czomba Csaba látja el az ügyvezetői feladatokat.
– Minden megy a megszokott kerékvágásban, itthonról tartom a kapcsolatot a kollégákkal. Az informatika világa nem ismeretlen a számomra, nem jelent gondot a szkennelés, az e-mailezés vagy az ehhez kapcsolódó számítástechnikai dolgok – mondta lapunknak Czomba Csaba, aki a VOSZ elnökségi tagja, s az ezzel összefüggő feladatait is home office-ból látja el.
– Az elnökség tagjaival kidolgoztunk egy javaslatcsomagot, mely a kis- és középvállalkozások segítését célozza, ezt már benyújtottuk a kormánynak – tudtuk meg a VOSZ megyei elnökétől, aki hozzátette: a PRIMOM-nál ügyeleti rendszerben dolgoznak, ő pár napja járt bent egy szerződés aláírása miatt a nyíregyházi irodában, természetesen maszkban és gumikesztyűben.
– A lányommal és az unokámmal videóbeszélgetések révén tartom a kapcsolatot, a feleségem napi szinten beszél telefonon az édesanyjával. Boltban csupán egyszer voltunk, igyekszünk betartani minden óvintézkedést – mondta Czomba Csaba, aki a buji kertjében tartja magát frissen.
Kihozni ebből a legjobbat
– Ellentmondásosan, de csak a jót meglátva benne – feleli Pregitzer Fruzsina, a Móricz Zsigmond Színház művésze arra a kérdésünkre, hogy éli meg a színházi kényszerszabadságot.
– Magánemberként örülök annak, hogy többet lehetek a gyerekemmel: együtt tanulunk, a mostani helyzet lehetőséget ad például arra, hogy elmélyüljünk József Attila költészetében. Nincsenek sem próbák, sem előadások, fel tudok készülni a tavasz fogadására, virágokkal ültetem tele a balkonládákat, hallgatom a madarakat, és a nap felé fordítom az arcomat.
– Másrészről pedig vérzik a szívem, hiszen néhány nap múlva lenne a Sógornők premierje, következne a próbafolyamat legizgalmasabb része, a főpróbahét, majd a bemutató. Épp a napokban beszéltem online a többi „sógornővel” – ez a helyzet egyikünknek sem könnyű.
– Sajnálom a nézőinket, akik most egy időre el vannak zárva az „itt és most” élményétől, a színház varázsát pedig nem pótolhatja, ha interneten meg tudnak nézni valamit – mondja Pregitzer Fruzsina, aki ahogy fogalmaz: nem hajlandó belesüppedni ebbe az állapotba.
– Tartom a kapcsolatot azokkal, akik nekem fontosak, és megpróbálom a legtöbbet kihozni ebből a helyzetből. Ez nem kolera, nem spanyolnátha, van mit enni, és az internetnek, telefonnak köszönhetően nem vagyunk teljesen elzárva egymástól. Pozitív üzeneteket szeretnék közvetíteni, erre használom most a közösségi oldalt, de próbálok ezzel csínján bánni, mert nem én vagyok a főszereplő, hanem az orvosok, ápolók.
– Ez Nyíregyházán a 30. évadom, amit szerettem volna egy kicsit megünnepelni – bízom abban, hogy ősszel erre lesz lehetőség. Inkább azokért a végzős fiatalokért aggódom, akik bizonytalanságban élik a mindennapjaikat, mert nem tudják, hogyan érettségizhetnek, hogyan felvételizhetnek – mondta lapunknak Pregitzer Fruzsina.
Folyamatosan dolgoznak
A Váci Mihály Kulturális Központban sem állt meg az élet – derült ki az intézmény igazgatójával, Mészáros Szilárddal folytatott beszélgetésből. Ő maga és munkatársai is folyamatosan dolgoznak – az igazgató éppen egy városházi egyeztetésről érkezett vissza az irodájába, amikor felhívtuk. – Bár a ház zárva tart, mi nem álltunk le, tervezünk, és dolgozókra lebontva osztjuk ki a feladatokat. A munkatársaim rotációban az időarányos szabadságaikat ütemezik és töltik, így mindig van benn is, otthon is valaki. Vannak ugyanis elmaradt munkáink, de azon is gőzerővel dolgozunk, hogy megjelenjünk a digitális térben. Ha a közönség nem tud bejönni hozzánk, mi „megyünk el” hozzájuk a technológia segítségével.
Videókat készítenek
– Videók formájában továbbra is szolgáltatunk kulturális tartalmakat. A város támogatásával úgy döntöttünk, hogy nem marad el a Szépkorúak Akadémiája: a közönség a ház Facebook-oldalán láthatja majd az előadásokat, de kínálunk elmetornát, tartunk videós kézműves-foglalkozásokat is. Ezeket mi készítjük a munkatársainkkal, külső segítség nélkül.
– Azok se keseredjenek el, akik nagyon várták Lukács Sándor színművészt a kulturális központba: a Kossuth-díjas művész megígérte, hogy megtartja az előadást, amit videóról mindenki ingyenesen megnézhet. Csodálatos tárlatot rendezett be nálunk a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium – szeretnénk, hogy minél többen láthassák, ezért erről is film készül, a látványt pedig szakavatott tárlatvezető egészíti ki érdekes tudnivalókkal.
– A Városi Galéria Tavaszi tárlatát már bemutattuk, a Sóstói Éremművészeti és Kisplasztikai Alkotótelepről is került ki egy videó, de az elkövetkező napokon is érdemes lesz ellátogatni a központunk közösségi oldalára – mondta lapunknak Mészáros Szilárd.
KM